REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo ustalić, za które osoby w wieku powyżej 50, 55 i 60 lat nie trzeba płacić składek na FP i FGŚP

Klaudia Konopka
składki na fundusz pracy
składki na fundusz pracy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy w zakładzie produkcyjnym wielu doświadczonych pracowników. Wiemy z prasy, że pracodawcy zatrudniający osoby w wieku powyżej 50, 55 i 60 lat są zwolnieni z obowiązku płacenia za nie składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Na jakich zasadach przysługuje zwolnienie z obowiązku płacenia składek na te fundusze?

RADA

REKLAMA

Od 1 lipca 2009 r. nie muszą Państwo opłacać składek na FP i FGŚP za zatrudnione osoby: kobiety, które ukończyły 55 lat i mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat. Zwolnienie z obowiązku płacenia składek na te fundusze przysługuje ponadto przez okres 12 miesięcy za pracowników w wieku powyżej 50 lat, których zatrudnili Państwo po 30 czerwca 2009 r. bezpośrednio po okresie zarejestrowania w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne.

UZASADNIENIE

Od 1 lipca br. płatnicy składek zostali zwolnieni z obowiązku opłacania składek na fundusze pozaubezpieczeniowe - Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - za osoby, które odpowiednio ukończyły wiek 50, 55 lub 60 lat. Zwolnienie dotyczące młodszych osób (po ukończeniu 50 lat) obejmuje tylko pracowników. Ukończenie wieku 55 lat (w przypadku kobiet) i 60 lat (w przypadku mężczyzn) jest warunkiem zwolnienia zarówno dla pracowników, jak też m.in. chałupników czy zleceniobiorców.

Zwolnienie po ukończeniu 55 lub 60 lat

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnione osoby - kobiety, które ukończyły 55 lat, i mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat, obowiązuje od 1 lipca 2009 r. Oznacza to, że od lipca br. nie należy płacić składek na te fundusze, jeśli zatrudnieni ukończyli ten wiek przed 1 lipca br.

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Polecamy: AKADEMIA VAT z Radosławem Kowalskim (od 30 sierpnia do 10 września) – Cykl 3 webinariów: 8 wybranych zmian w VAT - praktyczny przegląd dla księgowych, Split payment, Biała lista podatników VAT

REKLAMA

W kwietniu 2009 r. zatrudniono na podstawie umowy o pracę dwie kobiety w wieku 57 lat. Z tytułu tego zatrudnienia pracownice otrzymują wynagrodzenie miesięczne w wysokości 1500 zł. Zakład pracy miał obowiązek odprowadzać za te pracownice składki na FP i FGŚP do 30 czerwca br. Począwszy od rozliczenia składek za lipiec br. jest z tego obowiązku zwolniony.

Począwszy od lipca br. nie należy również opłacać składek na FP i FGŚP za osobę, która 55/60 lat ukończyła 1 lipca 2009 r. Zwolnienie z tego obowiązku przysługuje bowiem już od miesiąca ukończenia tego wieku, jeśli urodziny przypadają pierwszego dnia miesiąca. Gdy data urodzin przypada później niż 1. dnia miesiąca, zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje od następnego miesiąca.

PRZYKŁAD

Firma produkcyjna zatrudnia dwie kobiety. Jedna z nich 55 lat ukończyła 1 sierpnia 2009 r., a druga 2 sierpnia 2009 r. W tym przypadku za pierwszą pracownicę pracodawca nie ma obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP począwszy od 1 sierpnia br. do końca zatrudnienia. Natomiast za drugą osobę będzie zwolniony z tego obowiązku dopiero od 1 września br.

Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP po ukończeniu wieku 55 i 60 lat dotyczy nie tylko pracowników, ale m.in. również:

• osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą (tzw. chałupników),

• osób pracujących na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia.

Zobacz: Wiek kandydata a powodzenie w procesie rekrutacji

Zwolnienie po ukończeniu 50 lat

Kolejne warunki uprawniające do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP zostały określone dla osób, które ukończyły 50 lat (zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn). W tym przypadku warunki do zwolnienia zostały określone bardziej restrykcyjnie.

Po pierwsze - zwolnienie to dotyczy wyłącznie pracowników, tj. osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Warunki zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zatrudnionych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Po drugie - pracodawca nie ma obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za takiego pracownika tylko przez 12 miesięcy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym została z nim podpisana umowa o pracę.

Po trzecie - zwolnieniem mogą być objęci wyłącznie pracownicy, którzy zostali zatrudnieni po 30 czerwca br.

Po czwarte - w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pracownik musi być zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny.

Po piąte - w momencie zatrudnienia pracownik musi mieć ukończony wiek 50 lat.

PRZYKŁAD

W zakładzie meblowym jest zatrudniony pracownik w wieku 51 lat. Osoba ta została zatrudniona od 1 czerwca 2009 r. Przez pół roku przed podjęciem zatrudnienia była zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Mimo że pracownik ten przez ponad 30 dni przed zatrudnieniem pozostawał w ewidencji osób bezrobotnych, pracodawca ma obowiązek opłacania za niego składek na FP i FGŚP, ponieważ pracownik został zatrudniony przed 1 lipca br.

PRZYKŁAD

Firma marketingowa zatrudniła 1 sierpnia br. doświadczonego pracownika w wieku 50 lat. Przed podjęciem zatrudnienia pracownik ten był zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. W tym przypadku pracodawca nie będzie miał obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przez okres 12 miesięcy począwszy od 1 września br. Pracodawca byłby zwolniony z opłacania składek od 1 sierpnia, gdyby pracownik został zatrudniony np. 30 lipca 2009 r.

• art. 104 ust. 1 pkt 1, art. 104b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),

• art. 2, art. 9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.),

• art. 1 pkt 75, art. 18, art. 40 pkt 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33).

Klaudia Konopka

specjalista ds. kadr i płac

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

REKLAMA