REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Którzy płatnicy składek od 1 lipca 2009 r. są zwolnieni ze składek na FP i FGŚP

Piotr Kostrzewa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy kilku pracowników, którzy są już na emeryturze. Czy od 1 lipca 2009 r. za te osoby nie musimy opłacać już składek na FP i FGŚP?

RADA

REKLAMA

Nie muszą Państwo opłacać za te osoby składek na FP i FGŚP od 1 lipca 2009 r. Płatnicy składek nie opłacają bowiem od 1 lipca 2009 r. składek na FP i FGŚP za kobiety, które ukończyły 55 lat, oraz za mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat. Również od 1 lipca 2009 r. pracodawcy oraz inni płatnicy składek są zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy ukończyli 50 lat, ale tylko przez 12 miesięcy.

UZASADNIENIE

Od 1 lipca 2009 r. płatnicy składek nie mają obowiązku opłacania składek na FP za kobiety, które ukończyły 55 lat, oraz za mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat. W tym przypadku zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP nie jest ograniczone w czasie, tzn. trwa przez cały okres zatrudnienia.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przez cały okres zatrudnienia płatnicy nie opłacają składek na FP i FGŚP za kobiety, które ukończyły 55 lat, oraz za mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.

REKLAMA

Zwolnienie z opłacania składek na FP w przypadku osób, które ukończyły 55 lat lub 60 lat, dotyczy wszystkich osób, niezależnie od formy prawnej ich aktywności zawodowej. Dotyczy więc zarówno pracowników, jak i zleceniobiorców, chałupników, osób prowadzących pozarolniczą działalność (art. 104b ustawy o bezrobociu).

Pracodawca nie ma obowiązku opłacania składek na FGŚP za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna) - art. 9b ust. 2 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Pracownikami w myśl tej ustawy są nie tylko osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, ale także np. zleceniobiorcy, chałupnicy (art. 10 ustawy).

Od 1 lipca 2009 r. pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie mają także obowiązku opłacania składek na FP za pracowników, którzy ukończyli 50 lat. W tym przypadku zwolnienie to jest jednak ograniczone w czasie. Przysługuje przez 12 miesięcy kalendarzowych, licząc od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę. Zwolnienie to przysługuje pracodawcy oraz innej jednostce organizacyjnej tylko wtedy, gdy pracownik, który ukończył 50 lat, w okresie 30 dni przed podjęciem zatrudnienia był zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny. Za tych pracowników płatnicy składek nie opłacają również składek na FGŚP (art. 9b ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych).

• art. 104b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

• art. 9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy - Dz.U. Nr 158, poz. 1121; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

• art. 1 pkt 75, art. 18 i art. 40 pkt 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 6, poz. 33

Piotr Kostrzewa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA