REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Którzy płatnicy składek od 1 lipca 2009 r. są zwolnieni ze składek na FP i FGŚP

Piotr Kostrzewa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy kilku pracowników, którzy są już na emeryturze. Czy od 1 lipca 2009 r. za te osoby nie musimy opłacać już składek na FP i FGŚP?

RADA

REKLAMA

Nie muszą Państwo opłacać za te osoby składek na FP i FGŚP od 1 lipca 2009 r. Płatnicy składek nie opłacają bowiem od 1 lipca 2009 r. składek na FP i FGŚP za kobiety, które ukończyły 55 lat, oraz za mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat. Również od 1 lipca 2009 r. pracodawcy oraz inni płatnicy składek są zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy ukończyli 50 lat, ale tylko przez 12 miesięcy.

UZASADNIENIE

Od 1 lipca 2009 r. płatnicy składek nie mają obowiązku opłacania składek na FP za kobiety, które ukończyły 55 lat, oraz za mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat. W tym przypadku zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP nie jest ograniczone w czasie, tzn. trwa przez cały okres zatrudnienia.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przez cały okres zatrudnienia płatnicy nie opłacają składek na FP i FGŚP za kobiety, które ukończyły 55 lat, oraz za mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.

REKLAMA

Zwolnienie z opłacania składek na FP w przypadku osób, które ukończyły 55 lat lub 60 lat, dotyczy wszystkich osób, niezależnie od formy prawnej ich aktywności zawodowej. Dotyczy więc zarówno pracowników, jak i zleceniobiorców, chałupników, osób prowadzących pozarolniczą działalność (art. 104b ustawy o bezrobociu).

Pracodawca nie ma obowiązku opłacania składek na FGŚP za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna) - art. 9b ust. 2 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Pracownikami w myśl tej ustawy są nie tylko osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, ale także np. zleceniobiorcy, chałupnicy (art. 10 ustawy).

Od 1 lipca 2009 r. pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie mają także obowiązku opłacania składek na FP za pracowników, którzy ukończyli 50 lat. W tym przypadku zwolnienie to jest jednak ograniczone w czasie. Przysługuje przez 12 miesięcy kalendarzowych, licząc od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę. Zwolnienie to przysługuje pracodawcy oraz innej jednostce organizacyjnej tylko wtedy, gdy pracownik, który ukończył 50 lat, w okresie 30 dni przed podjęciem zatrudnienia był zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny. Za tych pracowników płatnicy składek nie opłacają również składek na FGŚP (art. 9b ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych).

• art. 104b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

• art. 9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy - Dz.U. Nr 158, poz. 1121; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

• art. 1 pkt 75, art. 18 i art. 40 pkt 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 6, poz. 33

Piotr Kostrzewa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA