REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie z młodocianym

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
geniusz, szkoła, nauka, chłopiec, naukowiec /fot.Fotolia
geniusz, szkoła, nauka, chłopiec, naukowiec /fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy nakłada wiele ograniczeń i obowiązków na pracodawcę, który chce zawrzeć stosunek pracy z młodocianym. Prawo cywilne stwarza jednak dużo bardziej elastyczną formę zatrudnienia w ramach umowy zlecenie.

Kim jest młodociany?

W świetle prawa pracy i prawa cywilnego, młodociany to osoba między 16 a 18 rokiem życia. Kodeks pracy zabrania zatrudniać małoletniego poniżej 16 lat, jedynie w wyjątkowych wypadkach (np. szkolenie zawodowe) można nawiązać z taką osobą stosunek pracy. Według Kodeksu cywilnego osoba do osiągnięcia pełnoletniości ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, stąd zgodę na zawarcie umowy zlecenia powinny także wyrazić jej rodzice lub opiekunowie prawni. Najlepsza forma wyrażenia takiej zgody to osobny aneks do umowy, ewentualnie złożenie podpisów przez opiekunów na wszystkich egzemplarzach umowy zawartej z młodocianym.

REKLAMA

Prawa pracownika młodocianego

Czy umowa młodocianego może zostać rozwiązana przez rodzica?

Większa swoboda pracodawcy

REKLAMA

Kodeks pracy przewiduje restrykcyjne ograniczenia w zakresie czasu pracy młodocianego – zarówno wymiaru dziennego, jak i dotyczące zatrudniania młodocianych w nadgodzinach czy porze nocnej. Ponadto młodociany może wykonywać jedynie prace lekkie, nie wpływające na jego zdrowie i rozwój. Wykaz prac lekkich jest sporządzany na potrzeby danego pracodawcy i zatwierdzany przez inspektora pracy. W przypadku zatrudniania na umowę zlecenie, brak jest takiej regulacji. Zastosowanie ma jednak rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące prac wzbronionych młodocianym, gdyż jest aktem powszechnie obowiązującym i stosują go nie tylko pracodawcy sensu stricto, lecz także zleceniodawcy.

Ze względu na właściwość stosunku pracy pracodawca musi zlecić młodocianemu odpowiednie badania lekarskie przed dopuszczeniem go do pracy. Zleceniodawcę obowiązuje to jedynie w zakresie przepisów powszechnie obowiązujących, gdy ze względu na właściwość wykonywanych zadań młodociany musi potwierdzić swoje zdrowie (np. przed dopuszczeniem do kontaktu z żywnością należy przejść odpowiednie badania sanitarne). Obowiązek taki będą egzekwować kontrole właściwych inspekcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie młodocianemu w ramach umowy zlecenie nie przysługuje taki wymiar urlopu, jak wynikający ze stosunku pracy. Zleceniodawca zazwyczaj ustala indywidualny czas wolny dla pracowników, w porozumieniu z całym zespołem i zgodzie z własnymi potrzebami.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Państwowa Inspekcja Pracy może sprawdzić

Istnieje możliwość, że kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykaże, że umowa zlecenie zawiera wszystkie istotne elementy dla stosunku pracy. Pracodawca oczywiście może udowadniać, że strony świadomie zawarły umowę zlecenie, jednak ze względu na prawną ochronę młodocianego i domniemanie jego niewielkiej wiedzy z zakresu prawa wyjątkowo ciężko będzie taką okoliczność uprawdopodobnić. Jeśli młodociany zdecyduje się pójść do sądu i żądać wraz ze swoimi opiekunami zmiany umowy zlecenia na umowę o pracę, pracodawca musi liczyć się z nałożeniem grzywny, jako że unikanie zawarcia stosunku pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.

Umowy zlecenia 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  REKLAMA

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  REKLAMA