REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie z młodocianym

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
geniusz, szkoła, nauka, chłopiec, naukowiec /fot.Fotolia
geniusz, szkoła, nauka, chłopiec, naukowiec /fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy nakłada wiele ograniczeń i obowiązków na pracodawcę, który chce zawrzeć stosunek pracy z młodocianym. Prawo cywilne stwarza jednak dużo bardziej elastyczną formę zatrudnienia w ramach umowy zlecenie.

Kim jest młodociany?

W świetle prawa pracy i prawa cywilnego, młodociany to osoba między 16 a 18 rokiem życia. Kodeks pracy zabrania zatrudniać małoletniego poniżej 16 lat, jedynie w wyjątkowych wypadkach (np. szkolenie zawodowe) można nawiązać z taką osobą stosunek pracy. Według Kodeksu cywilnego osoba do osiągnięcia pełnoletniości ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, stąd zgodę na zawarcie umowy zlecenia powinny także wyrazić jej rodzice lub opiekunowie prawni. Najlepsza forma wyrażenia takiej zgody to osobny aneks do umowy, ewentualnie złożenie podpisów przez opiekunów na wszystkich egzemplarzach umowy zawartej z młodocianym.

REKLAMA

Prawa pracownika młodocianego

Czy umowa młodocianego może zostać rozwiązana przez rodzica?

Większa swoboda pracodawcy

REKLAMA

Kodeks pracy przewiduje restrykcyjne ograniczenia w zakresie czasu pracy młodocianego – zarówno wymiaru dziennego, jak i dotyczące zatrudniania młodocianych w nadgodzinach czy porze nocnej. Ponadto młodociany może wykonywać jedynie prace lekkie, nie wpływające na jego zdrowie i rozwój. Wykaz prac lekkich jest sporządzany na potrzeby danego pracodawcy i zatwierdzany przez inspektora pracy. W przypadku zatrudniania na umowę zlecenie, brak jest takiej regulacji. Zastosowanie ma jednak rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące prac wzbronionych młodocianym, gdyż jest aktem powszechnie obowiązującym i stosują go nie tylko pracodawcy sensu stricto, lecz także zleceniodawcy.

Ze względu na właściwość stosunku pracy pracodawca musi zlecić młodocianemu odpowiednie badania lekarskie przed dopuszczeniem go do pracy. Zleceniodawcę obowiązuje to jedynie w zakresie przepisów powszechnie obowiązujących, gdy ze względu na właściwość wykonywanych zadań młodociany musi potwierdzić swoje zdrowie (np. przed dopuszczeniem do kontaktu z żywnością należy przejść odpowiednie badania sanitarne). Obowiązek taki będą egzekwować kontrole właściwych inspekcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie młodocianemu w ramach umowy zlecenie nie przysługuje taki wymiar urlopu, jak wynikający ze stosunku pracy. Zleceniodawca zazwyczaj ustala indywidualny czas wolny dla pracowników, w porozumieniu z całym zespołem i zgodzie z własnymi potrzebami.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Państwowa Inspekcja Pracy może sprawdzić

Istnieje możliwość, że kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykaże, że umowa zlecenie zawiera wszystkie istotne elementy dla stosunku pracy. Pracodawca oczywiście może udowadniać, że strony świadomie zawarły umowę zlecenie, jednak ze względu na prawną ochronę młodocianego i domniemanie jego niewielkiej wiedzy z zakresu prawa wyjątkowo ciężko będzie taką okoliczność uprawdopodobnić. Jeśli młodociany zdecyduje się pójść do sądu i żądać wraz ze swoimi opiekunami zmiany umowy zlecenia na umowę o pracę, pracodawca musi liczyć się z nałożeniem grzywny, jako że unikanie zawarcia stosunku pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.

Umowy zlecenia 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA