REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Cross-promocja, czy inaczej: cross-marketing, to komplementarne i spójne działania prowadzone najczęściej przez dwie firmy/marki polegające na wzajemnym promowaniu produktów.

Crossowa promocja pozwala łączyć wartości dwóch różnych marek w inne, silne cechy. Takie rozwiązanie rozszerza dotarcie do nowych, potencjalnych klientów korzystających z produktów komplementarnych. Jednocześnie jest, poza wszystkim, niedrogim rozwiązaniem marketingowym, które może pozytywnie wpłynąć na zmianę pozycjonowania marki, wzbogacić ją o nowe wartości, często odświeżyć jej wizerunek.

REKLAMA

Anditodum na trudne czasy

W czasach, kiedy budżety marketingowe bywają ograniczane, a nadrzędnym celem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży, korzysta się z najbardziej efektywnych, ale i niedrogich rozwiązań. Przykładem jest połączenie prezentacji nowej kolekcji odzieżowej znanego projektanta z nową marką samochodu. Zorganizowanie pokazu mody, na którym jednym z elementów scenograficznych będzie wspomniany nowy model auta, nie tylko zbuduje jego markę, ale także wzmocni pozycję projektanta. Postrzeganie obu marek przez pryzmat miejsca pokazu, jego atrakcyjności, z uwagi choćby na obecność znanych celebrites i tym samym skojarzenia z prestiżem i luksusem, wzmocni ich wizerunek oraz dodatkowo pozwoli precyzyjnie dotrzeć do potencjalnego klienta. Wspólne akcje marketingowe i promocyjne w obszarach cross-promocji przynoszą firmom większy zwrot z zainwestowanych w marketing pieniędzy, wykorzystując potencjał łączonych ze sobą marek. W miejscach sprzedaży komplementarne produkty mogą wspomagać siebie nawzajem i tworzyć nową, nieistniejącą jeszcze wartość. Cross-promocja marek Reporter i Kinder Bueno na polskim rynku (za 5 opakowań Kinder Bueno klient otrzymywał 30% zniżki na ubrania Reportera) przyniosła znakomite efekty sprzedażowe, a przenikające się wartości obu marek wzmocniły ich wizerunki.

Dobór partnera

REKLAMA

Najważniejszym elementem każdej cross-promocji jest właściwy dobór partnera. Dzięki temu oba podmioty mogą czerpać wzajemnie korzyści z wizerunków, wzmacniając własne, słabsze elementy. Oferty uczestników takiej promocji muszą równoważyć oczekiwania stron, tak aby promocja jednej marki nie odbywała się kosztem drugiej. Ważne jest również, aby „łączenie marek” nie było naciągane i „na siłę”, ponieważ rezultaty mogą być opłakane - pogorszenie wizerunku obu marek, utrata wiarygodności u stałych i potencjalnych klientów. W efekcie mogą pogorszyć się wyniki sprzedażowe, co nieuchronnie pociągnie za sobą kolejne, tym razem już ogromne budżety, które muszą „uzdrowić” postrzeganie marki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrym przykładem jest współpraca producenta sprzętu AGD (np. pralek) z producentem chemii gospodarczej, albo ekskluzywnej biżuterii z drogą marką samochodową, czy też marki spożywczej z odzieżową. Każda branża ma swoje produkty komplementarne, więc cross-marketing jest uniwersalnym narzędziem praktycznie dla wszystkich podmiotów. Dołącza do tego przekazu także tzw. efekt polecenia, czego przykładem może być promocja marki Bosch (BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego) i Calgonit (Reckitt Benckiser). Do każdej zakupionej zmywarki Bosch dołączany będzie zestaw produktów Calgonit (tabletki oraz odświeżacz do zmywarki i środek czyszczący). Idący za akcją, precyzyjnie opracowany i skierowany komunikat reklamowy, a być może i PR-owa kampania informacyjna, mają połączyć wartości obu marek. Uznany producent sprzętu, firma Bosch, rekomenduje konkretny produkt do stosowania w swoich urządzeniach. Jego wiarygodność przenosi się w ten sposób na producenta detergentów, który uzyskuje dostęp do nowych klientów.

 

Cross-promocja a komunikowanie

REKLAMA

Strategiczne zarządzanie tożsamością firmy i jej marką stanowi integralną część globalnego zarządzania. Fachowcy od reklamy, marketerzy i PR-owcy powinni wspólnie opracować synergiczną do założeń cross-promocji, kampanię informacyjną. Choć będą się posługiwać zupełnie innym metakodem, ważne, aby w komunikacie zawarli wspólny, tożsamy przekaz.

Uszyta na miarę strategia komunikacji, precyzyjnie określająca grupy docelowe, pozwala dotrzeć do nich z takim komunikatem, który wzmocni i uwiarygodni prowadzone działania. Jak pisze Grzegorz Rippel z firmy szkoleniowej Illustro: „PR należy traktować nie tylko jako funkcję zarządzania, ale także podkreślić istotną jego rolę jako jednego z elementów promocji wchodzących w skład marketingu mix. (...) Poszczególnych jego komponentów nie wolno traktować zamiennie. Nie powinna występować sytuacja, w której to PR staje się wygodnym narzędziem marketingowym, kiedy nie ma pieniędzy na reklamę”.

Przy realizacji działań w ramach cross-promocji prowadzenie wyłącznie aktywności PR jest rzeczywiście dużym ograniczeniem. Jednak w przypadku promowania marek, przy założeniu, że mamy duże ograniczenia budżetowe, PR wydaje się jak najbardziej zasadny. Jeden z największych autorytetów w dziedzinie marketingu, Philip Kotler twierdzi, że reklama nie jest najlepszym sposobem wydawania marketingowych pieniędzy. „Gdybym nie dysponował dużym budżetem, raczej użyłbym Public Relations” - cytuje Kotlera w swoim artykule G. Rippel. „Wykreowałbym jakieś wydarzenie i stworzył wokół niego publicity. Tak postępuje wiele marek. Producent wody do picia Perrier na reklamę wydaje niewiele, za to w wielu miejscach buduje ścieżki zdrowia. I z tym jest kojarzony”.

Co mają jednak zrobić firmy, kiedy ich wydatki na działania promocyjne są zbyt małe? Rozsądne wydają się być długoterminowe, ale i niskobudżetowe (w porównaniu do dużych kampanii ATL czy BTL) działania Public Relations. Według Roberta L. Dilenschneidera „(...) rolą PR jest: wspieranie wprowadzania na rynek nowych produktów, wspieranie ulepszeń produktu, odświeżanie wizerunku ustalonej marki, wspieranie marek produktów niskobudżetowych, motywowanie służb handlowych i sankcjonowanie, i prawne uzasadnianie przekazów reklamowych”.

Liczy się efekt

Dobór najefektywniejszych narzędzi cross-promocji zależy w dużej mierze od rynku i klientów, ale przede wszystkim od jej partnerów. Powinni zwrócić uwagę m.in. na pozycjonowanie i świadomość marki oraz wzajemne dopasowanie, bowiem nie wszystkie usługi i produkty można ze sobą połączyć. Szczególnie ważne są przy tym grupy odbiorców. Jeśli target obu marek zbyt mocno się od siebie różni, skuteczność cross-promocji staje pod znakiem zapytania. Istotny jest również budżet, jakim dysponują firmy. Od wielkości środków zależy ilość narzędzi, które mogą być wykorzystane w nagłośnieniu akcji - czy w ramach cross-promocji firmy wykorzystają kampanię ATL, BTL czy wyłącznie PR lub np. virus marketing. Liczba narzędzi ma oczywiście wpływ na efekty biznesowe, ale rezygnacja z wysokokosztowej kampanii ATL nie musi oznaczać, że kampania nie przyniesie pożądanego skutku.

Koszty działań w obszarze co-promocji należy traktować jako długoterminową inwestycję (niemalże lokatę kapitału), która, jeśli jest dobrze zaplanowana, może znacznie je przewyższyć. Korzystający z niej marketerzy opisują wymierne efekty, zarówno czysto sprzedażowe, jak i wizerunkowe.

G. Rippel zauważa, że w ostatnim okresie wraz ze wzrostem zagrożeń wynikających z recesji liczba akcji cross-marketingowych w Europie rośnie. To dowód, że zarówno cross-promocja, jak i dobrze zaplanowana kampania PR to nie tylko najtańsze, ale przede wszystkim skuteczne działania promocyjne.

Ewa Król-Sawicka

Dyrektor Generalny w Agencji Konkret PR

e.krol-sawicka@konkretpr.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA