REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Program rodzina na swoim wciąż atrakcyjny

W ramach programu Rodzina na swoim do tej pory zostało udzielono 30 tys. kredytów. W opinii Piotra Stycznia, podsekretarza stanu powodzenie programu wynika z jego dobrego zainteresowania – podaje ministerstwo infrastruktury.

W polskich firmach jest źle

Choć kondycja polskich firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw mierzona krótkoterminowymi decyzjami zakupowymi jest względnie dobra, to nastroje przedsiębiorców nie pozostawiają złudzeń. W firmach jest kiepsko – wynika z badania KerallaResearch, Instytutu Badań i Rozwiązań B2B.

Będzie obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorcy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. Będzie to dodatkowe obciążenie dla przedsiębiorców.

Podatnik nie otrzyma interpretacji e-mailem

Krajowa Informacja Podatkowa nie jest upoważniona do odpowiadania na pytania drogą elektroniczną, tylko telefonicznie.

REKLAMA

Software w firmach

Złożoność procesów produkcyjnych, biznesowych, handlowych, logistycznych itp. powoduje, że przed zastosowaniem systemów informatycznych firmy nie uciekną.

Wynagrodzenie i składki na ubezpieczenia zatrudnionego członka rodziny

Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą chce zatrudnić swojego syna na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem miesięcznym 2000 zł brutto. Syn pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą prowadzącą działalność. W jaki sposób należy wypełnić zgłoszenie ZUA do ubezpieczeń ZUS oraz w jaki sposób dokonywać na liście płac rozliczenia składkowo-podatkowego wynagrodzenia za pracę? Czy są jeszcze dodatkowe istotne aspekty zatrudnienia w ww. przypadku?

Wzrosną czynsze w centrach handlowych

Po 2010 roku w Polsce powstanie o połowę mniej centrów handlowych niż w tym roku. Szykuje się twarda walka o wolne lokale. Czynsze wzrosną do nawet 100 euro za metr kwadratowy.

Tanie kontaktowanie

Firmy mogą mocno obniżyć koszty, instalując optymalne rozwiązania telekomunikacyjne.

REKLAMA

Połowa polskich firm odczuła skutki kryzysu

51 proc. polskich firm odczuło skutki kryzysu finansowego, 38 proc. nie miało z powodu kryzysu większych problemów i nie spodziewa się ich w najbliższym czasie - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Narodowego Banku Polskiego.

Przedsiębiorcy złożyli 27 wniosków o wsparcie finansowe państwa

Przedsiębiorcy złożyli dotychczas 27 wniosków o przewidzianą w pakiecie antykryzysowym pomoc finansową państwa. W większości wnioski złożyły małe i średnie firmy - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak.

Mniej zarobimy na lokatach – ranking Gold Finance

Na rynku lokat bankowych sytuacja nie ulega zmianie. Banki tną oprocentowanie i zyski osób deponujących pieniądze są coraz mniejsze. Niewielkim pocieszeniem jest malejąca we wrześniu inflacja. Trudno przewidzieć, czy będzie ona tak łaskawa dla naszych portfeli także w następnych miesiącach.

Kiedy wzywa się stronę do próby ugodowej?

Postępowanie pojednawcze ma nie tylko przyśpieszyć rozwiązanie sporu, ma również zminimalizować koszty oraz nie dopuścić o zaognienia konfliktu między stronami.

Jakie są tryby postępowania przed sądem gospodarczym?

Pozew może być napisany w jednym z kilku trybów. Należy o tym wiedzieć zanim zacznie pisać się pozew. Do każdego z rodzajów postępowań zastosowanie mają inne przepisy prawa.

Jak napisać pozew?

Pozew to pismo wszczynające postępowanie. Osoba składająca pozew to powód. Natomiast osoba przeciwko, której skierowany jest pozew to pozwany. Pozew kieruje się do właściwego sądu.

Jak opłacić pozew?

Każdy wnoszony do sądu pozew należy opłacić. Wysokość opłat w procesie cywilnym reguluje ustawa o opłatach sądowych w sprawach cywilnych. Nieopłacony pozew nie wywołuje bowiem skutków prawnych.

Największe wzrosty znowu w Warszawie

Warszawskie byki od początku dzisiejszej sesji miały przewagę, choć w pierwszej części dnia nie wyglądała ona imponująco. Z czasem jednak poczynały sobie coraz śmielej i podaż była chyba tym przyspieszeniem nieco zaskoczona.

Wyniki produkcji wsparły złotego

Opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane o produkcji przemysłowej we wrześniu, okazały się być lepsze od oczekiwań.

Jak złożyć pozew?

Kiedy już napisze się pozew należy go złożyć w sądzie. W brew pozorom przy tej czynności należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Adwokat jako pełnomocnik przed sądem

Adwokat to zawód polegający na świadczeniu pomocy prawnej. Jednym z głównych zadań adwokatów jest zastępstwo procesowe w sprawach karnych i cywilnych.

Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Radca prawny to profesjonalny pełnomocnik. Jest to prawnik, który za wynagrodzeniem zastępuje strony toczących się postępowań. Radca prawny sporządza również pisma procesowe w tym pozew i apelację.

Pełnomocnicy przed sądem gospodarczym

Przedsiębiorca nie musi sam występować przed sądem. W celu dochodzenia swoich praw może ustanowić pełnomocnika. Nie każdy jednak może być pełnomocnikiem przed sądem cywilnym. Kwestię tę dosyć szczegółowo reguluje kodeks postępowania cywilnego.

Inne podmioty postępowania cywilnego

W postępowaniu cywilnym mogą występować oprócz stron, podmioty na prawach strony. Do takich podmiotów zaliczamy oprócz prokuratora- organizację społeczną, miejskiego rzecznika konsumenta oraz inspektora pracy.

Kiedy w postępowaniu cywilnym występuje prokurator?

Prokurator to funkcjonariusz publiczny którego zadaniem jest strzeżenie praworządności w naszym kraju. Większości osób prokurator kojarzy się z postępowaniem karnym tymczasem mało kto wie, że może on również brać udział w postępowaniu cywilnym.

Polacy mogą spłacać długi na własnych warunkach

Rok temu w ogłoszeniach telewizyjnych firma windykacyjna zwróciła się do dłużników z propozycją, aby to oni sami wskazali najbardziej dogodny sposób spłaty zadłużenia. Efektem tej akcji jest zawarcie zgody przez 195 tys. Polaków, którzy mogą spłacać długi na zaproponowanych przez siebie warunkach.

Kim jest interwenient?

W procesie cywilnym oprócz stron mogą występować inne podmioty. Jednym z takich podmiotów jest interwenient. Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia dwa rodzaje interwencji- główną i uboczna.

Za średnią pensję kupimy większe mieszkanie

Niemal o 10 proc. wzrosła powierzchnia mieszkania, które za krajową średnią może w Łodzi i Warszawie kupić singiel zarabiający średnią krajową. Jego sytuacja w tych miastach jest jednak diametralnie różna, bo w stolicy oznacza możliwość kupna lokalu o powierzchni 19,8 m2, o 42 proc. mniejszego niż w Łodzi.

Kto może być pozwanym?

Sprawy gospodarcze są sprawami toczącymi się między przedsiębiorcami. Powodem i pozwanym w takich sprawach muszą być podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Kredyt studencki bardziej dostępny

Kredyty studenckie są najtańszą możliwością wspierania procesu kształcenia studentów. I choć istniały od 1998 roku, to nie wszyscy chętni mogli się ubiegać o pożyczkę. Dopiero od października tego roku weszło w życie rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa, które zapewnia pełne poręczenie kredytów najuboższych studentów przez BGK.

Cyberzłodzieje budzą coraz większy strach

Według badań Instytutu Ponemon, przeprowadzonych wśród specjalistów branży IT, cyberprszestępczość stanowi obecnie największe zagrożenie dla miłośników Internetu. O zagrożeniach, na jakie narażeni są Internauci w związku z przejęciem danych osobowych, rozmawiamy z Anną Zbroją z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Tomaszem Zamarlik z G Data Software.

Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Strony w postępowaniu gospodarczym mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Każdy pełnomocnik musi posiadać umocowanie do dokonywania czynności w procesie. Przed sądem musi legitymować się dokumentem pełnomocnictwa.

Weksel jako dowód przed sądem

Weksel jest papierem wartościowym imiennym lub na zlecenie. Dochodzenie praw z weksla odbywa się zawsze w postępowaniu nakazowym.

Kiedy nalezy wysłać wezwanie do zapłaty?

Strony, a zwłaszcza przedsiębiorcy, powinny dążyć do polubownego załatwiania spraw. Dlatego też w praktyce przyjęło się, że przed wdaniem się w spór wierzyciel wzywa dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia.

Grunty inwestycyjne – przewaga podaży nad popytem

2008 rok przyniósł spadek popytu i cen gruntów pod inwestycje zarówno mieszkaniowych, jak i komercyjnych. Obecnie jednak po raz pierwszy w okresie spowolnienia gospodarczego na rynku jest duża przewaga podaży nad popytem.

Jak wykorzystać fakturę przed sądem?

Faktura jest dokumentem księgowym, jednak bardzo często jest przydatnym dowodem w sprawach sądowych.

Czy zawsze należy załączać umowę do pozwu?

Przez zawarcie umowy rozumie się złożenie dwóch identycznych oświadczeń woli. Umowa najczęściej ma postać pisemną. Jest to również bardzo cenny dowód w procesie cywilnym.

Odpis z księgi wieczystej

Księgi wieczyste prowadzi się dla nieruchomości oraz dla spółdzielczych praw rzeczowych. Odpis z księgi wieczystej (KW) jest bardzo przydatnym dokumentem gdy dochodzimy praw związanych z własnością lub posiadaniem nieruchomości.

Jak uzyskać odpis z Krajowego Rejestru Sądowego?

Dla każdej spółki prawa handlowego prowadzone są akta w sądzie rejestrowym. Z akt tych można dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy. Nie trzeba jednak za każdym razem przeglądać akt spółki, czasami wystarczy wziąć odpis z KRS.

Kiedy sędzia podlega wyłączeniu?

Nie każdy sędzia może rozstrzygać konkretną sprawę. Zgodnie z naczelną zasadą wymiaru sprawiedliwości sędzia powinien być bezstronny w sprawie. Dlatego też kodeks postępowania cywilnego dopuszcza wyłączenie stronniczego sędziego.

Skład sądu w sprawach gospodarczych

Sprawy sądowe rozpatrywane są przez określone przepisami prawa składy orzekające. Ilość sędziów oraz udział ławników w sprawie określa kodeks postępowania cywilnego. Natomiast wydanie orzeczenia przez sąd w złym składzie powoduje nieważność postępowania.

Co to jest zapis na sąd polubowny?

Sądami właściwymi do rozpoznawania spraw gospodarczych są sądy powszechne i działające w ich strukturach wydziały gospodarcze. Coraz popularniejsze jednak jest rozstrzyganie spraw na drodze polubownej. Dlatego też strony zawierając umowę wpisują do niej zapis na sad polubowny.

Kiedy strony mogą wybrać prawo?

Strony podpisując umowę mogą się porozumieć co do tego przepisy jakiego prawa będzie się stosować do danego stosunku prawnego. Problem ten jest tym bardziej aktualny po wstąpieniu Polski do struktur Wspólnoty Europejskiej.

Co to jest właściwość umowna?

Umowa prorogacyjna to nic innego jak fachowa nazwa umowy o właściwość sądu. Strony w drodze umowy mogą same zdecydować o tym który sąd będzie rozpatrywał ich sprawę. Strony są jednak znacznie ograniczone co do wyboru sądu w drodze umowy.

Jakie są szanse zysku na debiucie PGE

Analitycy spodziewają się dużej redukcji zapisów na akcje PGE. W takim przypadku, aby kupić odpowiednią liczbę akcji, inwestorzy korzystają z kredytów bankowych. Kluczowymi czynnikami rzutującymi na skalę zysku podczas debiutu są wysokość redukcji podczas zapisów oraz to, czy papiery zostaną sprzedane po maksymalnej cenie z wyznaczonego przedziału.

Jak określić wartość przedmiotu sporu?

Wartość przedmiotu sporu (w.p.s.) to suma pieniędzy o jaką toczy się dana sprawa. Powód musi prawie zawsze określić wartość przedmiotu sporu w pozwie.

Kiedy mamy do czynienia z właściwością przemienną?

Właściwość przemienna to jedna z „odmian” właściwości miejscowej. W niektórych bowiem sprawach powód może sam zdecydować do jakiego sądu skieruje swój pozew.

Amerykański rynek detaliczny może rozczarować inwestorów

W tym tygodniu zostaną opublikowane wyniki kwartalne spółek amerykańskich działających na rynku detalicznym. Niesie to ze sobą potencjalne ryzyko rozczarowań – prognozuje Emil Szweda, analityk rynków finansowych Open Finance.

Właściwość rzeczowa w sprawach gospodarczych

Sąd właściwy to ten sąd, który zgodnie z przepisami prawa musi rozpatrzyć dany spór. Kodeks postępowania cywilnego mówi o właściwości rzeczowej i miejscowej. Właściwość rzeczowa to nic innego jak odpowiedź na pytanie czy sądem właściwym do rozstrzygania spraw w pierwszej instancji jest sąd okręgowy czy rejonowy.

Infakt.pl – faktura od ręki

Nowa wersja aplikacji firmy Infakt jest już dostępna w sieci. Na stronie infakt.pl możemy sprawnie i szybko wystawić fakturę online.

Tajneprzezpoufne.pl – napisz do szefa

Nowy serwis należący do Monster Polska pozwala na wysłanie anonimowego maila do szefa lub współpracownika. Na stronie dostępne są również anonimowe ankiety, które mogą rozluźnić atmosferę w pracy.

Właściwość miejscowa sądu gospodarczego

Sąd właściwy to ten sąd, który zgodnie z przepisami prawa musi rozpatrzyć dany spór. Właściwość może być rzeczowa i miejscowa. Na podstawie przepisów o właściwości rzeczowej określa się czy władnym do rozpatrzenia sprawy w pierwszej instancji jest sąd rejonowy czy okręgowy. Właściwość miejscowa odpowiada na pytanie gdzie położony jest sąd rozpatrujący daną sprawę.

REKLAMA