REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejne 4,9 mld usd trafiło do funduszy akcji z rynków wschodzących

Krzysztof Stępień

REKLAMA

REKLAMA

Najświeższe dane o przepływach globalnego kapitału wykazały, że w tygodniu zakończonym 21 października fundusze akcji z rynków wschodzących pozyskały kolejne 4,9 mld USD. To najwyższa kwota od grudnia 2007 r.

REKLAMA

W tym roku łączne napływy przekroczyły już 50 mld USD. Najlepszy wynik od 71 miesięcy odnotowały podmioty lokujące na rynkach rozwijających się Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Do tego regionu zaliczana jest Polska. Największym w tym roku zainteresowaniem cieszyła się też węższa grupa, jaką są europejskie rynki wschodzące. W skali globalnej znów duże pieniądze odpłynęły z funduszy pieniężnych. Było to tym razem 18,9 mld USD. Tym samym ujemny bilans tego roku przekroczył w ich przypadku 400 mld USD. Dla porównania do funduszy akcji na świecie przez ostatni tydzień napłynęło 10,5 mld USD, najwięcej od czerwca 2008 r. Jednocześnie był to najlepszy wynik w tym roku.

REKLAMA

Globalne przepływy bez wątpienia znacząco wspierają koniunkturę. W ostatnich dwóch tygodniach przybrały jednak na tyle dużą skalę, że stanowią poważny czynnik ryzyka, bo mają to do siebie, że co jakiś czas odwracają się. Zwraca przy tym uwagę to, że mimo potężnych środków płynących w październiku do funduszy akcji zyski na rynkach rozwiniętych i dojrzałych nie są aż tak duże. Licząc w lokalnej walucie pierwsze zyskały 2,2%, drugie 3,8%. Spojrzenie na 3-miesięczne zmiany, wynoszące odpowiednio 8% i 10%, wskazuje na wyrównywanie się stóp zwrotu na obu grupach rynków.

W kontekście doniesień o ogromnym zainteresowaniu kredytami na zakup akcji PGE warto odnotować skromny debiut Arctic Paper. Zyski wynoszą teraz ok. 3%, a w najlepszym momencie nie przekraczały 5%. Sprzedaży tych akcji towarzyszyły też duże redukcje zapisów. Jednak spółce nie udało się sprzedać papierów po maksymalnej cenie. W przypadku PGE będzie inaczej, ale też i inny jest „kaliber” tej firmy.

W Europie mamy dziś dwie rozczarowujące wiadomości. Pierwsza o mniejszym znaczeniu. To nieco gorszy od oczekiwanego odczyt październikowego Ifo w Niemczech. Druga znacznie poważniejsza. To spadek brytyjskiego PKB w III kwartale. Oczekiwano wzrostu. Przypomnijmy, że wczoraj nieco gorszy od prognozowanego wzrost gospodarczy wykazały Chiny. Widać, że rzeczywistość ma coraz większe trudności, by sprostać oczekiwaniom. To kontrastuje z nieustającym optymizmem na giełdach.

Wskaźniki makro

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WIG przekracza dziś barierę 40 tys. pkt, ale podobnie jak pokonanie sierpniowej górki nie wywołuje to większych emocji na parkiecie. Po rozpoczęciu sesji luką hossy przez pierwszą połowę dnia trwa konsolidacja. Znów więc losy sesji będą ważyć się w końcówce. Silnym wsparciem jest teraz 39,2 tys. pkt.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA