| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy zatrudniają coraz więcej specjalistów z Chin

Firmy zatrudniają coraz więcej specjalistów z Chin

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w I półroczu br. pracą w polskich firmach zainteresowało się ponad 2 tys. obywateli Chin, w tym ok. 350 osób przyjechało w celu realizacji usług eksportowych.

Z danych resortu wynika, że Chińczycy przyjeżdżający do naszego kraju to w większości wyższa kadra kierownicza, eksperci i doradcy oraz wykwalifikowani robotnicy. Najwięcej takich osób pracuje w firmach zlokalizowanych w województwie mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim.

Ministerstwo podkreśla, że są to przedsiębiorstwa zatrudniające do kilkunastu pracowników, działające głównie w handlu, budownictwie i przetwórstwie przemysłowym.
Katarzyna Pawełek z firmy konsultingowej K&K Selekt specjalizującej się w prowadzeniu międzynarodowych projektów z dziedziny HR zaznacza, że obserwuje wśród klientów firmy coraz większe zainteresowanie pracownikami z Azji, a szczególnie z Chin.

Patrząc na dane z I półrocza 2009 roku i na dane z tego samego okresu 2008 roku widać, że liczba wydanych zezwoleń na pracę w Polsce dla obywateli z Chin wzrosła w tym roku ponad dwukrotnie.

Katarzyna Pawełek potwierdza tę tendencję. I dodaje, że firmy, które decydują się na współpracę z Chinami, zwłaszcza na zasadzie usługo eksportowej robią to w celu redukcji kosztów, zmniejszenia problemów związanych z rotacją pracowników, a także liczą na pozyskanie wykwalifikowanych i rzetelnych usługobiorców.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK