REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorco ubezpiecz się przed ryzykiem

Eliza Smyrgała
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy handlujący z firmami zagranicznymi narażają się na liczne ryzyka. Polegają one nie tylko na niebezpieczeństwach związanych z możliwością nieotrzymania zapłaty za towary, ale także ze zmiennością kursu walutowego czy z zagrożeniami politycznymi. Jednak przed tym wszystkim można się ubezpieczyć.

Przedsiębiorcy handlujący z firmami zagranicznymi narażają się na liczne ryzyka. Polegają one nie tylko na niebezpieczeństwach związanych z możliwością nieotrzymania zapłaty za towary, ale także ze zmiennością kursu walutowego czy z zagrożeniami politycznymi. Jednak przed tym wszystkim można się ubezpieczyć.

REKLAMA


Ubezpieczenia gospodarcze są istotnym narzędziem na rynku. Usługi tego typu są oferowane przez liczne firmy ubezpieczeniowe prywatne oraz przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A., spółkę utworzoną przez Skarb Państwa i Bank Gospodarstwa Krajowego.


Ubezpieczenie kredytu kupieckiego


Ubezpieczenie kredytu kupieckiego zabezpiecza krótkoterminowe należności wynikające z ryzyka niewystąpienia płatności w terminie zawartym w umowie. Jego warunki są wyjątkowo korzystne. Ubezpieczeniu mogą podlegać wybrane lub wszystkie transakcje przedsiębiorstwa, wypłacane są nawet niskie kwoty odszkodowania, a cena składki może obejmować, oprócz samego ubezpieczenia, także opłaty związane z oceną wiarygodności naszego partnera oraz koszty windykacji niewypłaconych należności.


Ubezpieczenie kredytu dostawcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Ubezpieczeniu temu podlegają kredyty kupieckie, których okres spłaty jest wydłużony do co najmniej dwóch lat. Ubezpieczony otrzymuje wypłatę, jeśli po ustalonym okresie nie otrzyma płatności lub, w przypadku jednostronnego zerwania kontraktu przez importera, nie zostaną pokryte koszty poprzedzające wysyłkę towaru lub realizację usług.


Ubezpieczenie ryzyka kursowego

REKLAMA


Ryzyko kursowe należy do podstawowych zagrożeń związanych z zawieraniem transakcji zagranicznej. Jego eliminacja jest możliwa wyłącznie gdy kontrakt jest rozliczany w walucie krajowej - wówczas całość ryzyka jest przenoszona na naszego kontrahenta. Istnieje jednak wiele sposobów na znaczne jego ograniczenie, od kontraktów i swapów opierających na waluty, przez opcje po ubezpieczenie.


Udzielenie kredytu kupieckiego i wydłużanie jego okresu jest elementem wpływającym w znacznym stopniu na zwiększenie się ryzyka strat finansowych. Ubezpieczenie ryzyka kursowego ogranicza niekorzystne zmiany kursu euro do złotówki. Mają one znaczenie zarówno w przypadku otrzymania zapłaty bezpośrednio od importera naszego produktu, jak i wówczas, gdy otrzymywana płatność jest następstwem wypłaty odszkodowania. Ubezpieczony otrzymuje odszkodowanie, gdy niekorzystna zmiana kursu w dniu otrzymania płatności mieści się w przedziale od 2% do 15% wobec ceny, jaką należało zapłacić za 1 euro w dniu wystawienia faktury.

 


Ubezpieczenie ryzyka politycznego


Ostatnim z ryzyk jest ryzyko polityczne. Występuje ono przede wszystkim w wypadku zawierania transakcji z przedsiębiorstwami działającymi w krajach politycznie niestabilnych, w których możliwa jest ingerencja państwa w gospodarkę. Ubezpieczenia z tego zakresu obejmują przede wszystkim zagrożenia związane ze:


• zmianą przepisów prawnych w kraju kontrahenta na uniemożliwiające wykonanie kontraktu lub zmniejszające jego rentowność,

• zmianą przepisów prawnych w Polsce utrudniające realizację kontraktu,

• moratorium płatniczym,

• uniemożliwieniem transferu należności,

• zwłoką w wypełnianiu zobowiązań płatniczych przez dłużnika publicznego lub gwaranta,

• jednostronnym zerwaniem kontraktu objętego ubezpieczeniem.

 

REKLAMA

Oprócz ubezpieczeń, wiele zakładów ubezpieczeniowych oferuje także gwarancje ubezpieczeniowe. Gwarancje udzielane przez zakłady ubezpieczeniowe zwiększają wiarygodność firmy bez obciążania jego linii kredytowej. Mogą one stanowić przyrzeczenie pokrycia wadium występującego przy przetargu, zwrotu zaliczki czy należytego wykonania kontraktu. Ponadto gwarancje celne i akcyzowe pozwalają na zrezygnowanie z zamrożenia własnych środków przeznaczonych na ten cel.


Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje ponadto dopłaty do oprocentowania kredytów eksportowych. Program ten, skierowany do firm sprzedających swoje produkty za granicą, ma zwiększyć opłacalność tych transakcji w przypadku, gdy przedsiębiorstwo to skorzysta z średnio- i długoterminowych (co najmniej 2-letnich) kredytów eksportowych o stałym oprocentowaniu. Podstawą jest stopa referencyjna oprocentowania rynkowego CIRR. Stopa ta, ogłaszana przez Sekretariat OECD, określa minimalny poziom oprocentowania kredytów eksportowych. Skorzystanie z programu oznacza, że w przypadku, gdy rynkowa stopa przekracza stopę CIRR, instytucja udzielająca kredytu otrzymuje dopłaty z BGK. W przeciwnym wypadku - przepływ pieniądza następuje w drugą stronę.


Z transakcjami zawieranymi z zagranicznymi partnerami związanie są jednak potencjalnie większe zagrożenia. Oprócz ryzyka opóźnienia lub niewystąpienia płatności, występują inne niebezpieczeństwa mogące w znacznym stopniu wpłynąć na wykonanie kontraktu. Korzystanie z obcej waluty, w razie niekorzystnej zmiany kursu, może w znacznym stopniu obniżyć rentowność transakcji. Przykładem tego, oczywiście w wyolbrzymionym stopniu, był problem opcji walutowych. Zagrożenia wynikające z niestabilnej sytuacji politycznej, centralnego sterowania gospodarek lub innych form ingerencji państwa w rynek także mogą ograniczyć lub wręcz uniemożliwić realizację kontraktu. W przypadku kilku transakcji na dużą kwotę zawartych z przedsiębiorstwami, których siedziba mieści się w jednym kraju, realizacja takiego ryzyka mogłaby doprowadzić do poważnych utrudnień w płynności finansowej, a w konsekwencji także do upadłości przedsiębiorstwa.


Korzystanie z ubezpieczeń, dopłat czy gwarancji nie jest obowiązkiem przedsiębiorców. Jednak warto wiedzieć, że istnieją tego typu rozwiązania, mogące w znacznym stopniu wpłynąć na zawarcie, realizację i rentowność zawieranych transakcji.

 Eliza Smyrgała

  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IPO.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA