Kategorie

Ranking Kredytów hipotecznych – październik 2009

Rafał Janowicz
W ciągu ostatniego miesiąca nie zaobserwowano zmiany głównych tendencji w ofercie kredytowej banków. Nadal możliwe jest uzyskanie kredytu bez wkładu własnego zarówno w złotówkach, jak i walutach obcych. Nie zmienił się również zakres kredytów w CHF, które oferuje obecnie siedem banków.

Październikowy Ranking Kredytów Mieszkaniowych Gold Finance koncentruje się na omówieniu kredytów z dopłatami w ramach rządowego programu Rodzina na Swoim. Ponadto, omówione zostaną, przy takich samych parametrach kredytu, kredyty w Euro i CHF oraz najtańsze na rynku kredyty w PLN.

Kredyty z dopłatami w ramach programu Rodzina na Swoim cieszą się ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Kredytów z dopłatami udzielają banki, które podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Z tego względu oprocentowanie kredytu uzależnione jest od marży danego banku oraz stawki referencyjnej ogłaszanej przez agencję informacyjną Banku Gospodarstwa Krajowego. Są to kredyty złotówkowe, w ramach których funkcjonują dopłaty umożliwiające obniżenie raty kapitałowo-odsetkowej przez okres 8 lat. O kredyt z dopłatami w ramach rządowego programu Rodzina na Swoim mogą ubiegać się rodziny oraz osoby samotnie wychowujące dzieci, które dodatkowo spełniają szereg warunków.

Osoba starająca się o kredyt z rządową dopłatą w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego nie może być:

 1. właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego
 2. osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny
 3. osobą, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego
 4. najemcą lokalu mieszkalnego.

Czy kredyt z dopłatami jest rzeczywiście najbardziej korzystny dla klienta?

W ramach programu Rodzina na Swoim skredytować możemy mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m2 oraz dom, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 m2. Załóżmy, że jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania o powierzchni 50 m2 w cenie 350 tys. zł. Dysponujemy wkładem własnym i interesuje nas kredyt w wysokości 280 tys. zł. Musimy dodatkowo pamiętać, że ustawa wprowadza ograniczenia dotyczące ceny metra kwadratowego mieszkania lub domu. Są one określone tzw. wskaźnikami przeliczeniowymi kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla wybranych województw.

Okazuje się, że na rynku mamy dostęp do dość różnorodnej oferty banków w tym zakresie, co prezentuje tabela 1. Różnice uwidaczniają się nie tylko w samym oprocentowaniu kredytu, prowizji za jego udzielenie, ale także w dodatkowych wymaganiach stawianych przez banki np. obligatoryjne ubezpieczenie na życie. Klienci muszą pamiętać również o tym, że rata ich kredytu po 8 latach zdecydowanie wzrośnie.

Osoby nie do końca przekonane do kredytu w programie Rodzina na Swoim lub nie spełniające warunków niezbędnych do ubiegania się o taki kredyt, powinny przeanalizować opcję kredytu walutowego. Obecnie dostępna jest na rynku bardzo ciekawa oferta kredytów walutowych, zwłaszcza w CHF i w Euro. Należy się jej jednak przyjrzeć uważnie, bo w niektórych bankach, przy takich samych parametrach kredytu, kredyt w Euro będzie dla nas korzystniejszy niż w CHF. Przyjmijmy takie same założenie, jak przy kredycie z dopłatami. Załóżmy, że jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania w kwocie 350 tys. zł. Dysponujemy wkładem własnym w wysokości 70 tys. zł. Interesuje nas kredyt w wys. 280 tys. zł.

Przy takich założeniach możemy skorzystać z kilku interesujących ofert. Biorąc pod uwagę oprocentowanie kredytu, w niektórych bankach korzystniej wypada kredyt w EUR niż w CHF. Taka sytuacja ma obecnie miejsce w Deutsche Banku, Nordea i Polbanku. Przy takich parametrach kredytu, w zależności od banku możemy liczyć na oprocentowanie kredytu w CHF w przedziale 3,84%-4,26%, natomiast w Euro w przedziale 3,95-4,55%. Należy jednak podkreślić, że w niektórych bankach m.in. Deutsche Bank i Nordea, różnice pomiędzy oprocentowaniem kredytu w CHF i Euro są bardzo niewielkie. Ponadto, w niektórych bankach utrzymały się promocje w zakresie prowizji za udzielenie kredytu w Euro np. w DnB Nord prowizja wynosi 0%. Natomiast w Polbanku, niezależnie od wyboru waluty, prowizja za udzielenie kredytu również wynosi 0%. Tak więc przy wyborze danej waluty kredytu decydujące znaczenie będą miały głównie preferencje klientów. Porównując natomiast kredyt w CHF lub w Euro do kredytu w programie Rodzina na Swoim widać, że w niektórych przypadkach rata kredytu walutowego jest na porównywalnym poziomie, jak w przypadku raty kredytu w okresie dopłat.

Wielu klientów z różnych przyczyn m.in. obawą przed wahaniem kursu walut czy też o wiele łagodniejszym badaniem zdolności kredytowej przez banki w przypadku kredytów w PLN, preferuje kredyt w naszej rodzimej walucie. Gdzie obecnie można uzyskać najtańszy kredyt złotówkowy bez dopłat? Załóżmy takie same parametry kredytu, jak omawiane wcześniej, tzn. jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania za 350 tys. zł, dysponujemy wkładem własnym i interesuje nas kredyt w wys. 280 tys. zł.

Przy takich parametrach kredytu, klienci mają dostęp do dość szerokiej oferty banków. Możemy liczyć na oprocentowanie w przedziale od 5,53% w BZ WBK do 6,78% w PEKAO. Maksymalny okres kredytowania, w zależności do banku, to 30-40 lat. Biorąc pod uwagę ratę kredytu, najniższą uzyskamy w ING przy kredycie na 40 lat. Rata wyniesie bowiem ok. 1627 zł. Uwzględniają taki kredyt należy jednak szczegółowo rozważyć prowizję za jego udzielenie. W tym zakresie występują bowiem dość znaczne różnice w poszczególnych bankach np. w Lukas Banku i Millennium w ramach obowiązujących obecnie promocji nie zapłacimy w ogóle prowizji, natomiast w BZ WBK wyniesie ona 3,5%.

Reasumując, klienci ubiegający się o kredyt w ramach programu Rodzina na Swoim powinni nie tylko bardzo szczegółowo przeanalizować oferty wszystkich banków w tym zakresie, ale również tradycyjne kredyty walutowe. Pozwoli to z dostępnych na rynku produktów dobrać kredyt najbardziej odpowiedni do swoich potrzeb. Jeżeli z jakichś przyczyn nie uda się uzyskać kredytu z dopłatami, banki proponują również dostęp do bogatej oferty kredytów złotówkowych.

//g9.infor.pl/p/_files/93000/ranking_kredytow_mieszkaniowych_pazdziernik_2009_11276.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking kredytów mieszkaniowych - październik 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak zwiększyć wartość firmy

  Firma i marka istnieją dla klientów. To fakt. Inwestorzy stanowią także równie ważną grupę interesariuszy. I jednych, i drugich (a przede wszystkim ich kapitał) przyciągają marki silne, spójne w swej komunikacji i poważane na rynku. Jak zatem zwiększyć wartość firmy i marki, jeśli wciąż jesteśmy na etapie aspiracji do zostania liderem? Odpowiadamy.

  Idealny sprzedawca – 3 kroki do sukcesu

  Idealny sprzedawca jest pożądanym obiektem przez firmy sprzedażowe. Jego największą wartością są umiejętności oraz marka, którą buduje każdego dnia. W obecnych, trudnych czasach, kiedy sprzedaż głównie jest w sieci idealny sprzedawca musi stać się dobrym doradcą. Nie ważny jest produkt, który sprzedajesz. Ważne jest to, że to Ty jesteś sprzedawcą. Co buduje markę idealnego sprzedawcy? Jakie cechy powinien posiadać dobry handlowiec? Czy cena ma znaczenie w handlu?

  Nie budujemy rynku mieszkaniowego, dlatego mieszkania szybko drożeją

  Rynek mieszkaniowy. W sierpniu budowano prawie 252 tys. mieszkań, to najwyższy wynik w historii. Jednak nadal bardzo nam daleko do rozwiązania problemów mieszkaniowych bo nie korzystamy z rozwiązań, które sprawdziły się w wielu krajach.

  Bańka cenowa na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań nie spadną dopóki stopy procentowe nie wzrosną

  Ceny mieszkań. Według szacunków, w ciągu ostatnich 2 lat ceny mieszkań wzrosły w wybranych miastach o ok. 1/3 lub więcej. W stolicy od stycznia do lipca tego roku metr kwadratowy podrożał nawet o 1 tys. złotych. Eksperci prognozują, że część metropolii osiągnie do końca br. wynik ponad 20% większy w relacji rocznej. Mimo znacznych wzrostów, nabywców zachęcają tanie kredyty. Ale jeśli te ostatnie podrożeją, to może nastąpić ograniczenie wzrostu cen na rynku nieruchomości, a nawet chwilowy ich spadek.

  Renta dożywotnia - od czego zależy jej wysokość

  Renta dożywotnia. O hipotece odwróconej możemy mówić w dwóch ujęciach: sprzedażowym i kredytowym. Model sprzedażowy to inaczej renta dożywotnia oferowana w Polsce przede wszystkim przez fundusze hipoteczne. W tym wypadku, w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości, senior otrzymuje świadczenia pieniężne aż do swojej śmierci i może dożywotnio zamieszkiwać swoje lokum. Model kredytowy hipoteki odwróconej niestety nie istnieje w Polsce w praktyce. To usługa, którą mogłyby oferować banki na mocy ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, ale dotychczas żaden nie zdecydował się na takie rozwiązanie. Od czego zależy wysokość świadczeń w przypadku renty dożywotniej?

  Mój Prąd 3.0 - kończy się budżet, trzeba się spieszyć ze składaniem wniosku

  Mój Prąd 3.0. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że kończy się budżet tegorocznej, trzeciej już edycji programu „Mój Prąd”, który wynosi 534 mln zł. Ta kwota alokacji wystarczy na dofinansowanie maksymalnie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a zostało już złożonych ponad 162 tys. wniosków. Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów. Już pod koniec września br. nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków.

  Gaz SF6 tysiące razy bardziej szkodliwy niż CO2 wciąż stosowany w przemyśle

  Gaz fluorowy (sześciofluorek siarki, SF6) znajduje się na szczycie listy najbardziej szkodliwych gazów o globalnym potencjale cieplarnianym, z wynikiem 23,5 tys. razy wyższym niż CO2. Siedem lat temu Unia Europejska zakazała jego stosowania w produkcji m.in. butów sportowych czy opon samochodowych. Wciąż jednak jest wykorzystywany na dużą skalę w przemyśle. W efekcie jego stężenie w atmosferze w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosło ponad dwukrotnie (w tym samym czasie ilość CO2 wzrosła o 11%). Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu rozporządzenia – decyzję o całkowitym zakazie stosowania SF6 odroczyła do września br. Eksperci Eaton ostrzegają, że UE nie osiągnie neutralności klimatycznej bez rozwiązania tego problemu.

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, rolnicy mogą liczyć na wcześniejsze otrzymanie środków w ramach zaliczek na poczet corocznych dopłat bezpośrednich oraz działań obszarowych PROW - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Cyfrowa odporność firmy - skąd wziąć szczepionkę?

  Cyfrowa odporność firmy - jak ją uzyskać? Skąd wziąć "szczepionkę"? Oto 7 najważniejszych warunków odporności cyfrowej firmy.

  Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS? [Webinarium 29 września]

  29 września 2021 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS?”, podczas którego eksperci Fiabilis Consulting Group kompleksowo przedstawią nowe regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z ZUS. W trakcie webinarium omówione zostaną m.in. obecne i nadchodzące regulacje w kwestiach takich jak: nowe istotne terminy rozliczeń dla płatników składek, zasiłek chorobowy, składka wypadkowa czy postępowania kontrolne prowadzone przez ZUS. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Ładowarka USB-C standardem w całej UE

  Ładowarka USB-C standardem w UE. 23 września 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które mają ustalić jeden standard portu ładowania i technologii szybkiego ładowania. USB-C ma być standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Ponadto Komisja proponuje rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych.

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Kredyty mieszkaniowe - ponad 8 mld udzielonych kredytów w sierpniu

  Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu była rekordowa, przekroczyła 8,1 mld zł, a miesiąc przyniósł kontynuację hossy w kredytach wysokokwotowych. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych w pandemii poprawiła się - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej przekazanej PAP Biznes.

  Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

  Finansowanie programów mieszkaniowych. Ułatwienie procesu wydatkowania środków publicznych i planowania inwestycji – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt skierowany 16 września 2021 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wśród proponowanych zmian jest także likwidacja barier dotyczących angażowania wkładu własnego przez inwestora oraz wymogu całościowego udziału gminy w TBS lub SIM w przypadku remontu pustostanów w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, finansowanego z Funduszu Dopłat.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Z jakim zyskiem można zainwestować 1 mln zł na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości. Inwestowanie w działki pod budowę mieszkań daje wyższą stopę zwrotu z inwestycji niż kupowanie mieszkania na wynajem.

  Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

  Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

  Gdzie nie wolno budować domów?

  Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Konwent Ochrony Danych i Informacji – 6-7 października. RODO – naruszenia, decyzje, kary

  W tym roku czeka nas jubileuszowa 10. edycja Konwentu Ochrony Danych i Informacji. Obejmie aż dwa dni spotkań: 6 i 7 października. Jak co roku uczestnicy wydarzenia spotkają się z ekspertami ze świata nauki, administracji i biznesu, którzy są specjalistami w dziedzinie ochrony danych i bezpieczeństwa informacji. Tegoroczna edycja Konwentu skupiona będzie wokół tematu naruszeń ochrony danych osobowych, decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i kar. Poza prelekcjami i znanymi już warsztatami #DataProtectionMixer, uczestnicy wydarzenia będą świadkami debaty komentatorskiej, w której wezmą udział zaproszeni eksperci. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.