REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking Kredytów hipotecznych – październik 2009

Rafał Janowicz

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu ostatniego miesiąca nie zaobserwowano zmiany głównych tendencji w ofercie kredytowej banków. Nadal możliwe jest uzyskanie kredytu bez wkładu własnego zarówno w złotówkach, jak i walutach obcych. Nie zmienił się również zakres kredytów w CHF, które oferuje obecnie siedem banków.

REKLAMA

Październikowy Ranking Kredytów Mieszkaniowych Gold Finance koncentruje się na omówieniu kredytów z dopłatami w ramach rządowego programu Rodzina na Swoim. Ponadto, omówione zostaną, przy takich samych parametrach kredytu, kredyty w Euro i CHF oraz najtańsze na rynku kredyty w PLN.

REKLAMA

Kredyty z dopłatami w ramach programu Rodzina na Swoim cieszą się ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Kredytów z dopłatami udzielają banki, które podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Z tego względu oprocentowanie kredytu uzależnione jest od marży danego banku oraz stawki referencyjnej ogłaszanej przez agencję informacyjną Banku Gospodarstwa Krajowego. Są to kredyty złotówkowe, w ramach których funkcjonują dopłaty umożliwiające obniżenie raty kapitałowo-odsetkowej przez okres 8 lat. O kredyt z dopłatami w ramach rządowego programu Rodzina na Swoim mogą ubiegać się rodziny oraz osoby samotnie wychowujące dzieci, które dodatkowo spełniają szereg warunków.

Osoba starająca się o kredyt z rządową dopłatą w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego nie może być:

  1. właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego
  2. osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny
  3. osobą, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego
  4. najemcą lokalu mieszkalnego.

Czy kredyt z dopłatami jest rzeczywiście najbardziej korzystny dla klienta?

REKLAMA

W ramach programu Rodzina na Swoim skredytować możemy mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m2 oraz dom, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 m2. Załóżmy, że jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania o powierzchni 50 m2 w cenie 350 tys. zł. Dysponujemy wkładem własnym i interesuje nas kredyt w wysokości 280 tys. zł. Musimy dodatkowo pamiętać, że ustawa wprowadza ograniczenia dotyczące ceny metra kwadratowego mieszkania lub domu. Są one określone tzw. wskaźnikami przeliczeniowymi kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla wybranych województw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okazuje się, że na rynku mamy dostęp do dość różnorodnej oferty banków w tym zakresie, co prezentuje tabela 1. Różnice uwidaczniają się nie tylko w samym oprocentowaniu kredytu, prowizji za jego udzielenie, ale także w dodatkowych wymaganiach stawianych przez banki np. obligatoryjne ubezpieczenie na życie. Klienci muszą pamiętać również o tym, że rata ich kredytu po 8 latach zdecydowanie wzrośnie.

Osoby nie do końca przekonane do kredytu w programie Rodzina na Swoim lub nie spełniające warunków niezbędnych do ubiegania się o taki kredyt, powinny przeanalizować opcję kredytu walutowego. Obecnie dostępna jest na rynku bardzo ciekawa oferta kredytów walutowych, zwłaszcza w CHF i w Euro. Należy się jej jednak przyjrzeć uważnie, bo w niektórych bankach, przy takich samych parametrach kredytu, kredyt w Euro będzie dla nas korzystniejszy niż w CHF. Przyjmijmy takie same założenie, jak przy kredycie z dopłatami. Załóżmy, że jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania w kwocie 350 tys. zł. Dysponujemy wkładem własnym w wysokości 70 tys. zł. Interesuje nas kredyt w wys. 280 tys. zł.

Przy takich założeniach możemy skorzystać z kilku interesujących ofert. Biorąc pod uwagę oprocentowanie kredytu, w niektórych bankach korzystniej wypada kredyt w EUR niż w CHF. Taka sytuacja ma obecnie miejsce w Deutsche Banku, Nordea i Polbanku. Przy takich parametrach kredytu, w zależności od banku możemy liczyć na oprocentowanie kredytu w CHF w przedziale 3,84%-4,26%, natomiast w Euro w przedziale 3,95-4,55%. Należy jednak podkreślić, że w niektórych bankach m.in. Deutsche Bank i Nordea, różnice pomiędzy oprocentowaniem kredytu w CHF i Euro są bardzo niewielkie. Ponadto, w niektórych bankach utrzymały się promocje w zakresie prowizji za udzielenie kredytu w Euro np. w DnB Nord prowizja wynosi 0%. Natomiast w Polbanku, niezależnie od wyboru waluty, prowizja za udzielenie kredytu również wynosi 0%. Tak więc przy wyborze danej waluty kredytu decydujące znaczenie będą miały głównie preferencje klientów. Porównując natomiast kredyt w CHF lub w Euro do kredytu w programie Rodzina na Swoim widać, że w niektórych przypadkach rata kredytu walutowego jest na porównywalnym poziomie, jak w przypadku raty kredytu w okresie dopłat.

Wielu klientów z różnych przyczyn m.in. obawą przed wahaniem kursu walut czy też o wiele łagodniejszym badaniem zdolności kredytowej przez banki w przypadku kredytów w PLN, preferuje kredyt w naszej rodzimej walucie. Gdzie obecnie można uzyskać najtańszy kredyt złotówkowy bez dopłat? Załóżmy takie same parametry kredytu, jak omawiane wcześniej, tzn. jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania za 350 tys. zł, dysponujemy wkładem własnym i interesuje nas kredyt w wys. 280 tys. zł.

Przy takich parametrach kredytu, klienci mają dostęp do dość szerokiej oferty banków. Możemy liczyć na oprocentowanie w przedziale od 5,53% w BZ WBK do 6,78% w PEKAO. Maksymalny okres kredytowania, w zależności do banku, to 30-40 lat. Biorąc pod uwagę ratę kredytu, najniższą uzyskamy w ING przy kredycie na 40 lat. Rata wyniesie bowiem ok. 1627 zł. Uwzględniają taki kredyt należy jednak szczegółowo rozważyć prowizję za jego udzielenie. W tym zakresie występują bowiem dość znaczne różnice w poszczególnych bankach np. w Lukas Banku i Millennium w ramach obowiązujących obecnie promocji nie zapłacimy w ogóle prowizji, natomiast w BZ WBK wyniesie ona 3,5%.

Reasumując, klienci ubiegający się o kredyt w ramach programu Rodzina na Swoim powinni nie tylko bardzo szczegółowo przeanalizować oferty wszystkich banków w tym zakresie, ale również tradycyjne kredyty walutowe. Pozwoli to z dostępnych na rynku produktów dobrać kredyt najbardziej odpowiedni do swoich potrzeb. Jeżeli z jakichś przyczyn nie uda się uzyskać kredytu z dopłatami, banki proponują również dostęp do bogatej oferty kredytów złotówkowych.

//g9.infor.pl/p/_files/93000/ranking_kredytow_mieszkaniowych_pazdziernik_2009_11276.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking kredytów mieszkaniowych - październik 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA