REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rośnie bezrobocie, spada sprzedaż

Paweł Satalecki

REKLAMA

REKLAMA

Stopa bezrobocia wynosi 10,9 procent. Im mniej pracy, tym mniejsze zakupy - widać to po danych, gdyby nie sprzedaż aut, wynik byłby jeszcze słabszy.

Najnowsze dane GUS z polskiej gospodarki nie nastrajają bardzo optymistycznie. Cały czas rośnie odsetek ludzi bez pracy. Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 10,9 proc., wobec 10,8 proc. w sierpniu tego roku. Co prawda to wynik nieco niższy od oczekiwań analityków (11 proc.), ale nie da się zaprzeczyć - że z miesiąca na miesiąc liczba bezrobotnych systematycznie powiększa się.

REKLAMA

Wskaźniki makroekonomiczne

REKLAMA

Cały czas aktualne pozostają więc prognozy Ministerstwa Pracy mówiące o ponad 12 proc. bezrobociu w przyszłym roku. Pamiętajmy, że wrzesień to miesiąc gdy studia kończą absolwenci i część z nich rejestruje się w urzędach pracy, chociażby po to, aby założyć własną firmę dotowaną unijnymi pieniędzmi.

O ile jednak dane o bezrobociu nie zaskoczyły bardzo, to wrześniowa sprzedaż detaliczna już tak. Polacy kupowali w minionym miesiącu już tylko o 2,5 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. „Tylko", ponieważ sierpniowy wzrost sprzedaży detalicznej wynosił ponad dwa razy więcej, a oczekiwania ekonomistów mówiły o wzroście o 3,6 procent.

Co więcej - dane wydają się o tyle słabe, że negatywna niespodzianka została zanotowana pomimo bardzo dużego wzrostu sprzedaży samochodów w skali miesiąca - aż o 20 procent. Wrzesień bowiem był już ostatnim miesiącem dopłat do złomowania samochodów w Niemczech, co powodowało u nas duży popyt na auta ze strony naszych sąsiadów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W porównaniu do sierpnia kupowaliśmy m.in. mniej żywności (spadek o 5,1 proc.) czy w tzw. niewyspecjalizowanych sklepach, (wszelkie produkty nie przynależące do głównych kategorii). Co ciekawe Polacy cały czas chętnie kupują kosmetyki i leki - we wrześniu była to najszybciej rosnąca kategoria (5,3 proc.), także w skali roku jest to lider sprzedaży ze wzrostem na poziomie 19 procent.

Wrześniowe dane o sprzedaży detalicznej sugerują, że kolejne publikacje również nie będą zachwycające. Przede wszystkim brak będzie efektu stymulującego w postaci zakupu samochodów. Po drugie - październik i listopad to miesiące, podczas których Polacy mniej chętnie kupują. Część swoich pieniędzy wydano na wakacje i podróże, a część trzyma się już z myślą o grudniowym świątecznym szaleństwie.

A to, że Polacy lubią na święta wydawać widać po statystykach. W ubiegłym grudniu 2008 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 6,9 proc. rok do roku, co było świetnym wynikiem biorąc pod uwagę dużą niepewność co do przyszłości naszej gospodarki. Dziś wydaje się, że ta niepewność jest już mniejsza, a perspektywy lepsze niż rok temu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA