| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > GUS: poprawa nastrojów konsumentów

GUS: poprawa nastrojów konsumentów

Główny Urząd Statystyczny (GUS) w III kwartale tego roku odnotował poprawę nastrojów konsumenckich. Eksperci podają, że lepsze wyniki mogą pośrednio świadczyć o poprawie niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej gospodarstw domowych, którą obserwowano od IV kwartału ubiegłego roku.

Według GUS, oceny zmian sytuacji gospodarczej kraju, a także sytuacji finansowej gospodarstw domowych wskazują, że konsumenci wyraźnie odczuli spowolnienie wzrostu dochodów w I półroczu 2009 roku i zaczynają ponownie oczekiwać szybszej poprawy swojej sytuacji finansowej.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący bieżące tendencje konsumpcji indywidualnej, ukształtował się na poziomie -20,5 pkt proc. i był wyższy o 4 pkt niż w II kwartale oraz o 4,7 pkt niż w I kwartale.

Podobnie kształtowały się zmiany wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisującego tendencje konsumpcji indywidualnej oczekiwanej w najbliższych miesiącach - w III kwartale 2009 roku zwiększył się on o 5,3 pkt proc. w stosunku do II kwartału oraz o 9,2 pkt w stosunku do I kwartału, osiągając poziom -29,1 pkt proc.

GUS zaznacza, że obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej, pomimo wzrostu w II i III kwartale, nie osiągnęły jeszcze poziomu z IV kwartału 2008 roku. Obserwowana od II kwartału, początkowo nieznaczna, ale w III kwartale 2009 roku bardziej wyraźna poprawa ogólnych nastrojów konsumenckich jest wynikiem pozytywnych zmian wszystkich podstawowych czynników wpływających na kształtowanie się dynamiki konsumpcji gospodarstw domowych.

W ocenie GUS, osiągnięty poziom i tendencje zmian wartości wskaźników ufności konsumenckiej w ostatnich dwóch kwartałach, a zwłaszcza w III kwartale tego roku wskazują, że wystąpiło oczekiwane odwrócenie się niekorzystnych tendencji w dynamice konsumpcji gospodarstw domowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »