reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > GUS: poprawa nastrojów konsumentów

GUS: poprawa nastrojów konsumentów

Główny Urząd Statystyczny (GUS) w III kwartale tego roku odnotował poprawę nastrojów konsumenckich. Eksperci podają, że lepsze wyniki mogą pośrednio świadczyć o poprawie niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej gospodarstw domowych, którą obserwowano od IV kwartału ubiegłego roku.

Według GUS, oceny zmian sytuacji gospodarczej kraju, a także sytuacji finansowej gospodarstw domowych wskazują, że konsumenci wyraźnie odczuli spowolnienie wzrostu dochodów w I półroczu 2009 roku i zaczynają ponownie oczekiwać szybszej poprawy swojej sytuacji finansowej.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący bieżące tendencje konsumpcji indywidualnej, ukształtował się na poziomie -20,5 pkt proc. i był wyższy o 4 pkt niż w II kwartale oraz o 4,7 pkt niż w I kwartale.

Podobnie kształtowały się zmiany wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisującego tendencje konsumpcji indywidualnej oczekiwanej w najbliższych miesiącach - w III kwartale 2009 roku zwiększył się on o 5,3 pkt proc. w stosunku do II kwartału oraz o 9,2 pkt w stosunku do I kwartału, osiągając poziom -29,1 pkt proc.

GUS zaznacza, że obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej, pomimo wzrostu w II i III kwartale, nie osiągnęły jeszcze poziomu z IV kwartału 2008 roku. Obserwowana od II kwartału, początkowo nieznaczna, ale w III kwartale 2009 roku bardziej wyraźna poprawa ogólnych nastrojów konsumenckich jest wynikiem pozytywnych zmian wszystkich podstawowych czynników wpływających na kształtowanie się dynamiki konsumpcji gospodarstw domowych.

W ocenie GUS, osiągnięty poziom i tendencje zmian wartości wskaźników ufności konsumenckiej w ostatnich dwóch kwartałach, a zwłaszcza w III kwartale tego roku wskazują, że wystąpiło oczekiwane odwrócenie się niekorzystnych tendencji w dynamice konsumpcji gospodarstw domowych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama