REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gorsze nastroje przedsiębiorców w październiku

Krzysztof Stępień

REKLAMA

REKLAMA

Przerwana została korzystna passa poprawy klimatu koniunktury. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego w październiku po raz pierwszy od lutego tego roku więcej przedsiębiorców z sektora przemysłowego sygnalizuje pogorszenie koniunktury niż jej poprawę.

Ogólny klimat koniunktury jest przy tym oceniany przez nich wciąż jeszcze pozytywnie. 20% badanych wskazuje na poprawę (miesiąc wcześniej 21%), a 19% - na pogorszenie (tyle samo, co przed miesiącem). O ile bieżący portfel zamówień oceniany jest lepiej niż przed miesiącem (głównie za sprawą krajowego portfela, gdyż zagraniczny jest nadal ograniczany), to bieżąca produkcja jest rozszerzana w niewielkim stopniu. Wpływ na to mają zapewne sygnalizowane przez firmy nadmierne zapasy.

REKLAMA

REKLAMA

Prognozy portfela zamówień i produkcji są nadal pozytywne, choć ostrożniejsze od formułowanych we wrześniu. Również nieco bardziej pesymistyczne niż we wrześniu są prognozy sytuacji finansowej. Nie zmniejsza się skala planowanych zwolnień pracowników.

Dalsze pogorszenie ocen nastąpiło w budownictwie. Wskaźnik klimatu koniunktury obniżył się do minus 8 pkt, czyli o 3 pkt wobec września. Na poprawę wskazuje 15% badanych firm (2 pkt proc. mniej niż miesiąc wcześniej), na pogorszenie 23% (we wrześniu było to 22%). Zmiana z pozytywnej na negatywną nastąpiła w handlu detalicznym. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w tej branży obniżył się do minus 2 pkt (z 0 pkt we wrześniu). Złożyło się na to wzrost o 1 pkt proc. odsetka przedsiębiorstw wskazujących na pogorszenie koniunktury (do 19%) i spadek o 1 pkt proc. odsetka sygnalizujących pogorszenie (do 17%). Coraz optymistycznej oceniana jest koniunktura w sferze usług finansowych i ubezpieczeniowych (wzrost wskaźnika o 3 pkt proc, do 29 pkt). Podobnie jest w zakresie informacji i komunikacji, gdzie wzrost był taki sam i oznaczał osiągnięcie przez wskaźnik 14 pkt. Bardzo duży regres nastąpił natomiast w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (aż o 11 pkt, do minus 8 pkt). W tej grupie przedsiębiorcy najczęściej skarżą się na niedostateczny popyt.

W dalszym ciągu dużo bardziej pesymistyczne oceny formułują firmy małe i średnie niż duże. To może uzasadniać słabość segmentu mniejszych firm na warszawskiej giełdzie, które w ostatnim czasie wypadły z łask inwestorów i nie biją tegorocznych rekordów, tak jak blue chips.

REKLAMA

W branży przemysłowej najbardziej negatywnie spoglądają na koniunkturę producenci: odzieży (minus 18 pkt), metali (minus 17 pkt), maszyn i urządzeń (minus 15 pkt). Na drugim biegunie są producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 22 pkt), papieru i wyrobów z papieru (plus 18 pkt), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 10 pkt), mebli (plus 10 pkt).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Październikowe badanie koniunktury z większą ostrożnością każe spoglądać na tempo przezwyciężania trudności gospodarczych. Bardzo zróżnicowana sytuacja w poszczególnych sferach gospodarki nie ułatwia nabrania przez nią pełnego rozpędu. Martwią głównie zgłaszane problemy z nadmiernymi zapasami oraz niewystarczającym popytem. To ogranicza możliwości szybkiego zwiększania produkcji. Widać też trudności z popytem zagranicznym, co powoduje, że ożywienie gospodarcze uzależnione jest głównie od krajowego popytu. W tym jednak kontekście niepokojąco wyglądają deklaracje dalszego redukowania zatrudnienia, co niekorzystnie wpływałoby na rynek pracy i kondycję konsumentów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA