REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia

Roszczenia z umowy zlecenia przedawniają się z reguły według zasad ogólnych. Jednak, co do szczególnych roszczeń wynikających z tej umowy, ustawodawca przewidział krótszy termin przedawnienia, wynoszący dwa lata. Jakie roszczenia i w jakich przypadkach przedawnią się wcześniej?

Zalety e-nauki

Kraje zachodnie, które już dawno wykorzystują zaawansowane technologie doceniły także zalety e-learningu. Jakie są właściwie pozytywne strony nauczania na odległość?

Eksmisja przy najmie okazjonalnym

Od niedawna osoba wynajmująca mieszkanie, któranie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej (najem okazjonalny)- może korzystać z uproszczonej metody eksmisji najemcy po wygaśnięciu umowy- wymaga to jednak pewnych przygotowań.

E-learning wciąż jest nowością

Polska musiała pokonać bardzo długi i szeroko zakrojony cykl przemian technicznych i merytorycznych, aby móc zrównać się poziomem z technologicznie zaawansowanym Zachodem. Dlatego nauczanie na odległość jest nowością na rynku usług edukacyjnych.

REKLAMA

Czy wiesz jak najtaniej kupować?

Masz kłopoty z rachunkami za zakupy? Stale przekraczasz swój budżet domowy? Mam kilka rad, jak tego uniknąć.

Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło

Przepisy Kodeksu cywilnego określają ogólne terminy przedawnienia roszczeń, które co do zasady, gdy przepis szczególny nie stanowi inaczej wynoszą aż 10 lat. Przy czym w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej terminy przedawnienia roszczeń są znacznie krótsze i wynoszą 3 lata. Dodatkowo, w przypadku gdy roszczenie wynika z umowy o dzieło termin przedawnienia jeszcze bardziej ulega skróceniu.

Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło

Przepisy Kodeksu cywilnego określają ogólne terminy przedawnienia roszczeń, które co do zasady, gdy przepis szczególny nie stanowi inaczej wynoszą aż 10 lat. Przy czym w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej terminy przedawnienia roszczeń są znacznie krótsze i wynoszą 3 lata. Dodatkowo, w przypadku gdy roszczenie wynika z umowy o dzieło termin przedawnienia jeszcze bardziej ulega skróceniu.

Ograniczenie działalności konkurencyjnej po rozwiązaniu umowy agencyjnej

Z umową agencyjną wiąże się ustawowy obowiązek każdej ze stron do zachowania lojalności wobec drugiej strony umowy. Z obowiązku tego można także wyprowadzić twierdzenie, że agenta obowiązuje w czasie trwania umowy agencyjnej zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej w stosunku do dającego zlecenie. Czy można wprowadzić także zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez agenta po rozwiązaniu umowy agencyjnej ?

REKLAMA

Ograniczenie działalności konkurencyjnej po rozwiązaniu umowy agencyjnej

Z umową agencyjną wiąże się ustawowy obowiązek każdej ze stron do zachowania lojalności wobec drugiej strony umowy. Z obowiązku tego można także wyprowadzić twierdzenie, że agenta obowiązuje w czasie trwania umowy agencyjnej zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej w stosunku do dającego zlecenie. Czy można wprowadzić także zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez agenta po rozwiązaniu umowy agencyjnej?

Ambasador Rumunii zachęca polskie firmy do inwestycji w jego kraju

Stosunkowo niskie podatki, wykwalifikowana i tania siła robocza oraz duży popyt wewnętrzny to atuty, które mogą zachęcić polskie firmy do inwestowania w Rumunii - mówił na konferencji prasowej rumuński ambasador w Polsce J.E. Gheorghe Predescu.

Wynagrodzenie w umowie o dzieło

W umowie o dzieło wystarczy, że strony wskażą jedynie podstawę do ustalenia wynagrodzenia należnego dla przyjmującego zamówienie, bowiem przepisy prawa określają, że wskazanie konkretnej kwoty nie jest konieczne. Określenie wynagrodzenia za dzieło z góry, wydaje się być często zawodne, zwłaszcza w przypadku, gdy zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac.

Co zrobić gdy zamówione dzieło ma wady?

W umowie o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, zamawiający zaś do zapłaty za to dzieło. Co można zrobić, gdy zamówione dzieło ma wady?

Ostrzejsze kary za pedofilę

Zaostrzenie kar za pedofilię i farmakologiczne leczenie pedofilów, a także m.in. karalność za sprzedaż przedmiotów zawierających treści totalitarne przewiduje tzw. duża nowelizacja kodeksów, która we wtorek weszła w życie. Na mocy dużej nowelizacji złagodzone zostaną natomiast kary za pomówienie.

Więźniowie włączyli się do walki z powodzią

W akcji powodziowej oraz przy usuwaniu skutków powodzi uczestniczą 74 jednostki organizacyjne Służby Więziennej.

Charytatywny sms zostanie zwolniony z VAT

SMS przesyłany na cele charytatywne, który obecnie podlega 22-proc. podatkowi, zostanie zwolniony z VAT.

Składając korektę deklaracji należy podać przyczynę

Złożone przez podatnika pisemne uzasadnienie przyczyn korekty deklaracji usprawnia proces weryfikacji złożonej korekty.

Pracodowacy są gotowi do zwiększenia zatrudnienia

Pracodawcy są optymistycznie nastawieni do zatrudniania nowych pracowników. Największe perspektywy zatrudnienia są w branże budowlanej - wynika z Barometru Manpower Perspektywy Zatrudnienia.

Spadek bezrobocia jest tymczasowy

Stopa bezrobocia wyniosła na koniec maja 2010 roku 12 proc., wobec 12,3 proc. w kwietniu, czyli była niższa o 0,3 pkt proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku wskaźnik ten obniżył się o 0,2 pkt (z 10,9 do 10,7 proc.). W maju bezrobocie było niższe we wszystkich województwach – podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ekonomiści spodziewali się poprawy, jednak PKB rośnie zbyt wolno, by mówić o stabilizacji.

Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. I)

Każde województwo wdraża swój własny Program Operacyjny, uzgodniony odrębnie z Komisją Europejską, w związku z czym każdy z nich rządzi się własnymi prawami. Teoretycznie są one przeznaczone dla przedsiębiorców z danego regionu, ale praktyka, a przede wszystkim prawne regulacje pozwalają na finansowanie inwestycji realizowanej w danym województwie.

44 procent średnich firm planuje rozwój floty transportowej

Menadżerowie średnich firm, posiadających co najmniej jeden pojazd służbowy, uważają, że kryzys gospodarczy w Polsce to już przeszłość. 44 proc. z nich planuje rozwój floty transportowej w najbliższych trzech latach - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP.

E-faktury - praktyczne problemy z rozliczeniem VAT

Podatnicy często zadają sobie pytanie, czy przesłana im przez kontrahenta pocztą elektroniczną faktura VAT nie będzie kwestionowana przez organy podatkowe jako dokument niedający prawa do odliczenia VAT.

Tylko 2 proc. młodych Polaków zakłada własny biznes

Choć 48 proc. młodych Polaków chciałoby założyć własny biznes, to decyduje się na to tylko 2 proc. z nich. Młodzi boją się skomplikowanych przepisów podatkowych, konkurencji i braku środków - wynika z badań przeprowadzonych przez instytut MillwardBrown SMG/KRC.

Niemieccy przedsiębiorcy dobrze oceniają inwestycje w Polsce

Prawie 90 proc. niemieckich przedsiębiorców, którzy zainwestowali w Polsce, jest zadowolonych z tej decyzji - wynika z badania przeprowadzonego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową.

Zorientowanie na proces jako styl osobowości w zarządzaniu

Styl osobowości rozumiany jest jako zespół cech przysługujących podmiotowi sprawującemu funkcje kierownicze, które wskazują sposób sprawowania przez niego funkcji władczych w organizacji.

Zorientowanie na idee jako styl osobowości w zarządzaniu

Styl osobowości ;rozumiany jest jako zespół cech przysługujących podmiotowi sprawującemu funkcje kierownicze, które wskazują sposób sprawowania przez niego funkcji władczych w organizacji.

Znak towarowy

Znakiem towarowym nazywamy każde oznaczenie, które może zostać przedstawione w sposób graficzny.

Zgłoszenie znaku towarowego przez przedsiębiorcę

Zgłaszając w sposób prawidłowy znak towarowy wymagane jest jego należyte określenie oraz wskazanie towarów, dla których znak ten jest przeznaczony.

Zasady skutecznej reklamy firmy

Reklama jest podstawowym narzędziem służącym zwiększaniu zainteresowania produktem. Specjaliści od tego środka perswazji stosują określone metody socjotechniczne.

Zasady dokonywania zgłoszeń do Urzędu Patentowego

Dokonywanie zgłoszenia w Urzędzie Patentowym podlega zasadom wskazanym w prawie własności przemysłowej.

Czy wiesz jak zawrzeć umowę faktoringu?

Umowa faktoringu nie jest regulowana przez szczególne przepisy Kodeksu cywilnego. Możliwość jej zawarcia wynika z zasady swobody umów sformułowanej w art. 3531 Kodeksu cywilnego.

Znak towarowy II

Znakiem towarowym nazywamy każde oznaczenie, które może zostać przedstawione w sposób graficzny. Warunkiem jest, aby oznaczenie to umożliwiało odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa.

Zaangażowanie i konsekwencja w pracy a firma

Komunikowanie w miejscu pracy wiąże się z oddziaływaniem na siebie jednostek. Wzajemne oddziaływanie doprowadza do stworzenia sytuacji, w której jednostka może być wykorzystywana przez inną.

Czy wiesz jak powinna wyglądać umowa darowizny?

Darowizna jest umową nazwaną, która została uregulowana w przepisach prawa cywilnego. Ma ona na celu nieodpłatne przysporzenie obdarowanego z jednoczesnym uszczupleniem majątku darczyńcy.

Czy wiesz jak budować relacje z pracownikami w firmie?

Podstawą działania ludzkiego jest komunikowanie się. Przedsiębiorstwo, jako że stanowi efekt pracy człowieka zostaje tworzone oraz rozwijane za pomocą wzajemnego porozumiewania się.

Uprawnienia twórcy według prawa własności przemysłowej

Prawo własności przemysłowej jest określa zakres uprawnień przysługujący twórcom. Prawa te pośrednio wyznaczają zakres regulacji ustawowej.

Czy wiesz jak wygląda umowa faktoringu?

Umowa faktoringu jest umową nienazwana i nie jest regulowana przez szczególne przepisy Kodeksu cywilnego. Uznaje się ją za umowę łączącą zróżnicowane elementy.

Towarzystwo ubezpieczeniowe jako uczestnik leasingu

Umowa leasingu z uwagi na swój charakter powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Typy zachowań w przedsiębiorstwie

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, ale też przeciętny pracownik firmy powinien zdawać sobie sprawę ze zróżnicowania, jakie cechuje każdego człowieka.

Czy wiesz jak powinna wyglądać treść umowy faktoringu?

Przedmiotem umowy faktoringu jest przelew wierzytelności. Dopuszczalne jest umieszczanie w niej określonych klauzul.

Czy wiesz jak oglądają strony umowy forfaitingu?

Umowa forfaitingu polega na umożliwieniu zbywcy wierzytelności uzyskanie odpowiedniego kapitału w szybkim tempie w drodze zobowiązania się jednej strony do dostarczenia wierzytelności.

Czy wiesz jak wyglądają strony umowy faktoringu?

Umowa faktoringu jest umową nienazwaną i nie jest regulowana przez szczególne przepisy Kodeksu cywilnego.

Sprzeciw od decyzji Urzędu Patentowego przy znaku międzynarodowym

Uprawnionemu przysługuje prawo sprzeciwu wobec decyzji odmownej wydanej przez Urząd Patentowy w przedmiocie udzielenia praw ochronnych na międzynarodowy znak towarowy.

Społeczny dowód słuszności metodą wpływu społecznego

Zasady komunikowania się w miejscu pracy wpływają na efektywność działania firmy. Wzajemne oddziaływanie doprowadza do stworzenia sytuacji, w której jednostka może być wykorzystywana przez inną.

Rodzaje leasingu

Umowa leasingu to zobowiązanie się finansującego do nabycia rzeczy od zbywcy na określonych zasadach oraz oddania tej rzeczy do używania korzystającemu.

Reguły strategii marketingowej przedsiębiorstwa

Każde działanie, które ma wydarzyć się w gospodarce wolnorynkowej powinno zostać dokładnie przemyślane i zaplanowane, by zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji na rynku.

Reguła wzajemności w miejscu pracy

Zasady komunikowania się w miejscu pracy wpływają na efektywność działania firmy. Wzajemne oddziaływanie doprowadza do stworzenia sytuacji, w której jednostka może być wykorzystywana przez inną.

Reguła niedostępności zasadą promowania wyrobów firmy

Zasady komunikowania się w miejscu pracy wpływają na efektywność działania firmy. Wzajemne oddziaływanie doprowadza do stworzenia sytuacji, w której jednostka może być wykorzystywana przez inną.

Szybsze transakcje sprzedaży mieszkań

Czas sprzedaży mieszkań w ostatnich miesiącach wyraźnie się skrócił. W maju średni czas sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych spadł poniżej 100 dni. Zarówno kupujący, jak i sprzedający szybciej podejmują decyzje. Za wcześniej jednak by mówić o przełomie.

Karty płatnicze na wakacjach

Podczas wakacyjnych wycieczek zamiast portfela wypchanego gotówką zabieramy za sobą kartę płatniczą. Używając plastikowych pieniędzy warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Nauczanie na odległość - nowa era w szkoleniach dla firm

Zmniejsz budżety szkoleniowe oraz podnieś motywację i kompetencje pracowników. Zrób to jednocześnie.

REKLAMA