| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Rodzaje leasingu

Rodzaje leasingu

Umowa leasingu to zobowiązanie się finansującego do nabycia rzeczy od zbywcy na określonych zasadach oraz oddania tej rzeczy do używania korzystającemu.

Jednocześnie korzystający zobowiązuje się do ratalnej zapłaty finansującemu wynagrodzenia co najmniej równego cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy. Umowa leasingu jest jedną z umów cywilnoprawnych należących do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których co najmniej jedna ze stron jest przedsiębiorcą. Powinna być ona zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Wyróżnia się następujące rodzaje leasingu:

leasing operacyjny - polega on na przekazaniu w czasowe użytkowanie przedmiotu leasingu, w tym wypadku dobra inwestycyjnego. Należy zauważyć, iż okres ten stanowi co do zasady okres krótszy niż normatywny czas zużycia rzeczy leasingowanej;

Polecamy: Czy leasing konsumencki jest korzystniejszy od kredytu?

leasing finansowy – nazywany jest inaczej mianem kapitałowego, polega przede wszystkim na oddaniu, w zamian za raty leasingowe, rzeczy w użytkowanie. Finansujący pozostaje właścicielem rzeczy leasingowanej, a przeniesienie własności może zostać zagwarantowane w umowie. Amortyzacji dokonuje korzystający.

leasing zwrotny – polega na przekazaniu przez firmę na rzecz przedsiębiorcy leasingowego części majątku trwałego, w sytuacji, w której podmiot nie posiada odpowiednich środków pieniężnych, a posiada środki trwałe.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK