Rodzaje leasingu
REKLAMA
REKLAMA
Jednocześnie korzystający zobowiązuje się do ratalnej zapłaty finansującemu wynagrodzenia co najmniej równego cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy. Umowa leasingu jest jedną z umów cywilnoprawnych należących do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których co najmniej jedna ze stron jest przedsiębiorcą. Powinna być ona zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
REKLAMA
Wyróżnia się następujące rodzaje leasingu:
leasing operacyjny - polega on na przekazaniu w czasowe użytkowanie przedmiotu leasingu, w tym wypadku dobra inwestycyjnego. Należy zauważyć, iż okres ten stanowi co do zasady okres krótszy niż normatywny czas zużycia rzeczy leasingowanej;
Polecamy: Czy leasing konsumencki jest korzystniejszy od kredytu?
REKLAMA
leasing finansowy – nazywany jest inaczej mianem kapitałowego, polega przede wszystkim na oddaniu, w zamian za raty leasingowe, rzeczy w użytkowanie. Finansujący pozostaje właścicielem rzeczy leasingowanej, a przeniesienie własności może zostać zagwarantowane w umowie. Amortyzacji dokonuje korzystający.
leasing zwrotny – polega na przekazaniu przez firmę na rzecz przedsiębiorcy leasingowego części majątku trwałego, w sytuacji, w której podmiot nie posiada odpowiednich środków pieniężnych, a posiada środki trwałe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.