Czy wiesz jak wygląda umowa faktoringu?
REKLAMA
REKLAMA
Do tych składników zaliczyć można np. cesję i instytucje pochodzące z umowy zlecenia. Faktoring polega na dokonaniu nabycia przez faktora wierzytelności przysługujących prowadzącemu działalność gospodarczą z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi w zamian za kwotę wartości wierzytelności pomniejszoną o prowizję faktora.
REKLAMA
Przedmiotem umowy faktoringu jest przelew wierzytelności. Ich przeniesienie następuje na faktora z chwila zawarcia umowy, chyba że strony ustaliły inaczej. Praktykuje się rozwiązanie polegające na przyznaniu faktorowi prawa zarówno do nabycia, jak i odmowy nabycia, gdy wierzytelności maja charakter przyszłych.
Polecamy: Jakie są koszty uzyskania przychodu przy faktoringu?
Możliwe jest również wskazanie jako daty przejścia wierzytelności na faktora, dnia w którym przedsiębiorca dokona określonych czynności.
Możliwość zawarcia umowy factoringowej wynika z zasady swobody umów sformułowanej w art. 3531 Kodeksu cywilnego.
Faktoring jest rozwiązaniem, które przedstawia się jako konkurencyjne względem kredytu bankowego. Może służyć jako sposób wyposażenia przedsiębiorstwa w środki finansowe o charakterze obrotowym, a czasem też jako zabezpieczenie przed brakiem możliwości wyegzekwowania wierzytelności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.