reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Czy wiesz jak zawrzeć umowę faktoringu?

Czy wiesz jak zawrzeć umowę faktoringu?

Umowa faktoringu nie jest regulowana przez szczególne przepisy Kodeksu cywilnego. Możliwość jej zawarcia wynika z zasady swobody umów sformułowanej w art. 3531 Kodeksu cywilnego.

Podstawową cechą faktoringu jest nabycie przez faktora wierzytelności przysługujących prowadzącemu działalność gospodarczą z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi, w zamian za kwotę będącą równowartością wierzytelności, pomniejszoną jednak o prowizję faktora.

Do stron umowy faktoringu zalicza się: 1. faktora – inaczej nabywcę wierzytelności; 2. przedsiębiorcę – podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Dłużnik nie jest strona umowy, a jedynie zobowiązanym pierwotnie wobec przedsiębiorcy, a następnie faktora.

Polecamy: Jakie są koszty uzyskania przychodu przy faktoringu?

Umowa faktoringu zawierana jest na podstawie ogólnych reguł prawa cywilnego. Jej ważność jest jednak uzależniona od stosunku prawne stanowiącego podstawę do przeniesienia wierzytelności. Jego nieważność będzie więc skutkowała brakiem ważności samej umowy faktoringu. Stosowana w praktyce formą zawarcia tej umowy jest forma pisemna.

Ustanie umowy następuje w poniższych przypadkach: - w sytuacji spełnienia świadczeń zgodnie z treścią zobowiązania; - w przypadku rozwiązania umowy, niezależnie od czasu jej trwania, ale za wspólną zgodą stron; - jeżeli nastąpi wypowiedzenie i odstąpienie od umowy; - po upływie czasu na jaki zawarta została umowa.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wiesz jak zawrzeć umowę faktoringu?
Czy wiesz jak zawrzeć umowę faktoringu?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama