Uprawnienia twórcy według prawa własności przemysłowej
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przewidzianymi w prawie własności przemysłowej zasadami twórcom: - wynalazków; - wzorów użytkowych; - wzorów przemysłowych; - znaków towarowych; - oznaczeń geograficznych; - topografii układów
REKLAMA
przysługuje prawo do: - uzyskania patentu, a także prawa ochronnego oraz prawa z rejestracji; - uzyskania wynagrodzenia; - wskazania tego podmiotu jako twórcy zarówno w opisach, rejestrach, jak i pozostałych, innych dokumentach oraz publikacjach.
O ile prawo do otrzymania patentu, prawa ochronnego oraz prawa z rejestracji nie wymaga wyjaśnień szczegółowych odnoszących się do ich istoty, o tyle wynagrodzenie twórcy z tytułu przygotowania projektu racjonalizatorskiego, który został zaakceptowany przez przedsiębiorcę do wykorzystania jest określane w regulaminie racjonalizacji.
Polecamy: Opłaty środowiskowe 2012 - ewidencja
Datą, z którą wiążę się w tym wypadku ten akt jest dzień zgłoszenia projektu, chyba że późniejszy regulamin jest bardziej korzystny dla twórcy. Analogiczne rozwiązania stosuje się do współtwórców.
Twórcy projektów wynalazczych mogą przy tym liczyć na pomoc ze strony przedstawicieli organizacji społecznych, zajmujących się sprawami z zakresu popierania własności przemysłowej, mogą zgodnie ze swoimi statutami udzielać. Organizacje te mogą w określonych sytuacjach występować w ich interesie przed sądami i Urzędem Patentowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.