Czy wiesz jak oglądają strony umowy forfaitingu?
REKLAMA
REKLAMA
Podczas gdy druga strona zobowiązuje się zapłacić cenę uzgodnioną z góry. Stronami tej umowy są forfaiter występujący w roli nabywającego wierzytelności, czyli instytucja zajmująca się forfaitingiem oraz forfetysta, czyli zbywca wierzytelności, co do zasady będący eksporterem. W stosunku forfaitingu występuje także dłużnik, który dokonuje zapłaty wekslami, ale nie jest on stroną umowy.
REKLAMA
Umowę forfaitingu strony powinny wykonać zgodnie z jej treścią, przy czym musza dołożyć należytej staranności z uwagi na fakt, iż jest ona realizowana przez profesjonalistów. O sposobie w jaki w umowa jest realizowana decydują prawa i obowiązki określone w umowie.
Polecamy: Faktoring a forfaiting
REKLAMA
Przedmiotem umowy forfaitingu jest wierzytelność pieniężna. Co do zasady dotyczy jedynie indywidualnej, już powstałej wierzytelności, ale bywa również wykorzystywana przy wierzytelnościach długoterminowych. Przedmiot obejmuje nie tylko weksle lecz również inne wierzytelności handlowe.
Umowa forfaitingu co do zasady nie tworzy stosunku prawnego o charakterze ciągłym z uwagi na indywidualny charakter wierzytelności. Wyjątkiem od tej reguły będzie ratalne regulowanie zapłaty przez instytucję zajmującą się forfaitingiem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.