REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. I)

Dariusz Jędrzejewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każde województwo wdraża swój własny Program Operacyjny, uzgodniony odrębnie z Komisją Europejską, w związku z czym każdy z nich rządzi się własnymi prawami. Teoretycznie są one przeznaczone dla przedsiębiorców z danego regionu, ale praktyka, a przede wszystkim prawne regulacje pozwalają na finansowanie inwestycji realizowanej w danym województwie.

REKLAMA

Polska gospodarka jako jedyna w Unii Europejskiej i jedna z niewielu na Świecie zanotowała w ostatnim, kryzysowym roku wzrost. Ekonomiści co zasady zgodni są w ocenach, że niebagatelny wpływ na przyspieszenie gospodarcze miały przygotowania do Euro 2012 oraz Fundusze Unijne. O ile przygotowania przybierają na sile z roku na rok i ten, to stopień wykorzystania instrumentów finansowych polityki strukturalnej w Unii Europejskiej osiągnie swoje apogeum w roku bieżącym i przyszłym. Później liczba konkursów będzie malała aż do roku 2013 zamykającego bieżącą perspektywę finansową.

REKLAMA

Doskonale zdają sobie z tego sprawę przedsiębiorcy. Konkursy, w ramach których mieli szanse na realizację dużych projektów zostały już zamknięte, a w wielu przypadkach nie będzie kolejnych naborów. Dotyczy to na przykład Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Działania 4.4. finansującego wysokoinnowacyjne (i kosztowne) inwestycje w ramach którego najprawdopodobniej w ogóle nie będzie już rund aplikacyjnych. Przedłużające się terminy ocen wielu konkursów finansowanych ze źródeł krajowych (oprócz wspomnianego 4.4., także Działanie 1.4.-4.1. wspierające badania i wdrożenia innowacji), rozparcelowanie znacznej części środków coraz mniejsza ilość konkursów POIG i POIŚ oraz przesuwanie ich w czasie coraz częściej skłania przedsiębiorców do poszukiwania źródeł finansowania w nierzadko wcześniej niedocenianych regionach.

REKLAMA

Każde województwo wdraża swój własny Program Operacyjny, uzgodniony odrębnie z Komisją Europejską, w związku z czym każdy z nich rządzi się własnymi prawami. Teoretycznie są one przeznaczone dla przedsiębiorców z danego regionu, ale praktyka, a przede wszystkim prawne regulacje pozwalają na finansowanie inwestycji realizowanej w danym województwie. Często, choć nie zawsze, jedynym wymogiem jest wcześniejsze prowadzenie tam działalności. Oznacza to, że przedsiębiorca z Katowic może teoretycznie realizować projekt na Podlasiu, czy w okolicach Szczecina, co oznacza, że programy regionalne są lub w najbliższym czasie będą dla przedsiębiorców równie ciekawe, jak ogólnopolskie. Źródeł wsparcia jest tam jednak zdecydowanie więcej.

Generalnie wszystkie projekty realizowane na poziomie regionalnym dzielą się na inwestycyjne, których jest zdecydowanie więcej oraz nastawione na innowacje i nowe technologie, które występują niestety rzadziej w przekroju wszystkich polskich województw. Z uwagi na odrębność każdego Województwa i Programu Operacyjnego terminy konkursów w poszczególnych regionach nie są zbieżne, przez co dla przedsiębiorców jawi się szansa na dofinansowanie różnych przedsięwzięć w różnych rejonach kraju w różnym czasie.

Warmińsko-Mazurskie - koniec naborów z początkiem wiosny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marzec i Kwiecień były najbardziej intensywnymi miesiącami dla przedsiębiorców chcących pozyskać wsparcie finansowe na Warmii i Mazurach. Odbywały się bowiem wtedy konkursy wspierające inwestycje w infrastrukturę badawczą B+RT oraz finansujące wsparcie inwestycyjne w przedsiębiorstwa działające na terenie województwa. Niestety, w bieżącym roku nie przewiduje się już dodatkowych kolejnych naborów dla sektora przedsiębiorczości.

Małopolskie - małe przedsiębiorstwa

W kilku regionach rundy aplikacyjne dla przedsiębiorców jeszcze trwają. W Małopolsce pomoc dla przedsiębiorców jest podzielona w zależności od ich wielkości. Nabory dla mikroprzedsiębiorstw rozpoczną się w trzecim kwartale tego roku, a średni przedsiębiorcy w tym roku w ogóle pomocy nie doświadczą. Do19 maja trwał nabór projektów w ramach Poddziałania 2.1. Schemat A wspierający małych przedsiębiorców.

W ramach tego Działania przedsiębiorcy mogli ubiegać się o dofinansowanie projektów mających na celu poprawienie konkurencyjności przedsiębiorstw, związane z unowocześnieniem sposobu działania oraz oferty produktowej lub usługowej. Oznacza to, że beneficjenci będą mogli w ramach tego sfinansować nabycie lub rozbudowę przedsiębiorstwa, zasadnicze zmiany procesu produkcyjnego, stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych i organizacyjnych, unowocześnienie wyposażenia, zmianę wyrobu, usług i sposobu ich świadczenia, a także modernizację środków produkcji.

Alokacja środków na bieżący konkurs wynosi ponad 46 mln PLN, przy czym jeden wnioskodawca może liczyć na maksymalne dofinansowanie rzędu 1 mln PLN. Minimalna kwota wsparcia to 100 tyś. PLN, a jeden beneficjent może złożyć tylko jeden wniosek. Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych dla projektów inwestycyjnych małych przedsiębiorstw wynosi 40%. Może on zostać podniesiony o 5% dla podmiotów, których projekt zlokalizowany jest w powiecie o najniższym poziomie przedsiębiorczości. Całkowita wartość projektu nie może przekroczyć 8 mln PLN.

Mikroprzedsiębiorcy będą korzystali z tego samego źródła i będą mogli realizować takie same projekty. Zmieni się jednak dla nich maksymalna wysokość udzielanej pomocy, i tak wsparcie dla jednego podmiotu nie będzie mogło przekroczyć 200 tyś. PLN i być nie mniejsze niż 20 tyś. PLN. Na przygotowanie swoich aplikacji będą też miały zdecydowanie więcej czasu.

Mazowieckie - Wsparcie dla wszystkich grup przedsiębiorców

W połowie maja ogłoszony zostanie oczekiwany od półtora roku konkurs dla przedsiębiorców mazowieckich. W ramach Działania 1.5. o wsparcie będą mogły ubiegać się projekty obejmujące realizację nowych inwestycji obejmujące środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem nowego podmiotu, rozbudową istniejącego, czy dywersyfikację produkcji, albo też nabycie środków trwałych związanych bezpośrednio z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby ów zakup nie nastąpił. Nową inwestycją nie jest w tym wypadku odtworzenie zdolności produkcyjnych firmy i nabycie udziałów lub akcji danego podmiotu.

Całkowita wielkość projektu, podobnie jak w Małopolsce nie będzie mogła przekroczyć 8 mln PLN, a poziom wsparcia będzie zgodny z mapą pomocy regionalnej i wyniesie 40% kosztów kwalifikowanych w projekcie dla dużych podmiotów, małe i średnie będą mogły liczyć na 50%, a mikroprzedsiębiorstwa na 60% wsparcie. Trzeba pamiętać, że dla podmiotów zlokalizowanych w samej Warszawie dofinansowanie będzie za każdym razem o 10% niższe.

Konkurs zakończy się prawdopodobnie jeszcze w II kwartale, a na jego rozstrzygnięcie przedsiębiorcom przyjdzie poczekać do końca roku.


Dariusz Jędrzejewski

Specjalista ds. Funduszy Unijnych

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA