REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. I)

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dariusz Jędrzejewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każde województwo wdraża swój własny Program Operacyjny, uzgodniony odrębnie z Komisją Europejską, w związku z czym każdy z nich rządzi się własnymi prawami. Teoretycznie są one przeznaczone dla przedsiębiorców z danego regionu, ale praktyka, a przede wszystkim prawne regulacje pozwalają na finansowanie inwestycji realizowanej w danym województwie.

REKLAMA

Polska gospodarka jako jedyna w Unii Europejskiej i jedna z niewielu na Świecie zanotowała w ostatnim, kryzysowym roku wzrost. Ekonomiści co zasady zgodni są w ocenach, że niebagatelny wpływ na przyspieszenie gospodarcze miały przygotowania do Euro 2012 oraz Fundusze Unijne. O ile przygotowania przybierają na sile z roku na rok i ten, to stopień wykorzystania instrumentów finansowych polityki strukturalnej w Unii Europejskiej osiągnie swoje apogeum w roku bieżącym i przyszłym. Później liczba konkursów będzie malała aż do roku 2013 zamykającego bieżącą perspektywę finansową.

REKLAMA

Doskonale zdają sobie z tego sprawę przedsiębiorcy. Konkursy, w ramach których mieli szanse na realizację dużych projektów zostały już zamknięte, a w wielu przypadkach nie będzie kolejnych naborów. Dotyczy to na przykład Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Działania 4.4. finansującego wysokoinnowacyjne (i kosztowne) inwestycje w ramach którego najprawdopodobniej w ogóle nie będzie już rund aplikacyjnych. Przedłużające się terminy ocen wielu konkursów finansowanych ze źródeł krajowych (oprócz wspomnianego 4.4., także Działanie 1.4.-4.1. wspierające badania i wdrożenia innowacji), rozparcelowanie znacznej części środków coraz mniejsza ilość konkursów POIG i POIŚ oraz przesuwanie ich w czasie coraz częściej skłania przedsiębiorców do poszukiwania źródeł finansowania w nierzadko wcześniej niedocenianych regionach.

REKLAMA

Każde województwo wdraża swój własny Program Operacyjny, uzgodniony odrębnie z Komisją Europejską, w związku z czym każdy z nich rządzi się własnymi prawami. Teoretycznie są one przeznaczone dla przedsiębiorców z danego regionu, ale praktyka, a przede wszystkim prawne regulacje pozwalają na finansowanie inwestycji realizowanej w danym województwie. Często, choć nie zawsze, jedynym wymogiem jest wcześniejsze prowadzenie tam działalności. Oznacza to, że przedsiębiorca z Katowic może teoretycznie realizować projekt na Podlasiu, czy w okolicach Szczecina, co oznacza, że programy regionalne są lub w najbliższym czasie będą dla przedsiębiorców równie ciekawe, jak ogólnopolskie. Źródeł wsparcia jest tam jednak zdecydowanie więcej.

Generalnie wszystkie projekty realizowane na poziomie regionalnym dzielą się na inwestycyjne, których jest zdecydowanie więcej oraz nastawione na innowacje i nowe technologie, które występują niestety rzadziej w przekroju wszystkich polskich województw. Z uwagi na odrębność każdego Województwa i Programu Operacyjnego terminy konkursów w poszczególnych regionach nie są zbieżne, przez co dla przedsiębiorców jawi się szansa na dofinansowanie różnych przedsięwzięć w różnych rejonach kraju w różnym czasie.

Warmińsko-Mazurskie - koniec naborów z początkiem wiosny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marzec i Kwiecień były najbardziej intensywnymi miesiącami dla przedsiębiorców chcących pozyskać wsparcie finansowe na Warmii i Mazurach. Odbywały się bowiem wtedy konkursy wspierające inwestycje w infrastrukturę badawczą B+RT oraz finansujące wsparcie inwestycyjne w przedsiębiorstwa działające na terenie województwa. Niestety, w bieżącym roku nie przewiduje się już dodatkowych kolejnych naborów dla sektora przedsiębiorczości.

Małopolskie - małe przedsiębiorstwa

W kilku regionach rundy aplikacyjne dla przedsiębiorców jeszcze trwają. W Małopolsce pomoc dla przedsiębiorców jest podzielona w zależności od ich wielkości. Nabory dla mikroprzedsiębiorstw rozpoczną się w trzecim kwartale tego roku, a średni przedsiębiorcy w tym roku w ogóle pomocy nie doświadczą. Do19 maja trwał nabór projektów w ramach Poddziałania 2.1. Schemat A wspierający małych przedsiębiorców.

W ramach tego Działania przedsiębiorcy mogli ubiegać się o dofinansowanie projektów mających na celu poprawienie konkurencyjności przedsiębiorstw, związane z unowocześnieniem sposobu działania oraz oferty produktowej lub usługowej. Oznacza to, że beneficjenci będą mogli w ramach tego sfinansować nabycie lub rozbudowę przedsiębiorstwa, zasadnicze zmiany procesu produkcyjnego, stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych i organizacyjnych, unowocześnienie wyposażenia, zmianę wyrobu, usług i sposobu ich świadczenia, a także modernizację środków produkcji.

Alokacja środków na bieżący konkurs wynosi ponad 46 mln PLN, przy czym jeden wnioskodawca może liczyć na maksymalne dofinansowanie rzędu 1 mln PLN. Minimalna kwota wsparcia to 100 tyś. PLN, a jeden beneficjent może złożyć tylko jeden wniosek. Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych dla projektów inwestycyjnych małych przedsiębiorstw wynosi 40%. Może on zostać podniesiony o 5% dla podmiotów, których projekt zlokalizowany jest w powiecie o najniższym poziomie przedsiębiorczości. Całkowita wartość projektu nie może przekroczyć 8 mln PLN.

Mikroprzedsiębiorcy będą korzystali z tego samego źródła i będą mogli realizować takie same projekty. Zmieni się jednak dla nich maksymalna wysokość udzielanej pomocy, i tak wsparcie dla jednego podmiotu nie będzie mogło przekroczyć 200 tyś. PLN i być nie mniejsze niż 20 tyś. PLN. Na przygotowanie swoich aplikacji będą też miały zdecydowanie więcej czasu.

Mazowieckie - Wsparcie dla wszystkich grup przedsiębiorców

W połowie maja ogłoszony zostanie oczekiwany od półtora roku konkurs dla przedsiębiorców mazowieckich. W ramach Działania 1.5. o wsparcie będą mogły ubiegać się projekty obejmujące realizację nowych inwestycji obejmujące środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem nowego podmiotu, rozbudową istniejącego, czy dywersyfikację produkcji, albo też nabycie środków trwałych związanych bezpośrednio z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby ów zakup nie nastąpił. Nową inwestycją nie jest w tym wypadku odtworzenie zdolności produkcyjnych firmy i nabycie udziałów lub akcji danego podmiotu.

Całkowita wielkość projektu, podobnie jak w Małopolsce nie będzie mogła przekroczyć 8 mln PLN, a poziom wsparcia będzie zgodny z mapą pomocy regionalnej i wyniesie 40% kosztów kwalifikowanych w projekcie dla dużych podmiotów, małe i średnie będą mogły liczyć na 50%, a mikroprzedsiębiorstwa na 60% wsparcie. Trzeba pamiętać, że dla podmiotów zlokalizowanych w samej Warszawie dofinansowanie będzie za każdym razem o 10% niższe.

Konkurs zakończy się prawdopodobnie jeszcze w II kwartale, a na jego rozstrzygnięcie przedsiębiorcom przyjdzie poczekać do końca roku.


Dariusz Jędrzejewski

Specjalista ds. Funduszy Unijnych

  

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA