Jak pogodzić pozornie sprzeczne cele takie jak redukcja budżetów HR, w tym budżetów szkoleniowych oraz podniesienie zaangażowania i kompetencji pracowników? Jeżeli odpowiadasz za dział HR, szkolenia, lub zarządzasz firmą prawdopodobnie doświadczyłeś podobnej frustracji.
Pozorna sprzeczność
Co robią firmy w trudnych czasach? Oczywiście redukują budżety. Które? W pierwszej kolejności te, które nie są konieczne do bieżącej działalności, a więc między innymi budżety szkoleń. Z drugiej strony w trudnych czasach fundamentalne dla firmy jest zaangażowanie i kompetencje jej pracowników. Nie rozwijając kompetencji, firmy ograniczają sobie również możliwości rozwoju w dobrych czasach. Jak pogodzić ogień z wodą?
reklama
reklama
Odpowiedzią może być jedynie wprowadzenie rozwiązań o charakterze przełomowej innowacji, która pozwoli uzyskać więcej za mniej. Proste ograniczanie kosztów prowadzi jedynie do zmniejszenia potencjału firmy w średnim i długim okresie. Zastosuj więc rozwiązanie, które przy mniejszych nakładach pozwoli na przeprowadzenie większej liczby szkoleń i stworzy warunki do budowy zaangażowania pracowników. Dzięki temu zbudujesz zysk firmy i poprawisz jej potencjał na przyszłość.
Czy to tylko marzenie czy dostępne rozwiązanie?
Nie ograniczaj szkoleń, zmień ich formułę i sposób dostarczenia. Zastosowanie nowoczesnych technologii szkoleniowych pozwala jednocześnie zwiększyć liczbę godzin szkoleniowych oraz ograniczyć ich koszty.
Polecamy: E-learning - nowy wymiar edukacji?
Jak wskazują badania rynku amerykańskiego przeprowadzone przez Nielsen Business Media na przykładzie firm amerykańskich, w roku 2009 nakłady na szkolenia w skali całej gospodarki nieznacznie się zmniejszyły, co wydaje się oczywiste biorąc pod uwagę kontekst ogólnogospodarczy.
Zaskakujące jest jednak to, że w tym samym czasie liczba godzin szkoleniowych wzrosła o kilkadziesiąt procent. Jak to możliwe? Oczywiście wszystko dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii w procesie szkolenia pracowników. Co to znaczy „nowoczesne technologie”? To narzędzia wspierające procesy uczenia wykorzystujące technologie informatyczne i internet. Najlepsze efekty daje wykorzystanie takich narzędzi, które najpełniej spełniają oczekiwania konkretnej firmy.
Można jednak pokusić się o wskazanie najlepszej praktyki w tej dziedzinie, pewnego optymalnego rozwiązania, pamiętając oczywiście o specyfice każdej firmy. Na to rozwiązanie składają się trzy elementy: po pierwsze technologie e-learningowe, po drugie zapewnienie spójności rozwijanych kompetencji z celami strategicznymi firmy oraz po trzecie efektywne zarządzanie całym procesem.