Czy wiesz jak powinna wyglądać umowa darowizny?
REKLAMA
REKLAMA
Stronami umowy darowizny są darczyńca, który zobowiązuje się do dokonania przysporzenia oraz obdarowany, na rzecz którego jest ono dokonywane. W przypadku tej umowy po każdej ze stron możemy mieć do czynienia z co najmniej jedną osobą, co wskazuje na możliwość wystąpienia wielopodmiotowości.
REKLAMA
Jeżeli po stronie obdarowanego pojawia się kilka osób, wówczas możliwa jest nawet darowizna, w przypadku której przedmiot świadczenia jest niepodzielny. W takiej sytuacji dopuszczalna jest możliwość darowania oznaczonych udziałów w takim przedmiocie. Może tak się zdarzyć jeżeli darczyńca obdaruje kilka osób udziałami w prowadzonej przez niego spółce.
Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców
Będziemy mieli wówczas do czynienia z kilkoma osobami obdarowanymi na podstawie jednej umowy. Wielopodmiotowość może wystąpić także po stronie darczyńcy. Przykładem może być darowanie przez współwłaścicieli nieruchomości swoich udziałów jednemu obdarowanemu, który w ten sposób nabędzie prawo własności do niej całej.
Przedmiot umowy darowizny jest określony bardzo szeroko. Mogą nim być zarówno prawa majątkowe, jak i niemajątkowe, czyli takie, które nie posiadają wartości majątkowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.