REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

"IT w ubezpieczeniach" - konferencja poświęcona informatyzacji sektora ubezpieczeniowego

Zapraszamy do udziału w XXI edycji konferencji „IT w Ubezpieczeniach” poświęconej informatyzacji sektora ubezpieczeniowego, organizowanej przez GigaCon 23 czerwca 2022 r.

Gazowej derusyfikacji w tym roku nie będzie. UE blisko przekroczenia limitów importu, które sobie wyznaczyła

Cel sformułowany przez KE w pierwszych tygodniach wojny – redukcja zależności od dostaw błękitnego paliwa z Rosji o dwie trzecie do końca roku – wymyka się Unii z rąk.

Wznowienie działalności ubezpieczeniowej dla przedsiębiorców na terenie Ukrainy

Polskie firmy ponownie mogą ubezpieczać w KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych) sprzedaż na rynek ukraiński dóbr i usług, które nie są objęte moratorium płatniczym

Ceny materiałów budowlanych 2022 - w maju średni wzrost cen o 34 proc. w porównaniu do maja 2021 r.

Ceny materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu w maju 2022 roku wzrosły średnio o 34 proc. rdr, po wzroście o 34 proc. w kwietniu - podały Polskie Składy Budowlane w komunikacie.

REKLAMA

Anna Moskwa: Węgiel zapewnimy, gazu nie zabraknie [WYWIAD]

Chcemy, by cena węgla dla gospodarstw domowych spadła do ok. 1 tys. zł za tonę. W ciepłownictwie należy uzupełnić lukę na poziomie ok. 3 mln t, a w gospodarstwach domowych ponad 4 mln. Dodatkowo Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ma utworzyć rezerwę ok. 3 mln t – mówi DGP minister klimatu Anna Moskwa

Dlaczego wspólnikowi spółki jawnej nie zostanie wypłacony zysk spółki?

Spółka jawna jest powoływana do życia co do zasady w celach zarobkowych, aby wspólnicy mogli pobierać dochody generowane przez spółkę. Może się zdarzyć jednak, że wspólnik zostanie pozbawiony tych pieniędzy.

Ceny kawy - od czego zależą?

Roczne spożycie kawy szacuje się w setkach miliardów filiżanek. Skala produkcji worków ziaren Arabica jest skorelowana z notowaniami surowca na światowych rynkach. W ciągu ostatnich dwóch lat ceny kawy na giełdach podwoiły się. Specyfiką tego rynku jest zależność od jednego czynnika jakim są zbiory w Brazylii. Ceny kawy w Polsce i na świecie są nierozerwalnie związane z warunkami pogodowymi największego kraju Ameryki Południowej.

PRZEBUDZENIE ELASTYCZNYCH MOCY. Czyli jak DSR może wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski (bezpłatne webinarium)

Zapraszamy na bezpłatne webinarium "PRZEBUDZENIE ELASTYCZNYCH MOCY. Czyli jak DSR może wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski", które odbędzie się w dniu 28 czerwca 2022 r.

REKLAMA

Współpraca z biznesem na rzecz przygotowań do wznowienia eksportu i powojennej odbudowy Ukrainy

Rozpoczyna się nabór polskich firm zainteresowanych wznowieniem eksportu i udziałem w odbudowie Ukrainy. Projekt Ministerstwa Rozwoju i Technologii zakłada współpracę na tym polu z biznesem. Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zostanie operatorem Programu.

Ministerstwo Rolnictwa: Pomoc dla poszkodowanych w wyniku zjawisk atmosferycznych

Producenci rolni poszkodowani w wyniku wystąpienia w 2021 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych będą mogli od 16 do 30 czerwca br. składać do biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o udzielenie pomocy.

Sasin: chcemy, by transformacja energetyczna była oparta na bezpieczeństwie energetycznym

Chcemy, by transformacja energetyczna, dbałość o klimat były oparte na bezpieczeństwie energetycznym; ma ona służyć ludziom, a nie odbywać się ich kosztem - stwierdził wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nasze pomysły na odchodzenie od węgla muszą dzisiaj ulec skorygowaniu - dodał.

Wojna na Ukrainie a Europejski Zielony Ład. Ile żywności marnuje się w Polsce?

– W Polsce marnuje się ok. 5 mln ton żywności rocznie. W sytuacji, kiedy wojna za wschodnią granicą może spowodować globalne zakłócenia bezpieczeństwa żywnościowego, nie możemy sobie pozwolić na takie marnotrawstwo. To absolutnie jest jeden z celów, który powinien zostać podjęty z odpowiednią powagą w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i przełożony na praktyczne działania państw europejskich – mówi Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej. Jak podkreśla, Komisja Europejska powinna w tej chwili na nowo rozważyć kształt unijnej polityki rolnej oraz redefiniować zawarte w nich cele, aby nie osłabiać dodatkowo konkurencyjności polskiego i europejskiego rolnictwa w obecnej, i tak trudnej już sytuacji związanej z wojną w Ukrainie.

Czy czeka nas powrót do węgla?

Węgiel a energetyka. Wnioski z debaty „Transformacja Energetyczna – szansa czy zagrożenie dla polskiej gospodarki”, zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Uczestnikami rozmowy był m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Piotr Pyzik.

Zwrot subwencji z Tarczy Finansowej 2.0 PFR? Rzecznik MŚP interweniuje

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców napływają liczne wnioski przedsiębiorców, m.in. z branż dotkniętych restrykcjami covidowymi po 31 marca 2021 r. W świetle postanowień Regulaminu Tarczy finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju zobowiązani są do zwrotu „nadwyżki” otrzymanej subwencji w terminie do 30 czerwca 2022 r. jednorazowo, pod rygorem obowiązku zwrotu całej kwoty subwencji finansowej.

PIE: w czerwcu indeks koniunktury zbliżony do poziomu z maja

Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego wyniósł w czerwcu 105 pkt., co jest wynikiem zbliżonym do majowego; wśród przedsiębiorców utrzymuje się przewaga nastrojów pozytywnych, mimo wojny w Ukrainie i rosnącej inflacji - przekazał PIE.

Nowy czujnik w 5 minut wykrywa pestycydy na owocach

Szwedzcy naukowcy opracowali prosty w użyciu sensor, który w kilka minut wykrywa pozostałości pestycydów na produktach spożywczych . Takie substancje pozostają na owocach dosyć często, a dotąd wykrywać można je było tylko profesjonalnymi metodami.

Rau: UE musi pracować nad siódmym pakietem sankcji wobec Rosji

Musimy zacząć pracować na siódmym pakietem sankcji, który powinien obejmować m.in. całkowite wstrzymanie importu rosyjskiego gazu i produktów petrochemicznych - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po wtorkowym spotkaniu ze swym austriackim odpowiednikiem Alexandrem Schallenbergiem.

Ceny paliw w górę. Goldman Sachs: 135 dol. za baryłkę ropy Brent w drugiej połowie 2022 r.

Podnosimy swoje prognozy dotyczące ceny ropy Brent o 10 dolarów. W drugiej połowie br. i w pierwszym kwartale 2023 baryłka ropy Brent może kosztować 135 dolarów - podało we wtorek biuro analiz Goldman Sachs. Obecnie baryłka ropy Brent kosztuje ok. 119 dolarów. To zła wiadomość w związku z rosnącymi cenami paliw.

Pomoc dla leasingobiorców - gwarancje BGK dla MŚP

Przepisy, które mają wejść w życie na początku lipca 2022 r. mają na celu kontynuację mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP), będących leasingobiorcami, którzy obecnie są dotknięci skutkami kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Nocleg nad polskim morzem droższy niż nad Adriatykiem

Nocleg nad Bałtykiem bywa droższy niż nad Adriatykiem. To efekt krótszego sezonu turystycznego i małej liczby miejsc noclegowych - powiedziała PAP Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wczasy nad polskim morzem pozwalają natomiast zaoszczędzić na dojeździe i wyżywieniu - dodała.

Dofinansowanie dla hodowców świń w 2022 roku

Od 20 czerwca do 22 lipca hodowcy świń mogą składać wnioski o pomoc w formule de minimis w rolnictwie na refundację 50 proc. wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją - poinformował w poniedziałek resort rolnictwa.

Gamifikacja biznesowa w firmach rodzinnych – jak elementy świata gier mogą realnie wesprzeć rozwój firm rodzinnych w Polsce?

Zgodnie z szacunkami firmy badawczo-doradczej Mordor Intelligence globalny rynek gamifikacji został wyceniony w 2020 roku na 10,19 mln UDS i oczekuje się, że do 2026 roku osiągnie wartość blisko 40mln USD. Gamifikacja, zwana również grywalizacją, to nie tylko modny trend, ale także efektywne i realne narzędzie, które z powodzeniem może wesprzeć rozwój firm rodzinnych w Polsce.

Minister klimatu: przepustowość terminalu w Zatoce Gdańskiej ma wynieść co najmniej 12 mld m sześc.

W związku z rosnącym zainteresowaniem Czech, Słowacji planujemy rozszerzyć przepustowość terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej do co najmniej 12 mld m sześc. gazu - zapowiedziała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jak Polacy obchodzą się z pieniędzmi? Lubiane płatności elektroniczne

Dla większości Polaków pieniądze są ważne, ale nie lubią o nich myśleć i rozmawiać, ani się nimi zajmować. Jednocześnie dobrze kontrolują swoje wydatki. Według najnowszego międzynarodowego badania ,,Postawy wobec form płatności” zleconego przez eService oraz pozostałe podmioty należące do Grupy EVO Payments, prawie 7 na 10 Polaków wskazało, że dokonuje płatności elektronicznych, ponieważ uważa je za szybkie i wygodne. Partnerem badania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, jest Visa.

Niepewność główną barierą dla działalności firm

Wpływ kryzysów na działalność firm widać w postrzeganiu przez nie różnych barier działalności, a po agresji Rosji na Ukrainę niepewność sytuacji gospodarczej, podobnie jak po wybuchu pandemii w 2020 r., była wskazywana jako najważniejsza bariera działalności - wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników - do kiedy?

Wniosek o dopłaty bezpośrednie rolnicy mogą składać do 31 maja 2022, jeśli chcą otrzymać 100 proc. dofinansowania. Termin warunkowo został wydłużony, jednak za każdy dzień wysyłki wniosku po tej dacie dotacja zostanie zmniejszona o 1 proc.

Ownership economy. Model biznesowy na czasy niepewności?

Ownership economy to model biznesowy, który cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza w branży IT. Na czym polega? Czy to dobry sposób na globalną niepewność?

Inflacji w maju. Ceny wzrosły o 1,7% i były wyższe niż przed rokiem o 13,9%

GUS zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 roku.

Czy voiceboty zwiększają sprzedaż w omnichannel?

Potencjalni klienci konwertują nawet 9-razy częściej, jeśli firma kontaktuje się z nimi w ciągu pierwszych 5 minut. Niestety robi tak zaledwie 7% przedsiębiorstw. Co więcej, ¾ leadów jest w ogóle ignorowana, a średnia szybkość kontaktu z leadem to aż 47 h. To mnóstwo czasu, aby potencjalny klient zrezygnował lub wybrał konkurencję. Czy automatyzacja sprzedaży jest odpowiedzią na tę bolączkę oraz inne wyzwania współczesnej sprzedaży wielokanałowej?

Dane z rejestrów: Rolnicy z milionowymi długami

Zadłużony rolnik zalegał ze spłatą zobowiązań średnio 2,5 roku. To o trzy miesiące dłużej niż rok temu.

Program Horyzont Europa – jak uzyskać dotacje na badania naukowe z UE

Program Horyzont Europa umożliwia uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej na badania naukowe i innowacje. W jakiej wysokości? Jakie są zasady ubiegania się o nie?

Najnowszy projekt konkluzji szczytu UE mówi o nałożeniu sankcji na ropę z Rosji z wyłączeniem rurociągów

Rada Europejska zgadza się, by szósty pakiet sankcji wobec Rosji za agresję na Ukrainę objął ropę oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich UE z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągami – taki zapis znalazł się w najnowszym projekcie konkluzji szczytu UE, do którego dotarła PAP

Kiedy wspólnicy spółki jawnej muszą podjąć uchwałę?

W spółce jawnej, tak jak we wszystkich typach spółek, wspólnicy podejmują decyzje związane z jej bieżącym funkcjonowaniem. Kto jednak i kiedy ma obowiązek prowadzenia spraw spółki?

GUS: Eksport i import w górę

GUS zaprezentował dane o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń - marzec 2022.

Gaz-System: na początku czerwca ruszy próbny przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja

Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował w czwartek Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca

Czy możemy się obawiać braku węgla w sezonie jesienno-zimowym?

Rząd czyni starania, by nie doszło do sytuacji deficytu węgla w sezonie jesienno-zimowym; w 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego - mówił w Sejmie wiceszef MAP Piotr Pyzik. Dodał, że trwają rozmowy ws. zwiększenia importu węgla np. z USA

Co płacić w pierwszej kolejności, gdy pieniędzy w firmie jest za mało?

Zarządzanie kryzysowe przedsiębiorstwem nie raz łączy się z problemem potocznie zwanym „krótką kołdrą”. Jest to sytuacja, w której przedsiębiorca bądź menedżer nie jest w stanie opłacić w terminie (bądź chwilowo w ogóle) wszystkich zobowiązań firmy. Problem taki występuje najczęściej na przedpolu upadłości bądź sądowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa, ale może być również zażegnany bez użycia narzędzi prawa upadłościowego lub restrukturyzacyjnego (choć mocno zaleca się rozważenie takich kroków!).

Michel: mamy nadzieję uzgodnić sankcje na ropę z Rosji przed szczytem UE

Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel

Zaległości firm usługowych rosną [BADANIE]

Zaległości branży usługowej wobec banków i dostawców wzrosły w I kwartale o niemal 1,9 mld zł. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.

Nieoficjalnie: Węgry, Czechy i Słowacja blokują embargo na rosyjską ropę

Podejście Węgier, Czech i Słowacji wyhamowało prace w UE nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji na Rosję, czyli embarga na rosyjską ropę. Do tego nie widać zabiegów po stronie Niemiec i Francji, żeby jak najszybciej przyjąć ten pakiet. To osłabia unijną jedność i solidarność - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli

Von der Leyen w Davos: Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje

Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.

Wzrośnie płaca minimalna, a za nią preferencyjny ZUS dla przedsiębiorców

W 2023 roku czeka nas dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: pierwszy raz w styczniu do wartości 3350 zł brutto, drugi raz w lipcu do 3500 zł brutto. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 3010 zł, a więc docelowy wzrost wyniesie ponad 16%.

Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki"

Premier o sankcjach na Rosję: mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni osiągniemy porozumienie

Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni dojdziemy do porozumienia, choć bardzo ważną wartością jest też zachowanie jedności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o postępy w dyskusji między państwami UE nad wprowadzeniem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji

PIE: Silny wzrost sprzedaży detalicznej to efekt migracji z Ukrainy

Silny wzrost sprzedaży detalicznej związany z zakupami m.in. odzieży czy kosmetyków to efekt migracji z Ukrainy. Budownictwo czeka wyraźne spowolnienie - przekazał w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny

30 lat relacji gazowych między Polską a Rosją przestaje istnieć

Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć; nasz rząd podjął uchwałę o rozwiązaniu porozumień między rządami, nazywanych jamalskimi, które podpisano w 1993 r. - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Komisja Europejska: Plan awaryjny dla unijnego transportu w przypadkach kryzysowych

Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek plan awaryjny w dziedzinie transportu, który ma zapewnić odporność tej branży na terenie Unii w sytuacjach kryzysowych. Uwzględniła przy tym doświadczenia zebrane w trakcie pandemii Covid-19, ale także wyzwania wynikające z rosyjskiej agresji na Ukrainę

Własny biznes na wsi? Wniosek o premię do 31 maja 2022 r.

Tylko do 31 maja 2022 r. ci, którzy chcą założyć własny biznes na wsi, mogą ubiegać się o wsparcie finansowanego z PROW na lata 2014-2020 - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wpływ sankcji na system finansowy

Świat finansów targany jest toczonymi na ogromną skalę wojnami ekonomicznymi. Nie mniejszy wpływ mają na nie również wojny informacyjne, dyplomatyczne, a także otwarty konflikt zbrojny rozgrywany pomiędzy Rosją a Zachodem – w Ukrainie. Wszystko to powoduje niestabilność światowego systemu finansów.

Credit Agricole: dane o produkcji przemysłowej są sygnałem silnego spowolnienia wzrostu PKB

Dane o produkcji przemysłowej są pierwszym sygnałem oczekiwanego przez nas silnego spowolnienia wzrostu PKB w Polsce w II kw. - do 3,1 proc. r/r z 8,5 proc. w I kw. – stwierdzili ekonomiści banku Credit Agricole w piątkowym komentarzu do danych GUS.

REKLAMA