REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?

Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?
Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie? Na czym polegają usługi RegTech? Jak działają firmy RegTech? Wyjaśnia Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.

RegTech - czym jest

RegTech to technologie regulacyjne działające jako oprogramowanie lub aplikacje. Pomagają one firmom i instytucjom z branży finansowej respektować przepisy i wymogi regulacyjne. Dzięki nim przedsiębiorcy mogą także ograniczać wydatki, które zostałyby poniesione na ten cel, oraz chronić się przed oszustwami i nadużyciami.
W dziedzinie finansów, gdzie usługi klientom biznesowym i indywidualnym świadczą banki i fintechy, narzędzia RegTech są na co dzień wykorzystywane do monitorowania transakcji. W czasie rzeczywistym mogą one wykrywać działania przestępców, związane np. z tzw. praniem brudnych pieniędzy. Technologia identyfikuje bowiem każdą nienormatywną wartość.

REKLAMA

RegTech - oszczędność czasu i pieniędzy, ograniczanie ryzyka

REKLAMA

W praktyce usługi RegTech świadczą wyspecjalizowane firmy wykorzystujące technologię do monitorowania i raportowania prawidłowego przebiegu transakcji czy też innych procesów. Współpracują one z przedstawicielami finansowego nadzoru i innymi organami regulacyjnymi, przekazując im elektronicznie dane i sygnały o każdej niepokojącej sytuacji. Wymienione instytucje analizują, czy dochodzi do próby przestępstwa, np. w sferze płatności cyfrowych. W razie jej stwierdzenia podejmuje interwencję.

Firmy RegTech pomagają bankom i fintechom oszczędzać czas i pieniądze, jednocześnie ograniczając ryzyko kradzieży czy też wprowadzenia do obiegu środków pochodzących z działalności przestępczej. Bez wsparcia technologii regulacyjnych i wyspecjalizowanych w tej dziedzinie firm prześwietlanie transakcji zlecanych przez klientów w bankach i fintechach okazałoby się przede wszystkim czasochłonne, lecz także żmudne i kosztowne.

Przedstawiciele branży RegTech mogą także w inny sposób pomagać wszystkim tym, którzy świadczą usługi w sieci. Wskazują bowiem potencjalne obszary ryzyka. Tworzą też spersonalizowane narzędzia analityczne potrzebne do przestrzegania przepisów krajowych organów regulacyjnych czy też np. wytycznych Unii Europejskiej. Bez technologicznego wsparcia byłoby to zarówno trudniejsze, jak i obarczone większym ryzykiem, wynikającym z tzw. czynników ludzkich. RegTech chroni banki i fintechy nie tylko przed tym, by nie padły ofiarą oszustów, ale też przed ew. karami finansowymi za nieprzestrzeganie prawnych wymogów oraz trudną do oszacowania utratą dobrej reputacji.

Firmy RegTech - szybkie, niezależne i korzystają z najnowszych rozwiązań

REKLAMA

Technologie regulacyjne oraz firmy wyspecjalizowane w ich obsłudze i wdrażaniu okazują się przydatne w analizie ogromnych baz danych, które z pozoru mogą nie być ze sobą powiązane. Następnie mogą generować wielopłaszczyznowe raporty, które przydają się do optymalizowania biznesowej działalności. RegTech charakteryzuje szybkość, wydajność, bezpieczeństwo i automatyzacja procesów. Oprogramowanie i aplikacje zwykle działają nieomylnie i niezawodnie. Co istotne, firmy świadczące usługi regulacyjne cechuje niezależność od instytucji i organów nadzoru. Przyjmują i realizują one zlecenia z troską o poufność powierzonych danych i interes swoich klientów. Poprzez współpracę biznesu i RegTech ogranicza się pole do nadużyć, przestępstw popełnianych w sieci oraz nieświadomego łamania czy też obchodzenia przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Branża ma za sobą wprawdzie krótką – ledwie kilkunastoletnią historię, ale przed sobą prawdopodobnie znaczny potencjał i perspektywy rozwoju. Rośnie ona wraz z coraz bardziej powszechną cyfryzacją usług (m.in. finansowych), rosnącą popularnością transakcji online i zwiększającą się konkurencją na tym rynku. Jednocześnie RegTech potrafi na bieżąco dostosowywać regulacje i ramy prawne dla podmiotów oferujących np. internetowe przekazy pieniężne, wymianę walut, płatności, rachunki, rozliczanie kart płatniczych itp. RegTech bazuje na nowych technologiach informatycznych, chmurze, sztucznej inteligencji czy też blockchain: zdecentralizowanej i rozproszonej bazie danych, na której opierają się kryptowaluty.

Gotowe rozwiązania i systemy integracyjne

Firmy RegTech odpowiadają na potrzeby podmiotów zobowiązanych do wdrożenia standardów i norm w zakresie zapobiegania przestępczości. Banki i fintechy dotykają problemy spowodowane brakiem odpowiednich systemów oraz kontroli w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i zapobiegania nadużyciom finansowym. W wyniku inspekcji regulatorów wiele instytucji otrzymało kary finansowe oraz nakaz natychmiastowego naprawienia mechanizmów AML, co może się wiązać z uszczerbkiem wizerunku i ogromnymi kosztami działań naprawczych.

“Wdrożenie naszego rozwiązania jest odpowiedzią na zwiększające się wymogi regulacyjne. Jeśli pracujesz w Compliance, AML, zarządzasz ryzykiem, przeciwdziałasz nadużyciom finansowym lub jesteś członkiem zarządu odpowiedzialnym za te obszary – nasze rozwiązanie jest dla Ciebie. To produkt, który pomoże Ci osiągnąć i zachować w firmie zgodność z obowiązującymi przepisami prawa” – profiluje swoją ofertę jedna z firm specjalizujących się w dziedzinie RegTech: BigScreen Defense Sp. z o.o. (spółka z grupy Conotoxia Holding, do której należy m.in. Cinkciarz.pl).

Nawiązanie współpracy banku lub fintechu ze specjalistami od technologii regulacyjnych zaczyna się od nawiązania kontaktu. Po ew. uzgodnieniu warunków współpracy dochodzi do testów, a następnie integracji systemów operacyjnych klienta z oprogramowaniem czy też aplikacją RegTech. Najlepsze firmy z tej branży zwykle proponują także szkolenie z ich obsługi. Dzięki czemu mogą w pełni korzystać z m.in.:

– systemu maszynowego uczenia się wykrywania oszustw,

– weryfikacji list sankcyjnych,

– weryfikacji list PEP (Politically Exposed Persons – status PEP mają osoby, które zajmują eksponowane stanowiska polityczne albo pełnią znaczące funkcje publiczne),

– badań wiarygodności mediów,

– zautomatyzowanej oceny ryzyka,

– monitoringu transakcji.

Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA