REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?

Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?
Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie? Na czym polegają usługi RegTech? Jak działają firmy RegTech? Wyjaśnia Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.

RegTech - czym jest

RegTech to technologie regulacyjne działające jako oprogramowanie lub aplikacje. Pomagają one firmom i instytucjom z branży finansowej respektować przepisy i wymogi regulacyjne. Dzięki nim przedsiębiorcy mogą także ograniczać wydatki, które zostałyby poniesione na ten cel, oraz chronić się przed oszustwami i nadużyciami.
W dziedzinie finansów, gdzie usługi klientom biznesowym i indywidualnym świadczą banki i fintechy, narzędzia RegTech są na co dzień wykorzystywane do monitorowania transakcji. W czasie rzeczywistym mogą one wykrywać działania przestępców, związane np. z tzw. praniem brudnych pieniędzy. Technologia identyfikuje bowiem każdą nienormatywną wartość.

REKLAMA

RegTech - oszczędność czasu i pieniędzy, ograniczanie ryzyka

REKLAMA

W praktyce usługi RegTech świadczą wyspecjalizowane firmy wykorzystujące technologię do monitorowania i raportowania prawidłowego przebiegu transakcji czy też innych procesów. Współpracują one z przedstawicielami finansowego nadzoru i innymi organami regulacyjnymi, przekazując im elektronicznie dane i sygnały o każdej niepokojącej sytuacji. Wymienione instytucje analizują, czy dochodzi do próby przestępstwa, np. w sferze płatności cyfrowych. W razie jej stwierdzenia podejmuje interwencję.

Firmy RegTech pomagają bankom i fintechom oszczędzać czas i pieniądze, jednocześnie ograniczając ryzyko kradzieży czy też wprowadzenia do obiegu środków pochodzących z działalności przestępczej. Bez wsparcia technologii regulacyjnych i wyspecjalizowanych w tej dziedzinie firm prześwietlanie transakcji zlecanych przez klientów w bankach i fintechach okazałoby się przede wszystkim czasochłonne, lecz także żmudne i kosztowne.

Przedstawiciele branży RegTech mogą także w inny sposób pomagać wszystkim tym, którzy świadczą usługi w sieci. Wskazują bowiem potencjalne obszary ryzyka. Tworzą też spersonalizowane narzędzia analityczne potrzebne do przestrzegania przepisów krajowych organów regulacyjnych czy też np. wytycznych Unii Europejskiej. Bez technologicznego wsparcia byłoby to zarówno trudniejsze, jak i obarczone większym ryzykiem, wynikającym z tzw. czynników ludzkich. RegTech chroni banki i fintechy nie tylko przed tym, by nie padły ofiarą oszustów, ale też przed ew. karami finansowymi za nieprzestrzeganie prawnych wymogów oraz trudną do oszacowania utratą dobrej reputacji.

Firmy RegTech - szybkie, niezależne i korzystają z najnowszych rozwiązań

REKLAMA

Technologie regulacyjne oraz firmy wyspecjalizowane w ich obsłudze i wdrażaniu okazują się przydatne w analizie ogromnych baz danych, które z pozoru mogą nie być ze sobą powiązane. Następnie mogą generować wielopłaszczyznowe raporty, które przydają się do optymalizowania biznesowej działalności. RegTech charakteryzuje szybkość, wydajność, bezpieczeństwo i automatyzacja procesów. Oprogramowanie i aplikacje zwykle działają nieomylnie i niezawodnie. Co istotne, firmy świadczące usługi regulacyjne cechuje niezależność od instytucji i organów nadzoru. Przyjmują i realizują one zlecenia z troską o poufność powierzonych danych i interes swoich klientów. Poprzez współpracę biznesu i RegTech ogranicza się pole do nadużyć, przestępstw popełnianych w sieci oraz nieświadomego łamania czy też obchodzenia przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Branża ma za sobą wprawdzie krótką – ledwie kilkunastoletnią historię, ale przed sobą prawdopodobnie znaczny potencjał i perspektywy rozwoju. Rośnie ona wraz z coraz bardziej powszechną cyfryzacją usług (m.in. finansowych), rosnącą popularnością transakcji online i zwiększającą się konkurencją na tym rynku. Jednocześnie RegTech potrafi na bieżąco dostosowywać regulacje i ramy prawne dla podmiotów oferujących np. internetowe przekazy pieniężne, wymianę walut, płatności, rachunki, rozliczanie kart płatniczych itp. RegTech bazuje na nowych technologiach informatycznych, chmurze, sztucznej inteligencji czy też blockchain: zdecentralizowanej i rozproszonej bazie danych, na której opierają się kryptowaluty.

Gotowe rozwiązania i systemy integracyjne

Firmy RegTech odpowiadają na potrzeby podmiotów zobowiązanych do wdrożenia standardów i norm w zakresie zapobiegania przestępczości. Banki i fintechy dotykają problemy spowodowane brakiem odpowiednich systemów oraz kontroli w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i zapobiegania nadużyciom finansowym. W wyniku inspekcji regulatorów wiele instytucji otrzymało kary finansowe oraz nakaz natychmiastowego naprawienia mechanizmów AML, co może się wiązać z uszczerbkiem wizerunku i ogromnymi kosztami działań naprawczych.

“Wdrożenie naszego rozwiązania jest odpowiedzią na zwiększające się wymogi regulacyjne. Jeśli pracujesz w Compliance, AML, zarządzasz ryzykiem, przeciwdziałasz nadużyciom finansowym lub jesteś członkiem zarządu odpowiedzialnym za te obszary – nasze rozwiązanie jest dla Ciebie. To produkt, który pomoże Ci osiągnąć i zachować w firmie zgodność z obowiązującymi przepisami prawa” – profiluje swoją ofertę jedna z firm specjalizujących się w dziedzinie RegTech: BigScreen Defense Sp. z o.o. (spółka z grupy Conotoxia Holding, do której należy m.in. Cinkciarz.pl).

Nawiązanie współpracy banku lub fintechu ze specjalistami od technologii regulacyjnych zaczyna się od nawiązania kontaktu. Po ew. uzgodnieniu warunków współpracy dochodzi do testów, a następnie integracji systemów operacyjnych klienta z oprogramowaniem czy też aplikacją RegTech. Najlepsze firmy z tej branży zwykle proponują także szkolenie z ich obsługi. Dzięki czemu mogą w pełni korzystać z m.in.:

– systemu maszynowego uczenia się wykrywania oszustw,

– weryfikacji list sankcyjnych,

– weryfikacji list PEP (Politically Exposed Persons – status PEP mają osoby, które zajmują eksponowane stanowiska polityczne albo pełnią znaczące funkcje publiczne),

– badań wiarygodności mediów,

– zautomatyzowanej oceny ryzyka,

– monitoringu transakcji.

Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA