REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?

Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?
Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie? Na czym polegają usługi RegTech? Jak działają firmy RegTech? Wyjaśnia Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.

RegTech - czym jest

RegTech to technologie regulacyjne działające jako oprogramowanie lub aplikacje. Pomagają one firmom i instytucjom z branży finansowej respektować przepisy i wymogi regulacyjne. Dzięki nim przedsiębiorcy mogą także ograniczać wydatki, które zostałyby poniesione na ten cel, oraz chronić się przed oszustwami i nadużyciami.
W dziedzinie finansów, gdzie usługi klientom biznesowym i indywidualnym świadczą banki i fintechy, narzędzia RegTech są na co dzień wykorzystywane do monitorowania transakcji. W czasie rzeczywistym mogą one wykrywać działania przestępców, związane np. z tzw. praniem brudnych pieniędzy. Technologia identyfikuje bowiem każdą nienormatywną wartość.

REKLAMA

RegTech - oszczędność czasu i pieniędzy, ograniczanie ryzyka

REKLAMA

W praktyce usługi RegTech świadczą wyspecjalizowane firmy wykorzystujące technologię do monitorowania i raportowania prawidłowego przebiegu transakcji czy też innych procesów. Współpracują one z przedstawicielami finansowego nadzoru i innymi organami regulacyjnymi, przekazując im elektronicznie dane i sygnały o każdej niepokojącej sytuacji. Wymienione instytucje analizują, czy dochodzi do próby przestępstwa, np. w sferze płatności cyfrowych. W razie jej stwierdzenia podejmuje interwencję.

Firmy RegTech pomagają bankom i fintechom oszczędzać czas i pieniądze, jednocześnie ograniczając ryzyko kradzieży czy też wprowadzenia do obiegu środków pochodzących z działalności przestępczej. Bez wsparcia technologii regulacyjnych i wyspecjalizowanych w tej dziedzinie firm prześwietlanie transakcji zlecanych przez klientów w bankach i fintechach okazałoby się przede wszystkim czasochłonne, lecz także żmudne i kosztowne.

Przedstawiciele branży RegTech mogą także w inny sposób pomagać wszystkim tym, którzy świadczą usługi w sieci. Wskazują bowiem potencjalne obszary ryzyka. Tworzą też spersonalizowane narzędzia analityczne potrzebne do przestrzegania przepisów krajowych organów regulacyjnych czy też np. wytycznych Unii Europejskiej. Bez technologicznego wsparcia byłoby to zarówno trudniejsze, jak i obarczone większym ryzykiem, wynikającym z tzw. czynników ludzkich. RegTech chroni banki i fintechy nie tylko przed tym, by nie padły ofiarą oszustów, ale też przed ew. karami finansowymi za nieprzestrzeganie prawnych wymogów oraz trudną do oszacowania utratą dobrej reputacji.

Firmy RegTech - szybkie, niezależne i korzystają z najnowszych rozwiązań

REKLAMA

Technologie regulacyjne oraz firmy wyspecjalizowane w ich obsłudze i wdrażaniu okazują się przydatne w analizie ogromnych baz danych, które z pozoru mogą nie być ze sobą powiązane. Następnie mogą generować wielopłaszczyznowe raporty, które przydają się do optymalizowania biznesowej działalności. RegTech charakteryzuje szybkość, wydajność, bezpieczeństwo i automatyzacja procesów. Oprogramowanie i aplikacje zwykle działają nieomylnie i niezawodnie. Co istotne, firmy świadczące usługi regulacyjne cechuje niezależność od instytucji i organów nadzoru. Przyjmują i realizują one zlecenia z troską o poufność powierzonych danych i interes swoich klientów. Poprzez współpracę biznesu i RegTech ogranicza się pole do nadużyć, przestępstw popełnianych w sieci oraz nieświadomego łamania czy też obchodzenia przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Branża ma za sobą wprawdzie krótką – ledwie kilkunastoletnią historię, ale przed sobą prawdopodobnie znaczny potencjał i perspektywy rozwoju. Rośnie ona wraz z coraz bardziej powszechną cyfryzacją usług (m.in. finansowych), rosnącą popularnością transakcji online i zwiększającą się konkurencją na tym rynku. Jednocześnie RegTech potrafi na bieżąco dostosowywać regulacje i ramy prawne dla podmiotów oferujących np. internetowe przekazy pieniężne, wymianę walut, płatności, rachunki, rozliczanie kart płatniczych itp. RegTech bazuje na nowych technologiach informatycznych, chmurze, sztucznej inteligencji czy też blockchain: zdecentralizowanej i rozproszonej bazie danych, na której opierają się kryptowaluty.

Gotowe rozwiązania i systemy integracyjne

Firmy RegTech odpowiadają na potrzeby podmiotów zobowiązanych do wdrożenia standardów i norm w zakresie zapobiegania przestępczości. Banki i fintechy dotykają problemy spowodowane brakiem odpowiednich systemów oraz kontroli w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i zapobiegania nadużyciom finansowym. W wyniku inspekcji regulatorów wiele instytucji otrzymało kary finansowe oraz nakaz natychmiastowego naprawienia mechanizmów AML, co może się wiązać z uszczerbkiem wizerunku i ogromnymi kosztami działań naprawczych.

“Wdrożenie naszego rozwiązania jest odpowiedzią na zwiększające się wymogi regulacyjne. Jeśli pracujesz w Compliance, AML, zarządzasz ryzykiem, przeciwdziałasz nadużyciom finansowym lub jesteś członkiem zarządu odpowiedzialnym za te obszary – nasze rozwiązanie jest dla Ciebie. To produkt, który pomoże Ci osiągnąć i zachować w firmie zgodność z obowiązującymi przepisami prawa” – profiluje swoją ofertę jedna z firm specjalizujących się w dziedzinie RegTech: BigScreen Defense Sp. z o.o. (spółka z grupy Conotoxia Holding, do której należy m.in. Cinkciarz.pl).

Nawiązanie współpracy banku lub fintechu ze specjalistami od technologii regulacyjnych zaczyna się od nawiązania kontaktu. Po ew. uzgodnieniu warunków współpracy dochodzi do testów, a następnie integracji systemów operacyjnych klienta z oprogramowaniem czy też aplikacją RegTech. Najlepsze firmy z tej branży zwykle proponują także szkolenie z ich obsługi. Dzięki czemu mogą w pełni korzystać z m.in.:

– systemu maszynowego uczenia się wykrywania oszustw,

– weryfikacji list sankcyjnych,

– weryfikacji list PEP (Politically Exposed Persons – status PEP mają osoby, które zajmują eksponowane stanowiska polityczne albo pełnią znaczące funkcje publiczne),

– badań wiarygodności mediów,

– zautomatyzowanej oceny ryzyka,

– monitoringu transakcji.

Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA