Płatności bezpośrednie dla rolników - wypłata zaliczek od 17 października 2022
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość zaliczek na poczet płatności bezpośrednich
Zaliczki będą realizowane w maksymalnej wysokości przewidzianej w przepisach unijnych, tj. :
REKLAMA
- 70 proc. w przypadku płatności bezpośrednich (oraz przejściowego wsparcia krajowego);
- 85 proc. w przypadku płatności PROW.
Na które płatności bezpośrednie można otrzymać zaliczkę?
Zaliczki będą wypłacane na poczet wszystkich płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego, po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu (wymóg zakończenia kontroli wynika z przepisów UE).
W przypadku PROW zaliczki będą wypłacane dla:
- poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” PROW 2014–2020;
- działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” PROW 2014–2020;
- działania „Rolnictwo ekologiczne” PROW 2014–2020;
- działania „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami” PROW 2014–2020;
- działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” PROW 2007–2013.
Płatności bezpośrednie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej - co to jest?
Płatności bezpośrednie zostały wprowadzone w 1992 r. w ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej Mac Sharry’ego, a w wyniku kolejnych reform WPR stały się głównym instrumentem wsparcia rolnictwa. Celem płatności bezpośrednich było rekompensowanie rolnikom spadku ich dochodów spowodowanego znaczną obniżką cen gwarantowanych i stąd ich początkowa nazwa „płatności kompensacyjne”.
Systemy płatności bezpośrednich obowiązujące w UE
W Unii Europejski funkcjonują dwa systemy płatności: system płatności podstawowej (z ang. BPS - Basic Payment Scheme) oraz system jednolitej płatności obszarowej (z ang. SAPS - Single Area Payment Scheme).
REKLAMA
System płatności podstawowej (BPS) stosowany jest w państwach UE-15 oraz przez Chorwację, Maltę i Słowenię. Podobne jak w obowiązującym do 2014 r. systemie płatności jednolitej, w nowym systemie płatności są przyznawane rolnikowi na podstawie posiadanych przez niego uprawnień, które muszą być aktywowane poprzez przypisanie ich do ziemi.
Nowy system składa się z elementów obowiązkowych, które państwo członkowskie musi wdrożyć oraz elementów dobrowolnych, których stosowanie uzależnione jest od decyzji danego państwa. Do elementów obowiązkowych w całej UE należą:
- płatność podstawowa,
- płatność za zazielenienie,
- płatność dla młodych rolników.
Elementy dobrowolne to:
- płatności związane z produkcją,
- płatność dodatkowa, oraz
- odrębny system płatności dla małych gospodarstw.
System jednolitej płatności obszarowej (SAPS) to uproszczony system płatności bezpośrednich stosowany przez wszystkie państwa, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. lub później, z wyjątkiem Chorwacji, Malty i Słowenii. W systemie tym brak jest uprawnień do płatności. Stawkę jednolitej płatności obszarowej oblicza się poprzez podzielenie rocznej krajowej koperty finansowej, określonej dla każdego państwa przez powierzchnię kwalifikujących się gruntów. W systemie SAPS możliwe jest stosowanie tych samych rodzajów płatności, które stosowane są w systemie płatności podstawowej.
Ponadto, państwa stosujące SAPS mogą przyznawać przejściowe wsparcie krajowe/krajowe uzupełniające płatności bezpośrednie.
REKLAMA
REKLAMA