REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników - do kiedy?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników tylko do 31 maja 2022
Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników tylko do 31 maja 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o dopłaty bezpośrednie rolnicy mogą składać do 31 maja 2022, jeśli chcą otrzymać 100 proc. dofinansowania. Termin warunkowo został wydłużony, jednak za każdy dzień wysyłki wniosku po tej dacie dotacja zostanie zmniejszona o 1 proc.
rozwiń >

Dopłaty bezpośrednie dla rolników - co to jest

Są to subwencje pieniężne dla rolników wypłacane przez Unię Europejską. Polegają one na dopłacie do hektara użytków rolnych. Rolnik, który chce je otrzymać, musi złożyć odpowiedni wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

REKLAMA

Komu należą się dopłaty bezpośrednie

Wnioskujący nie musi być właścicielem działki rolnej, którą uprawia. Może ją dzierżawić, bądź użytkować. Dofinansowanie przysługuje faktycznemu użytkownikowi uprawianej ziemi, a nie jej posiadaczowi.

Podstawowe warunki otrzymania dopłaty bezpośredniej przez rolnika w 2022

Wysokość dopłat bezpośrednich zależy tylko od powierzchni gospodarstwa rolnego oraz od powierzchni upraw dotowanych.

Aby otrzymać dopłatę bezpośrednią, należy posiadać w sumie minimum 1 ha użytków rolnych uprawianych lub utrzymanych w dobrej kulturze.

Lista dopłat bezpośrednich w Polsce w 2022 roku

 1. Jednolita płatność obszarowa (JPO).
 2. Płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, inaczej płatność za zazielenienie.
 3. Płatność dla młodych rolników.
 4. Płatność dodatkowa, inaczej redystrybucja.
 5. Płatności związane z produkcją.
 6. Płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego.
 7. System dla małych gospodarstw.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników – do kiedy

Rolnicy mogą składać wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich w terminie do dnia 31 maja 2022 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak Ci, którzy nie zrobią tego w wyżej wskazanym terminie mogą złożyć go w ciągu kolejnych 25 dni kalendarzowych. Ostateczny termin ich przyznawania kończy się 27 czerwca 2022 r. Jednak w takim przypadku dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia, liczonego od dnia 31 maja 2022 r. Można więc stracić nawet 27 proc. dopłaty.

 

Jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników

Rolnicy w 2022 roku mogą przesyłać wnioski o dopłaty bezpośrednie tylko i wyłącznie elektronicznie. Nie ma możliwości złożenia ich w formie papierowej.

Umożliwia to aplikacja eWniosekPlus, dostępna na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) na portalu ARiMR.

Aby się zalogować, bądź zarejestrować kliknij tu >>>>>>>>

REKLAMA

Aplikacja eWniosekPlus prowadzi rolnika przez cały proces składania wniosku. Rolnik na działkach referencyjnych (ewidencyjnych), spersonalizowanych na podstawie wniosku z 2021 r. lub na dodanych nowych działkach referencyjnych, po narysowaniu uprawy, zaznacza o jakie płatności wnioskuje do danej uprawy oraz dodaje niezbędne załączniki. Pozostałe dane we wniosku wypełniane są automatycznie przez aplikację.

W zakresie płatności do zwierząt, rolnik zaznacza wnioskowanie o płatność oraz w przypadku płatności do krów i płatności do bydła dodaje znaki identyfikacyjne zwierząt (ręcznie lub pobiera z bazy IRZ).

Rolnik, który nie posiada komputera może liczyć na pomoc techniczną ARiMR. W każdym biurze powiatowym powstały specjalnie stanowiska wyposażone w komputer, z którego może skorzystać rolnik chcący złożyć wniosek. Może również liczyć na wsparcie pracowników.

 

Zmiany we wniosku o dopłaty bezpośrednie – termin złożenia

Zmiany do wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich (z wyłączeniem płatności do zwierząt) i przejściowego wsparcia krajowego można składać do dnia 15 czerwca 2022 r. Przesłane w po tym terminie będą skutkowały pomniejszeniem płatności wypłaty dofinansowania.

 

Braki we wniosku oraz na załącznikach, uzupełnione po dniu 27 czerwca 2022 r., nie zostaną uwzględniane w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności.

 

Co można zmienić we wniosku o dopłatę bezpośrednią?

 1. Dodanie nowej działki ewidencyjnej lub działki rolnej

- niezbędne jest załączenie wymaganych załączników.

 1. Zmniejszenie zadeklarowanych wcześniej powierzchni działek rolnych.
 2. Zmiany w kwestii wykorzystania działek rolnych na zazielenienie.

- okoliczności muszą być należycie uzasadnione.

- jeśli rolnik nie może zrealizować praktyki zazielenienia w zakresie utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), wówczas może dokonać zmiany elementu proekologicznego.

 

Ważne! Wszelkie zmiany do wniosku składa się poprzez nowy formularz, jednak z odznaczeniem celu : ZMIANA DO WNIOSKU.

 

Śmierć rolnika składającego wniosek o dopłatę bezpośrednią – co dalej

W przypadku śmierci rolnika, który składał wniosek, gdy zgon nastąpił w okresie pomiędzy złożeniem wniosku a wydaniem decyzji przyznającej płatności, dofinansowanie przysługuje spadkobiercy, jeżeli:

 • grunty, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności, były w posiadaniu rolnika lub jego spadkobiercy w dniu 31 maja roku, w którym został złożony ten wniosek,
 • zwierzęta, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności związanych do zwierząt, były w posiadaniu rolnika lub jego spadkobiercy przez okres, w jakim posiadanie zwierząt jest warunkiem przyznania tych płatności,
 • spełnia on warunki do przyznania danej płatności.

Spadkobierca, który chce otrzymać dofinansowanie, o które wnioskował zmarły musi w ciągu 7 miesięcy od dnia śmierci rolnika złożyć o to wniosek do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (do tego samego, do którego wniosek o dofinansowanie złożył spadkodawca).

 

Kwoty na dopłaty bezpośrednie w 2022

Stawki płatności za dany rok określane są w rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie kursu euro na dzień 30 września danego roku. Jest to kurs ogłaszany przez Europejski Bank Centralny.

 

Stawki dopłat dla płatności w roku 2021:

 • Jednolita płatność obszarowa 487,62 zł/ha,
 • za zazielenienie 327,26 zł/ha,
 • dodatkowa 184,54 zł/ha,
 • dla młodego rolnika 308,59 zł/ha.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA