REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników - do kiedy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników tylko do 31 maja 2022
Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników tylko do 31 maja 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o dopłaty bezpośrednie rolnicy mogą składać do 31 maja 2022, jeśli chcą otrzymać 100 proc. dofinansowania. Termin warunkowo został wydłużony, jednak za każdy dzień wysyłki wniosku po tej dacie dotacja zostanie zmniejszona o 1 proc.
rozwiń >

Dopłaty bezpośrednie dla rolników - co to jest

Są to subwencje pieniężne dla rolników wypłacane przez Unię Europejską. Polegają one na dopłacie do hektara użytków rolnych. Rolnik, który chce je otrzymać, musi złożyć odpowiedni wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

REKLAMA

Komu należą się dopłaty bezpośrednie

Wnioskujący nie musi być właścicielem działki rolnej, którą uprawia. Może ją dzierżawić, bądź użytkować. Dofinansowanie przysługuje faktycznemu użytkownikowi uprawianej ziemi, a nie jej posiadaczowi.

Podstawowe warunki otrzymania dopłaty bezpośredniej przez rolnika w 2022

Wysokość dopłat bezpośrednich zależy tylko od powierzchni gospodarstwa rolnego oraz od powierzchni upraw dotowanych.

Aby otrzymać dopłatę bezpośrednią, należy posiadać w sumie minimum 1 ha użytków rolnych uprawianych lub utrzymanych w dobrej kulturze.

Lista dopłat bezpośrednich w Polsce w 2022 roku

  1. Jednolita płatność obszarowa (JPO).
  2. Płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, inaczej płatność za zazielenienie.
  3. Płatność dla młodych rolników.
  4. Płatność dodatkowa, inaczej redystrybucja.
  5. Płatności związane z produkcją.
  6. Płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego.
  7. System dla małych gospodarstw.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników – do kiedy

Rolnicy mogą składać wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich w terminie do dnia 31 maja 2022 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak Ci, którzy nie zrobią tego w wyżej wskazanym terminie mogą złożyć go w ciągu kolejnych 25 dni kalendarzowych. Ostateczny termin ich przyznawania kończy się 27 czerwca 2022 r. Jednak w takim przypadku dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia, liczonego od dnia 31 maja 2022 r. Można więc stracić nawet 27 proc. dopłaty.

 

Jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników

Rolnicy w 2022 roku mogą przesyłać wnioski o dopłaty bezpośrednie tylko i wyłącznie elektronicznie. Nie ma możliwości złożenia ich w formie papierowej.

Umożliwia to aplikacja eWniosekPlus, dostępna na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) na portalu ARiMR.

Aby się zalogować, bądź zarejestrować kliknij tu >>>>>>>>

REKLAMA

Aplikacja eWniosekPlus prowadzi rolnika przez cały proces składania wniosku. Rolnik na działkach referencyjnych (ewidencyjnych), spersonalizowanych na podstawie wniosku z 2021 r. lub na dodanych nowych działkach referencyjnych, po narysowaniu uprawy, zaznacza o jakie płatności wnioskuje do danej uprawy oraz dodaje niezbędne załączniki. Pozostałe dane we wniosku wypełniane są automatycznie przez aplikację.

W zakresie płatności do zwierząt, rolnik zaznacza wnioskowanie o płatność oraz w przypadku płatności do krów i płatności do bydła dodaje znaki identyfikacyjne zwierząt (ręcznie lub pobiera z bazy IRZ).

Rolnik, który nie posiada komputera może liczyć na pomoc techniczną ARiMR. W każdym biurze powiatowym powstały specjalnie stanowiska wyposażone w komputer, z którego może skorzystać rolnik chcący złożyć wniosek. Może również liczyć na wsparcie pracowników.

 

Zmiany we wniosku o dopłaty bezpośrednie – termin złożenia

Zmiany do wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich (z wyłączeniem płatności do zwierząt) i przejściowego wsparcia krajowego można składać do dnia 15 czerwca 2022 r. Przesłane w po tym terminie będą skutkowały pomniejszeniem płatności wypłaty dofinansowania.

 

Braki we wniosku oraz na załącznikach, uzupełnione po dniu 27 czerwca 2022 r., nie zostaną uwzględniane w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności.

 

Co można zmienić we wniosku o dopłatę bezpośrednią?

  1. Dodanie nowej działki ewidencyjnej lub działki rolnej

- niezbędne jest załączenie wymaganych załączników.

  1. Zmniejszenie zadeklarowanych wcześniej powierzchni działek rolnych.
  2. Zmiany w kwestii wykorzystania działek rolnych na zazielenienie.

- okoliczności muszą być należycie uzasadnione.

- jeśli rolnik nie może zrealizować praktyki zazielenienia w zakresie utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), wówczas może dokonać zmiany elementu proekologicznego.

 

Ważne! Wszelkie zmiany do wniosku składa się poprzez nowy formularz, jednak z odznaczeniem celu : ZMIANA DO WNIOSKU.

 

Śmierć rolnika składającego wniosek o dopłatę bezpośrednią – co dalej

W przypadku śmierci rolnika, który składał wniosek, gdy zgon nastąpił w okresie pomiędzy złożeniem wniosku a wydaniem decyzji przyznającej płatności, dofinansowanie przysługuje spadkobiercy, jeżeli:

  • grunty, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności, były w posiadaniu rolnika lub jego spadkobiercy w dniu 31 maja roku, w którym został złożony ten wniosek,
  • zwierzęta, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności związanych do zwierząt, były w posiadaniu rolnika lub jego spadkobiercy przez okres, w jakim posiadanie zwierząt jest warunkiem przyznania tych płatności,
  • spełnia on warunki do przyznania danej płatności.

Spadkobierca, który chce otrzymać dofinansowanie, o które wnioskował zmarły musi w ciągu 7 miesięcy od dnia śmierci rolnika złożyć o to wniosek do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (do tego samego, do którego wniosek o dofinansowanie złożył spadkodawca).

 

Kwoty na dopłaty bezpośrednie w 2022

Stawki płatności za dany rok określane są w rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie kursu euro na dzień 30 września danego roku. Jest to kurs ogłaszany przez Europejski Bank Centralny.

 

Stawki dopłat dla płatności w roku 2021:

  • Jednolita płatność obszarowa 487,62 zł/ha,
  • za zazielenienie 327,26 zł/ha,
  • dodatkowa 184,54 zł/ha,
  • dla młodego rolnika 308,59 zł/ha.

 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA