REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników - do kiedy?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników tylko do 31 maja 2022
Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników tylko do 31 maja 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o dopłaty bezpośrednie rolnicy mogą składać do 31 maja 2022, jeśli chcą otrzymać 100 proc. dofinansowania. Termin warunkowo został wydłużony, jednak za każdy dzień wysyłki wniosku po tej dacie dotacja zostanie zmniejszona o 1 proc.
rozwiń >

Dopłaty bezpośrednie dla rolników - co to jest

Są to subwencje pieniężne dla rolników wypłacane przez Unię Europejską. Polegają one na dopłacie do hektara użytków rolnych. Rolnik, który chce je otrzymać, musi złożyć odpowiedni wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

REKLAMA

Komu należą się dopłaty bezpośrednie

Wnioskujący nie musi być właścicielem działki rolnej, którą uprawia. Może ją dzierżawić, bądź użytkować. Dofinansowanie przysługuje faktycznemu użytkownikowi uprawianej ziemi, a nie jej posiadaczowi.

Podstawowe warunki otrzymania dopłaty bezpośredniej przez rolnika w 2022

Wysokość dopłat bezpośrednich zależy tylko od powierzchni gospodarstwa rolnego oraz od powierzchni upraw dotowanych.

Aby otrzymać dopłatę bezpośrednią, należy posiadać w sumie minimum 1 ha użytków rolnych uprawianych lub utrzymanych w dobrej kulturze.

Lista dopłat bezpośrednich w Polsce w 2022 roku

 1. Jednolita płatność obszarowa (JPO).
 2. Płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, inaczej płatność za zazielenienie.
 3. Płatność dla młodych rolników.
 4. Płatność dodatkowa, inaczej redystrybucja.
 5. Płatności związane z produkcją.
 6. Płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego.
 7. System dla małych gospodarstw.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników – do kiedy

Rolnicy mogą składać wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich w terminie do dnia 31 maja 2022 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak Ci, którzy nie zrobią tego w wyżej wskazanym terminie mogą złożyć go w ciągu kolejnych 25 dni kalendarzowych. Ostateczny termin ich przyznawania kończy się 27 czerwca 2022 r. Jednak w takim przypadku dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia, liczonego od dnia 31 maja 2022 r. Można więc stracić nawet 27 proc. dopłaty.

 

Jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników

Rolnicy w 2022 roku mogą przesyłać wnioski o dopłaty bezpośrednie tylko i wyłącznie elektronicznie. Nie ma możliwości złożenia ich w formie papierowej.

Umożliwia to aplikacja eWniosekPlus, dostępna na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) na portalu ARiMR.

Aby się zalogować, bądź zarejestrować kliknij tu >>>>>>>>

REKLAMA

Aplikacja eWniosekPlus prowadzi rolnika przez cały proces składania wniosku. Rolnik na działkach referencyjnych (ewidencyjnych), spersonalizowanych na podstawie wniosku z 2021 r. lub na dodanych nowych działkach referencyjnych, po narysowaniu uprawy, zaznacza o jakie płatności wnioskuje do danej uprawy oraz dodaje niezbędne załączniki. Pozostałe dane we wniosku wypełniane są automatycznie przez aplikację.

W zakresie płatności do zwierząt, rolnik zaznacza wnioskowanie o płatność oraz w przypadku płatności do krów i płatności do bydła dodaje znaki identyfikacyjne zwierząt (ręcznie lub pobiera z bazy IRZ).

Rolnik, który nie posiada komputera może liczyć na pomoc techniczną ARiMR. W każdym biurze powiatowym powstały specjalnie stanowiska wyposażone w komputer, z którego może skorzystać rolnik chcący złożyć wniosek. Może również liczyć na wsparcie pracowników.

 

Zmiany we wniosku o dopłaty bezpośrednie – termin złożenia

Zmiany do wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich (z wyłączeniem płatności do zwierząt) i przejściowego wsparcia krajowego można składać do dnia 15 czerwca 2022 r. Przesłane w po tym terminie będą skutkowały pomniejszeniem płatności wypłaty dofinansowania.

 

Braki we wniosku oraz na załącznikach, uzupełnione po dniu 27 czerwca 2022 r., nie zostaną uwzględniane w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności.

 

Co można zmienić we wniosku o dopłatę bezpośrednią?

 1. Dodanie nowej działki ewidencyjnej lub działki rolnej

- niezbędne jest załączenie wymaganych załączników.

 1. Zmniejszenie zadeklarowanych wcześniej powierzchni działek rolnych.
 2. Zmiany w kwestii wykorzystania działek rolnych na zazielenienie.

- okoliczności muszą być należycie uzasadnione.

- jeśli rolnik nie może zrealizować praktyki zazielenienia w zakresie utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), wówczas może dokonać zmiany elementu proekologicznego.

 

Ważne! Wszelkie zmiany do wniosku składa się poprzez nowy formularz, jednak z odznaczeniem celu : ZMIANA DO WNIOSKU.

 

Śmierć rolnika składającego wniosek o dopłatę bezpośrednią – co dalej

W przypadku śmierci rolnika, który składał wniosek, gdy zgon nastąpił w okresie pomiędzy złożeniem wniosku a wydaniem decyzji przyznającej płatności, dofinansowanie przysługuje spadkobiercy, jeżeli:

 • grunty, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności, były w posiadaniu rolnika lub jego spadkobiercy w dniu 31 maja roku, w którym został złożony ten wniosek,
 • zwierzęta, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności związanych do zwierząt, były w posiadaniu rolnika lub jego spadkobiercy przez okres, w jakim posiadanie zwierząt jest warunkiem przyznania tych płatności,
 • spełnia on warunki do przyznania danej płatności.

Spadkobierca, który chce otrzymać dofinansowanie, o które wnioskował zmarły musi w ciągu 7 miesięcy od dnia śmierci rolnika złożyć o to wniosek do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (do tego samego, do którego wniosek o dofinansowanie złożył spadkodawca).

 

Kwoty na dopłaty bezpośrednie w 2022

Stawki płatności za dany rok określane są w rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie kursu euro na dzień 30 września danego roku. Jest to kurs ogłaszany przez Europejski Bank Centralny.

 

Stawki dopłat dla płatności w roku 2021:

 • Jednolita płatność obszarowa 487,62 zł/ha,
 • za zazielenienie 327,26 zł/ha,
 • dodatkowa 184,54 zł/ha,
 • dla młodego rolnika 308,59 zł/ha.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA