REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników - do kiedy?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników tylko do 31 maja 2022
Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników tylko do 31 maja 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o dopłaty bezpośrednie rolnicy mogą składać do 31 maja 2022, jeśli chcą otrzymać 100 proc. dofinansowania. Termin warunkowo został wydłużony, jednak za każdy dzień wysyłki wniosku po tej dacie dotacja zostanie zmniejszona o 1 proc.
rozwiń >

Dopłaty bezpośrednie dla rolników - co to jest

Są to subwencje pieniężne dla rolników wypłacane przez Unię Europejską. Polegają one na dopłacie do hektara użytków rolnych. Rolnik, który chce je otrzymać, musi złożyć odpowiedni wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

REKLAMA

Komu należą się dopłaty bezpośrednie

Wnioskujący nie musi być właścicielem działki rolnej, którą uprawia. Może ją dzierżawić, bądź użytkować. Dofinansowanie przysługuje faktycznemu użytkownikowi uprawianej ziemi, a nie jej posiadaczowi.

Podstawowe warunki otrzymania dopłaty bezpośredniej przez rolnika w 2022

Wysokość dopłat bezpośrednich zależy tylko od powierzchni gospodarstwa rolnego oraz od powierzchni upraw dotowanych.

Aby otrzymać dopłatę bezpośrednią, należy posiadać w sumie minimum 1 ha użytków rolnych uprawianych lub utrzymanych w dobrej kulturze.

Lista dopłat bezpośrednich w Polsce w 2022 roku

  1. Jednolita płatność obszarowa (JPO).
  2. Płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, inaczej płatność za zazielenienie.
  3. Płatność dla młodych rolników.
  4. Płatność dodatkowa, inaczej redystrybucja.
  5. Płatności związane z produkcją.
  6. Płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego.
  7. System dla małych gospodarstw.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników – do kiedy

Rolnicy mogą składać wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich w terminie do dnia 31 maja 2022 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak Ci, którzy nie zrobią tego w wyżej wskazanym terminie mogą złożyć go w ciągu kolejnych 25 dni kalendarzowych. Ostateczny termin ich przyznawania kończy się 27 czerwca 2022 r. Jednak w takim przypadku dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia, liczonego od dnia 31 maja 2022 r. Można więc stracić nawet 27 proc. dopłaty.

 

Jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników

Rolnicy w 2022 roku mogą przesyłać wnioski o dopłaty bezpośrednie tylko i wyłącznie elektronicznie. Nie ma możliwości złożenia ich w formie papierowej.

Umożliwia to aplikacja eWniosekPlus, dostępna na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) na portalu ARiMR.

Aby się zalogować, bądź zarejestrować kliknij tu >>>>>>>>

REKLAMA

Aplikacja eWniosekPlus prowadzi rolnika przez cały proces składania wniosku. Rolnik na działkach referencyjnych (ewidencyjnych), spersonalizowanych na podstawie wniosku z 2021 r. lub na dodanych nowych działkach referencyjnych, po narysowaniu uprawy, zaznacza o jakie płatności wnioskuje do danej uprawy oraz dodaje niezbędne załączniki. Pozostałe dane we wniosku wypełniane są automatycznie przez aplikację.

W zakresie płatności do zwierząt, rolnik zaznacza wnioskowanie o płatność oraz w przypadku płatności do krów i płatności do bydła dodaje znaki identyfikacyjne zwierząt (ręcznie lub pobiera z bazy IRZ).

Rolnik, który nie posiada komputera może liczyć na pomoc techniczną ARiMR. W każdym biurze powiatowym powstały specjalnie stanowiska wyposażone w komputer, z którego może skorzystać rolnik chcący złożyć wniosek. Może również liczyć na wsparcie pracowników.

 

Zmiany we wniosku o dopłaty bezpośrednie – termin złożenia

Zmiany do wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich (z wyłączeniem płatności do zwierząt) i przejściowego wsparcia krajowego można składać do dnia 15 czerwca 2022 r. Przesłane w po tym terminie będą skutkowały pomniejszeniem płatności wypłaty dofinansowania.

 

Braki we wniosku oraz na załącznikach, uzupełnione po dniu 27 czerwca 2022 r., nie zostaną uwzględniane w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności.

 

Co można zmienić we wniosku o dopłatę bezpośrednią?

  1. Dodanie nowej działki ewidencyjnej lub działki rolnej

- niezbędne jest załączenie wymaganych załączników.

  1. Zmniejszenie zadeklarowanych wcześniej powierzchni działek rolnych.
  2. Zmiany w kwestii wykorzystania działek rolnych na zazielenienie.

- okoliczności muszą być należycie uzasadnione.

- jeśli rolnik nie może zrealizować praktyki zazielenienia w zakresie utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), wówczas może dokonać zmiany elementu proekologicznego.

 

Ważne! Wszelkie zmiany do wniosku składa się poprzez nowy formularz, jednak z odznaczeniem celu : ZMIANA DO WNIOSKU.

 

Śmierć rolnika składającego wniosek o dopłatę bezpośrednią – co dalej

W przypadku śmierci rolnika, który składał wniosek, gdy zgon nastąpił w okresie pomiędzy złożeniem wniosku a wydaniem decyzji przyznającej płatności, dofinansowanie przysługuje spadkobiercy, jeżeli:

  • grunty, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności, były w posiadaniu rolnika lub jego spadkobiercy w dniu 31 maja roku, w którym został złożony ten wniosek,
  • zwierzęta, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności związanych do zwierząt, były w posiadaniu rolnika lub jego spadkobiercy przez okres, w jakim posiadanie zwierząt jest warunkiem przyznania tych płatności,
  • spełnia on warunki do przyznania danej płatności.

Spadkobierca, który chce otrzymać dofinansowanie, o które wnioskował zmarły musi w ciągu 7 miesięcy od dnia śmierci rolnika złożyć o to wniosek do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (do tego samego, do którego wniosek o dofinansowanie złożył spadkodawca).

 

Kwoty na dopłaty bezpośrednie w 2022

Stawki płatności za dany rok określane są w rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie kursu euro na dzień 30 września danego roku. Jest to kurs ogłaszany przez Europejski Bank Centralny.

 

Stawki dopłat dla płatności w roku 2021:

  • Jednolita płatność obszarowa 487,62 zł/ha,
  • za zazielenienie 327,26 zł/ha,
  • dodatkowa 184,54 zł/ha,
  • dla młodego rolnika 308,59 zł/ha.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA