REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Decyzja RPP w kwestii stóp procentowych. Ucieczka przed recesją czy walka o wartość złotego

RPP decyzja stopy procentowe
RPP decyzja stopy procentowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja RPP. Przed nami kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które miało zwiastować koniec podwyżek stóp procentowych. Niestety sprawy się komplikują i scenariusz ten wydaje się mało możliwy. RPP najprawdopodobniej będzie zmuszona do zaostrzenia działań z uwagi na rekordową inflację, która we wrześniu wyniosła 17,2 proc. – według danych GUS.

Decyzja RPP - stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – poinformował Narodowy Bank Polski w środę 5 października.

Jak wynika z środowego komunikatu NBP po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 6,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa wynosi nadal 7,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych, o 0,25 pkt proc., miała miejsce we wrześniu br. Była to 11. podwyżka stóp z rzędu w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku.

Złotówka traci wobec najważniejszych walut

Tak wysoki odczyt CPI w dużej mierze spowodowany jest osłabieniem wartości polskiego złotego względem m.in. euro (4,85 zł) czy dolara (około 5 zł), ale nie tylko. PLN traci również do franka szwajcarskiego. Warto tutaj podkreślić zdecydowaną siłę dolara amerykańskiego względem wszystkich walut, co wynika głównie z faktu, że jest on uznawany za tzw. bezpieczną przystań – inwestorzy w momencie recesji oraz w sytuacji poszukiwania płynności kierują się właśnie w stronę USD, żeby zabezpieczyć swoje środki finansowe i to właśnie z taką sytuacją obecnie mamy do czynienia. Poziom niepewności na rynkach finansowych pozostaje wysoki, więc kapitał zagraniczny ucieka od walut z naszego regionu.

REKLAMA

Słaba złotówka to droższa energia

Niska wartość złotego względem innych walut przekłada się z kolei na rosnące ceny nośników takich, jak węgiel czy paliwa, za które płacimy głównie w dolarach amerykańskich. Można więc podejrzewać, że jeżeli słabość PLN będzie się utrzymywała, to RPP wycofa się z zapowiedzi końca podwyżek. Nie jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców. Jednak warto wiedzieć, że podniesienie stóp procentowych jest właściwie jedyną rzeczą, jaką Rada może zrobić, aby powstrzymać osłabienie złotego. Jest więc poniekąd zmuszona do deklaracji dalszego zbijania inflacji i konsekwentnego zacieśniania polityki pieniężnej.

Pole manewru RPP

REKLAMA

W warunkach bardzo dużych niepokojów wokół polskiej gospodarki i przy ekspansywnej polityce pieniężnej rozsądne wydaje się więc bardziej radykalne podejście do podnoszenia stóp. Z drugiej strony RPP ma dosyć ograniczoną przestrzeń do dalszych podwyżek stóp procentowych ze względu na ryzyko scenariuszy stagflacyjnych czy recesji. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, spodziewam się więc, że RPP wybierze jednak pierwszy kierunek i podniesie stopy procentowe  o 50 pb.

Po ostatnim odczycie wyjątkowo wysokiego poziomu inflacji kurs złotego delikatnie się umocnił, co świadczy o tym, że rynki światowe spodziewają się reakcji RPP na rekordowe poziomy inflacji. Ogłoszenie przez RPP zakończenia cyklu podwyżek mogłoby wiec zostać negatywnie odebrane przez rynki i wpłynąć na dalsze spadki polskiej waluty.

Nie tylko złoty traci na wartości. Inwestorzy coraz mniej przychylnie spoglądają na strefę euro, na horyzoncie której również zaczyna majaczyć się widmo recesji. Wszystko wskazuje na to, że przed nami trudny, zimowy czas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Aleksander Pawlak, Tavex

rpp stopy procentowe
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA