REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczna faktura zwiększy obroty w handlu zagranicznym?

ksef
ksef
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się w Polsce obowiązkowy od 1 stycznia 2024 r. Rozwiązanie to ma ułatwić rozliczanie się między firmami, poprawić bezpieczeństwo transakcji i zmniejszyć liczbę oszustw podatkowych. Czy przyczyni się także do poprawy bilansu w handlu międzynarodowym?

KSeF stanie się w Polsce obowiązkowy od 1 stycznia 2024 r.

Zakłada się, że Komisja Europejska podejmie decyzję o obowiązkowym wdrożeniu faktur elektronicznych we wszystkich krajach Unii. 

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenia elektroniczne dla konsumentów są w Europie dostępne od dawna, ale w przypadku relacji B2B opcja ta wykorzystywana była dotąd w niewielkim zakresie. Tymczasem wdrożenie rozwiązań tego typu nie tylko usprawnia realizację transakcji przez firmy, lecz również pozwala państwu na poprawę ściągalności podatku VAT. Przykładem niech będą Włochy, gdzie elektroniczne faktury są obowiązkowe już od 2019 r. i tylko w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów udało się dzięki nim odzyskać kilka miliardów euro. Zwiększyło to zaufanie do cyfrowych rozliczeń w samej Italii i wielu innych krajach, które również pracują nad uruchomieniem u siebie podobnych systemów.

- W ciągu ostatnich 24 miesięcy nastąpiła prawdziwa zmiana mentalności i widać sporo chęci i zaangażowania we wszystkich krajach europejskich w dążeniu do fakturowania elektronicznego w segmencie B2B - zauważa Hans Leybaert, prezes  Unifiedpost Group.

Elektroniczna faktura poprawi polski bilans handlowy?

W naszym kraju system elektronicznych faktur jest obecnie dobrowolny, a obowiązkowy stanie się dopiero 1 stycznia 2024 r. Polski KSeF wzorowany będzie na wspomnianym już modelu włoskim, w którym faktura musi zostać dostarczona zarówno administracji państwowej, jak i klientowi. Jego uruchomienie może być pierwszym krokiem w stronę dalszej cyfryzacji relacji biznesowych, obejmującej nie tylko przesyłanie faktur, ale również cały proces zakupu i wymiany informacji między firmami.

Rozwój e-biznesu wymusza nowe rozwiązania

REKLAMA

Przyszłością e-biznesu są platformy umożliwiające pełną obsługę procesów sprzedażowych (od momentu wystawienia faktury, aż po jej rozliczenie) i dające dostęp do lokalnych oraz zagranicznych systemów płatności. Ten ostatni aspekt może mieć szczególnie duże znaczenie w kontekście rozwoju handlu międzynarodowego. Według danych GUS, w 2021 r. 75,1 proc. polskiego eksportu i 54,1 proc. importu przypadało na kraje Unii Europejskiej. Jeśli więc Bruksela zdecyduje, że elektroniczne faktury staną się obowiązkowe we wszystkich państwach Wspólnoty, wartość transakcji z pozostałymi członkami UE może znacząco wzrosnąć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Biznes nie zatrzymuje się na granicy - zauważa Hans Leybaert. - Narzędzia, którymi operują przedsiębiorcy, powinny mieć możliwość łączenia się z innymi platformami, w innych krajach - właśnie po to, by ów biznes mógł być prowadzony w sposób efektywny. Tak naprawdę im bardziej zbliżymy firmy, tym większą interaktywność relacji uzyskamy - dodaje.

Upowszechnieniu się systemów takich, jak KSeF sprzyja nie tylko administracyjna presja UE i władz krajowych. Przyczyniają się do tego również obiektywne czynniki rynkowe - wciąż odczuwalne skutki pandemii COVID-19, wojna w Ukrainie, wysoka inflacja i szybujące ceny energii. Poszukujące oszczędności firmy coraz chętniej będą podejmować działania optymalizacyjne, w tym także projekty automatyzujące procesy finansowe. Na swoich kontrahentów naciskać będą także największe firmy, które e-faktury już wdrożyły i tego samego oczekują od partnerów biznesowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA