REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniejsze ryzyko technicznej recesji, ale nadal pozostaje bazowym scenariuszem

techniczna recesja
techniczna recesja
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Dane dotyczące produkcji przemysłowej w lipcu i sierpniu wskazują na malejące ryzyko wystąpienia technicznej recesji w III kw. br., chociaż nadal pozostaje ona bazowym scenariuszem - poinformował bank Credit Agricole.

Pozytywne wskaźniki ekonomiczne mimo inflacji

Jak poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny, w sierpniu zatrudnienie rdr wzrosło o 2,4 proc., a wynagrodzenie rdr zwiększyło się o 12,7 proc. Produkcja przemysłowa w sierpniu rdr wzrosła o 10,9 proc.

REKLAMA

Ekonomista banku Credit Agricole Krystian Jaworski wskazał, że nominalna dynamika wynagrodzeń ukształtowała się poniżej konsensusu rynkowego (13,5 proc.) i prognozą CA (13,8 proc.). Ekspert przypomniał, że jest to efekt wygaśnięcia efektów jednorazowych, które miały przełożenie na lipcowy wynik na poziomie 15,8 proc.

"Zgodnie z komunikatem GUS do zmniejszenia wynagrodzeń pomiędzy lipcem i sierpniem przyczyniły się m.in. wypłaty w poprzednim miesiącu premii kwartalnych, półrocznych, motywacyjnych" - wskazał. Zdaniem Jaworskiego tempo wzrostu płac w sierpniu powróciło "do swojej średnioterminowej trajektorii, która utrzyma się w kolejnych miesiącach".

Prognoza spowolnienia wzrostu gospodarczego

REKLAMA

"Dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się do 2,4 proc. rdr w sierpniu z 2,3 proc. w lipcu, kształtując się zgodnie z konsensusem rynkowym (2,4 proc.) i lekko poniżej naszej prognozy (2,5 proc.)" - odnotował ekspert. "Zatrudnienie zmniejszyło się o 5,7 tys. w ujęciu miesięcznym. Zgodnie z komunikatem GUS spadek przeciętnego zatrudnienia w sierpniu 2022 r. był wynikiem m.in. zwolnień w zakładach, a także zakończenia umów terminowych i nieprzedłużania ich" - przypomniał. "W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego obniżenia tempa wzrostu zatrudnienia z uwagi na zmniejszenie popytu na pracę powiązane z oczekiwanym przez nas spowolnieniem wzrostu gospodarczego" - poinformował Jaworski.

Analityk podkreślił, że przyspieszenie wzrostu zatrudnienia oraz spadek realnych płac w sektorze przedsiębiorstw "złożyły się na zmniejszenie realnej dynamiki funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia skorygowanego o zmiany cen) do -0,7 proc. rdr w sierpniu wobec 2,5 proc. w lipcu i 2,1 proc. w II kw.". "Dzisiejsze dane stanowią wsparcie dla naszej prognozy stagnacji konsumpcji w III kw. (wobec jej wzrostu o 5,5 proc. w II kw.)" - stwierdził.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobre wyniki produkcji przemysłowej

Z kolei sierpniowy wzrost produkcji przemysłowej na poziomie 10,9 proc. rdr. ukształtował się powyżej konsensusu rynkowego (9,9 proc.), ale poniżej prognozy banku (11,5 proc.). W lipcu wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wyniósł 7,6 proc. rdr. "Do wzrostu dynamiki produkcji pomiędzy lipcem a sierpniem przyczyniły się wszystkie trzy główne segmenty przemysłu: branże eksportowe (17,3 proc. rdr w sierpniu wobec 9,3 proc. w lipcu), branże powiązane z budownictwem (9,3 proc. wobec 5,5 proc.) oraz pozostałe kategorie (8,0 proc. wobec 7,2 proc.)" - wskazał ekspert CA.

REKLAMA

"Odnotowany w lipcu i sierpniu wzrost odsezonowanej produkcji przemysłowej oddziałuje w kierunku spadku prawdopodobieństwa wystąpienia tzw. technicznej recesji w Polsce w II i III kw. br. - spadku odsezonowanego PKB przez co najmniej dwa kwartały z rzędu" - przekazał analityk banku.

Jaworski dodał, że techniczna recesja wciąż pozostaje scenariuszem bazowym banku. Zastrzegł, że precyzyjniejsza ocena tempa wzrostu gospodarczego w III kw. będzie możliwa po zapoznaniu się z danymi o produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej, które zostaną podane w środę.

Według eksperta CA wtorkowe dane są neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA