REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w pierwszej dziesiątce na świecie

pomorska specjalna strefa ekonomiczna
pomorska specjalna strefa ekonomiczna

REKLAMA

REKLAMA

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna znalazła się wśród najlepszych stref ekonomicznych świata. W tegorocznym rankingu fDi Global Free Zones of the Year 2022 PSSE znalazła się na 7 miejscu wśród najlepszych stref ekonomicznych na świecie oraz na 2 miejscu w Europie.

Ranking „Global Free Zones of the Year 2022” wydawany jest przez Financial Times. Autorzy wskazują w publikacji najlepsze strefy ekonomiczne, zarówno w ujęciu globalnym, jak i regionalnym oraz nagradzają je w zakresie usług specjalnych. Dlatego oprócz 7 miejsca na świecie i drugiego w Europie, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna dostała także wyróżnienie za obsługę dużych przedsiębiorców, przy jednoczesnej wysokiej rekomendacji lokowania dużych projektów właśnie w obszarze jej oddziaływania.

REKLAMA

Wysokie miejsce za nowe inwestycje

REKLAMA

fDi Magazine docenił Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną przede wszystkim za przyrost nowych inwestycji. W 2021 roku Strefa wydała rekordową liczbę decyzji o wsparciu (90). Łączny nakład projektów przekroczył 2,96 mln zł, a inwestycje przyczyniły się do powstania 633 nowych miejsc pracy. Spółka wyróżnia się pośród innych wysokim poziomem obsługi inwestorów, w tym przydzielaniem dedykowanego specjalisty, który pomaga firmie w całym procesie inwestycyjnym, w tym rozliczaniu pomocy publicznej.

Autorzy rankingu docenili także działania Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, w którym prowadzone są zajęcia z obsługi robotów oraz druku 3D. CPRP okazało się sukcesem w kształceniu przyszłej kadry na potrzeby przedsiębiorców oraz rozwoju gospodarki, dlatego otrzymało wsparcie z Fundacji Velux na dalszych rozwój w wysokości 6,5 mln zł. PSSE planuje rozszerzyć projekt, obecnie trwają prace nad otwarciem kolejnych filii w Grudziądzu oraz we Włocławku.

Inwestycje w zieloną energię

Zauważone zostały także działania Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z zakresu zielonej gospodarki. W 2021 roku rozpoczęła ona przygotowania do własnych inwestycji w budowę trzech farm fotowoltaicznych. Energia w nich wyprodukowana zostanie zaoferowana strefowym inwestorom.

Szerokie możliwości technologiczne

REKLAMA

Ponadto doceniono szeroką gamę usług oferowanych za pośrednictwem Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego, w tym międzynarodowy inkubator technologiczny, specjalistyczne prototypownie Space4Makers, Strefę CoWork, a także działania na rzecz współpracy pomiędzy nauką a biznesem. Do zaistnienia PSSE na arenie międzynarodowej przyczynił się także projekt Europen Digital Innovation Hub będący częścią Programu Cyfrowa Europa. Strefa w ramach projektu, będzie pomagać firmom usprawniać procesy biznesowe, produkcyjne oraz produkty i usługi przy użyciu technologii cyfrowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Otrzymanie tytułu jednej z najlepszych stref ekonomicznych na świecie jest dla nas ogromnym wyróżnieniem oraz niewątpliwym docenieniem naszej pracy. Realizowane przez nas działania skupiają się na czterech głównych filarach, czyli wsparciu przedsiębiorców, pomocy w rozwoju startupów poprzez działalność parków naukowo – technologicznych, promocji szkolnictwa branżowego oraz rozwoju przemysłu dzięki działalności Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Taki wachlarz projektów pozwala nam na kreowanie odpowiednich warunków inwestycyjnych od dostosowania podstaw edukacyjnych pod potrzeby rynku pracy, po wsparcie rozwoju światowych korporacji – mówi Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA