REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Głęboki spadek produkcji

produkcja przemysłowa spadek
produkcja przemysłowa spadek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mimo poprawy indeksu PMI ogół danych nie jest pozytywny. Szczegóły wskazują na dalsze głębokie spadki produkcji i zamówień - ocenili analitycy PKO BP. Zauważyli, że rosną koszty produkcji, a popyt na pracę osłabł.

Jak poinformował w poniedziałek S&P Global Market Intelligence, wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wzrósł z sierpniowego poziomu 40,9 do 43,0 pkt we wrześniu, rejestrując ujemną wartość piąty miesiąc z rzędu.

REKLAMA

Ceny materiałów w górę

Wynik ten plasuje się powyżej konsensu rynkowego i oczekiwań PKO BP, odpowiednio 40 i 39,3 pkt. - zauważyli przedstawiciele PKO BP. Ich zdaniem poprawa indeksu była zasługą wolniejszego spadku produkcji i nowych zamówień. Dodali, że przyspieszyło tempo wzrostu cen materiałów przy pogłębieniu spadku stanów magazynowych.

Chociaż subindeks produkcji piąty miesiąc z rzędu wskazywał na jej spadek (odczyt poniżej neutralnego poziomu 50 pkt.), to tempo spadku było najniższe od maja - odnotowali analitycy banku. Zwrócili uwagę, że co prawda wskaźnik nowych zamówień od siedmiu miesięcy wskazuje na ich spadek, to "w tym przypadku tempo spadku spowolniło wobec sierpnia".

Zapasy maleją, koszty produkcji rosną

REKLAMA

"W reakcji na spadkowe trendy produkcji i zamówień firmy czwarty miesiąc z rzędu ograniczały zapasy" - zauważyli eksperci PKO BP. "Potwierdza to obserwowane w gospodarce odwrócenie cyklu zapasów, który na przełomie 2021/22 stanowił dodatkowy +dopalacz+ dla wzrostu gospodarczego, a obecnie zwiększa skalę jego hamowania" - przekazali.

PKO BP podkreślił, że widać "pewną zmianę trendów" w kontekście procesów cenowych: chociaż koszty produkcji rosną (wzrosty cen energii, niekorzystne kursy walut, ograniczenia podażowe), to jednocześnie skala podwyżek cen sprzedaży jest "najsłabsza od początku 2021 r.". "Może to sugerować, że firmy zaczynają ograniczać marże" - przypuszczają eksperci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według analityków PKO BP słabnie popyt na pracowników. "Odpowiedni subindeks wskazuje na coraz głębsze redukcje etatów (w skali największej od maja 2020)" - przekazali. Zaznaczyli, że firmy nie uzupełniają powstających wakatów, przy czym "nie ma to na razie istotnego wpływu na zdolności produkcyjne, m.in. ze względu na opisywany wcześniej spadek popytu".

Negatywne prognozy dla produkcji

"Pomimo nieoczekiwanej poprawy indeksu PMI, wydźwięk danych wcale nie jest pozytywny" - podsumowali eksperci PKO BP. "Szczegóły wskazują na dalsze głębokie spadki produkcji i zamówień przy nasilającej się presji kosztowej i osłabieniu popytu na pracę" - wyjaśnili. "Nieśmiałą sugestią odległej dezinflacji może być systematyczny spadek wskaźnika cen wyrobów gotowych (choć z bardzo wysokiego poziomu)" - wskazali

Według PKO BP dane dotyczące PMI "mogą wspierać" decyzję Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych o 25pb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA