Nobel z ekonomii 2022 - Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond, Philip H. Dybvig
REKLAMA
REKLAMA
- Nobel z ekonomii 2022
- Nobel z ekonomii koresponduje z ryzykami dla gospodarki światowej w najbliższych kwartałach
- Nobel w dziedzinie nauk ekonomicznych
Nobel z ekonomii 2022
Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond, Philip H. Dybvig zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii - ogłosiła w poniedziałek (10 października) Królewska Szwedzka Akademia Nauk.
REKLAMA
Jak wskazano na stronach komitetu noblowskiego, Amerykanin Ben S. Bernanke jest związany z Instytutem Brookingsa w Waszyngtonie; Douglas W. jest profesorem Uniwersytetem Chicagowskiego, a Philip H. Dybvig - amerykańskim ekonomistą związanym z Uniwersytetem Waszyngtona w St. Louis.
Pracujący w USA naukowcy zostali nagrodzeni za "badania na temat banków i kryzysów finansowych".
Nobel w dziedzinie nauk ekonomicznych to dodatkowa nagroda, o której nie wspomina w swoim testamencie sam Alfred Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 10, 2022
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2022 Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel to Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond and Philip H. Dybvig “for research on banks and financial crises.”#NobelPrize pic.twitter.com/cW0sLFh2sj
Nobel z ekonomii koresponduje z ryzykami dla gospodarki światowej w najbliższych kwartałach
Wybór tegorocznych laureatów koresponduje z ryzykami dla gospodarki światowej w najbliższych kwartałach - powiedział Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując decyzję o przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.
Jak ogłosiła Królewska Szwedzka Akademia Nauk, laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostali: Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond, Philip H. Dybvig.
Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę, że laureaci zostali nagrodzeni za „prace nad bankami oraz kryzysami finansowymi”.
Jak przypomniał Klucznik, Bernanke był prezesem Rezerwy Federalnej w latach 2006-2014, czyli amerykańskiego banku centralnego. "Jego praca naukowa jest skupiona wokół polityki pieniężnej – inflacji i sposobów walki z nią, znaczeniu banków centralnych, a także ryzyku kryzysów i niestabilności finansowej" - dodał.
Douglas Diamond i Philip Dybvig to ekonomiści akademiccy. Zostali nagrodzeni za swoją pracę nad kryzysami finansowymi oraz wytłumaczenie procesu paniki bankowej. "To sytuacja, w której klienci banków próbują masowo wycofać swoje oszczędności, doprowadzając tym samym do załamania systemu oraz upadku banku w ramach +samospełniającej się przepowiedni+” - wyjaśnił.
W opinii Klucznika, wybór tegorocznych laureatów "koresponduje z ryzykami dla gospodarki światowej w najbliższych kwartałach". Rekordowo wysoka inflacja oraz szybkie podwyżki stóp procentowych na całym świecie tworzą, jak zaznaczył, niepewność co do przyszłej sytuacji gospodarczej. "Skutkiem są także obawy o stabilność sektora bankowego – w Anglii bank centralny ogłosił ratunkowy skup aktywów, a w USA Bank of America ostrzega przed zbyt szybkim podnoszeniem stóp procentowych" - dodał.
Zdaniem eksperta pomimo tego nie należy oczekiwać powtórki kryzysu z lat 30-tych XX wieku. "Nadzór i kontrola nad sektorem finansowym od tamtych czasów uległa znaczącej poprawie, a niedobory pracowników oznaczają lepszą sytuację na rynku pracy i mniejsze ryzyko wzrostu bezrobocia" - podsumował.
Nobel w dziedzinie nauk ekonomicznych
Nobel w dziedzinie nauk ekonomicznych to dodatkowa nagroda, o której nie wspomina w swoim testamencie sam Alfred Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.
REKLAMA
REKLAMA