REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powiązać cele strategiczne z KPI i projektami w firmie?

cele strategiczne firmy
cele strategiczne firmy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Aby firma efektywnie się rozwijała, budując przy tym przewagę konkurencyjną- powinna mieć ona rzetelnie zaplanowane i rozpisane cele strategiczne. Nieodłącznym elementem przy tym planowaniu powinno być określenie KPI firmy, czyli mierników jej sukcesu. Następnie można przystąpić do przełożenia poszczególnych celi na realizację ich poprzez projekty. Finalnie dochodzimy do jasnego wniosku, że połączenie realizowanych projektów ze strategią i KPI firmy jest praktycznie nierozerwalne.

Niniejszy artykuł będzie prezentacją kroków jakie należy przejść, aby zwiększyć skuteczność osiągania przez firmę celów biznesowych.

REKLAMA

Zdefiniowanie celów strategicznych

Zanim przystąpimy do spisywania celów strategicznych, powinniśmy zweryfikować czy każda z najważniejszych osób decyzyjnych w firmie ma w ogóle świadomość i wyrównaną wiedzę co do ich zakresu. Często niestety bywa tak, że jest duża rozbieżność jeśli chodzi o znajomość konkretnych celów strategicznych.

Nie da się skutecznie wdrożyć strategii, jeśli jest ona rozumiana przez poszczególnych członków zarządu w odmienny sposób. Tak więc pierwszym krokiem będzie wspólne omówienie celów strategicznym w sposób szczegółowy i wyczerpujący, tak, aby każdy rozumiał je jednakowo i kompleksowo. Jeżeli mamy już omówione cele, warto spisać je w prostej formie, np.: tak jak pokazano na rysunku poniżej:

cele firmy 1

Jeśli chodzi o zdefiniowanie samych celów strategicznych warto mieć na uwadze, iż powinny one obejmować działania długofalowe w perspektywie kilku lat. Celami realizowanymi w krótszej perspektywie są zazwyczaj cele operacyjne i taktyczne mające na celu usprawnienie działań wewnątrz organizacji. Właściwe też będzie takie określenie celów, aby były one mierzalne, czyli miały charakter ilościowy. Na tym etapie możemy posłużyć się znanymi rozwiązaniami np. skorzystać z metody SMART. Metoda SMART określa podstawowe czynniki:

•             Specific – nasz cel powinien być jasno sprecyzowany,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

•             Measurable – zarówno postępy w realizacji jak i osiągnięcie samego celu powinno być łatwe do zmierzenia,

•             Attractive- określenie korzyści wynikających z osiągniecia danego celu. Oznacza to, że cel musi być atrakcyjny, aby jego realizacja była odpowiednią motywacją,

•             Realistic- osiągnięcie danego celu musi być realnie możliwe biorąc pod uwagę możliwości firmy,

•             Time-bound- określenie ram czasowych do realizacji danego projektu.

Opracowanie KPI dla poszczególnych celów strategicznych

REKLAMA

Kolejnym krokiem do skutecznego wdrożenia w życie strategii i powiązania jej z realizacją projektów, będzie zdefiniowanie KPI- czyli wskaźników sukcesu dla poszczególnych celów strategicznych. Na początku należy wspomnieć, iż do każdego celu warto spisać kilka KPI. Cel może zostać zdefiniowany w sposób obszerny, ogólny, natomiast KPI ma za zadanie precyzyjne określenie i weryfikację np.: ram czasowych realizacji danego celu, ilości wytworzonych dóbr, czy pozyskania nowych klientów, bądź zwiększenia wartości obecnych poprzez dosprzedaż usług z portfolio, w określonej jednostce czasu.

Odnosząc się do przykładu- jeśli mowa o celu nr.1- dynamiczne wejście w segment małych firm – nie dla każdego będzie to oznaczało dokładnie to samo. KPI mają właśnie za zadnie doprecyzować co dokładniej kryje się pod danym stwierdzeniem i jakie precyzyjnie są nasze aspiracje.

Jeśli dla takiego celu sformułujemy KPI 1: Liczba małych firm, które przystąpią do programu lojalnościowego, bądź KPI 2: Liczba małych firm, które powtarzają zakupy- to coraz precyzyjniej formułujemy myśl o tym, jakie mamy ambicje.

Każdy KPI powinien mieć określony parametr początkowy i końcowy, do którego dążymy w okresie realizacji strategii.

I tak, dla KPI 2 punktem wyjścia jest np. 0 firm, które ponawiają zakupy, ale do roku 2022 ambicją jest, aby takich firm było 3 500.

Jeżeli mamy już opracowane cele i KPI, musimy przyłożyć wagę do rzetelnego i regularnego raportowania. Dzięki temu będziemy mieć bieżącą wiedzę o tym czy zmierzamy w dobrym kierunku i czy mamy odpowiednie tempo.

Przykładowe KPI sformułowane do celów strategicznych są pokazane na rysunku poniżej:

cele firmy 2

Zaplanowanie konkretnych projektów do realizacji celów strategicznych

Jeśli już dwa pierwsze kroki są za nami, czyli: określenie celów strategicznych oraz opracowanie konkretnych KPI, możemy przystąpić do sformułować i zaplanowania konkretnych inicjatyw strategicznych, czyli projektów. Czasem do realizacji danego celu wystarczy realizacje jednego projektu, zdarza się jednak i tak, że do jednego celu będziemy musieli uruchomić kilka projektów. Dlatego warto w sposób jasny precyzyjny zaplanować. Przydatne w tym przypadku będzie rozrysowanie roadmapy, aby nic nam nie umknęło. Takie powiązanie celów strategicznych z KPI i projektami jest pokazane na poniższym rysunku:

cele firmy 3

Na tym etapie strategia jest już dość precyzyjna- wiemy jakie mamy założenia i cele, wiemy jak je zmierzyć i wiemy jak chcemy je osiągnąć poprzez projekty.

Wdrożenie dobrych praktyk

REKLAMA

Wiedza co powinniśmy robić to jedno, efektywna realizacja założeń to osobny wątek. Rzecz jasna najpierw należy koncepcyjnie zaplanować cele strategiczne, KPI oraz projekty. Warto jednak wspomóc się sprawdzonymi rozwiązaniami, które oferuje rynek. I tak jak np. podczas planowania celów mamy do dyspozycji różne narzędzie jak np. analiza SWOT, metoda SMART czy schodząc do samego poziomu realizacji projektów- Wykres Gantta, tak przy całościowym procesie planowania warto zainwestować, zgodnie z duchem czasu- we wsparcie technologiczne i odpowiedni program do zarządzania projektami.

Po uzupełnieniu danych w dobrym programie do zarządzania projektami – możemy bez wysiłku otrzymać rzeczową analizę i jasno określić z góry, które z projektów pomogą firmie w osiągnięciu celów strategicznych, a które projekty nie. Co za tym idzie- możemy zrezygnować z ich realizacji, tym samym oszczędzając zasoby i środki, które można przenieść.

Kolejnym elementem jaki oferują systemy do zarządzania projektami są sformułowane KPI dla każdego projektu oraz stopień ich realizacji. Pozwala to podjąć niezbędne decyzje na czas w przypadku odchyleń od planu.

Powyższe opisy kolejnych kroków są ujęciem kompleksowym, ale nie zamkniętym – oznacza to, że każda organizacja powinna odpowiedzialnie podejść do planowania celów, ich spisywania i rozbijania na projekty, jednak z dopasowaniem ich do indywidualnego charakteru działalności i potrzeb.

Autor: Włodzimierz Makowski, Członek Zarządu we FlexiProject.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA