REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa definicja rzemieślnika. Projekt nowej ustawy o rzemiośle

Nowa definicja rzemieślnika, projekt nowej ustawy o rzemiośle
Nowa definicja rzemieślnika, projekt nowej ustawy o rzemiośle
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przyjęcie nowej definicji rzemieślnika, określenie zawodów zaliczanych do rzemiosła, wprowadzenie nowego rodzaju kwalifikacji zawodowej - pomocnika czeladnika, zakłada projekt ustawy o rzemiośle, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa definicja rzemieślnika w projekcie nowej ustawy o rzemiośle

"Zmiany zachodzące w środowisku rzemieślniczym i dotychczasowa praktyka stosowania ustawy o rzemiośle wymuszają potrzebę ukształtowania na nowo jej przepisów, dostosowanych do obecnych realiów społeczno-gospodarczych" - wskazano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak wyjaśniono, w ramach nowych rozwiązań ma zostać przyjęta m.in. nowa definicja rzemieślnika, co "przyczyni się do usunięcia niektórych ograniczeń sposobu prowadzenia działalności gospodarczej przez rzemieślników". Dodano, że projekt "maksymalnie upraszcza definicję rzemieślnika jako: mikro, małego i średniego przedsiębiorcę wykonującego działalność gospodarczą". Zmiany - poinformowano - umożliwią przedsiębiorcom rzemieślnikom "szerszy wybór prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej i zdejmie z nich część ograniczeń w tym zakresie".

REKLAMA

Zawody, w których może być prowadzona nauka w rzemiośle

W projekcie określone mają być zawody zaliczane do rzemiosła, w których może być prowadzona nauka w rzemiośle. "Projekt ustawy wprowadzi precyzyjne wskazania konieczne do ustalenia takich zawodów" - wyjaśniono. Przewiduje się, że planowany spis zawodów zaliczanych do rzemiosła będzie obejmował co najmniej wszystkie dotychczasowe nazwy zawodów odpowiadających danemu rodzajowi rzemiosła (obecnie 138 zawodów wskazanych przez ZRP), z możliwością rozszerzenia albo zawężenia tego katalogu w zależności od kierunków dalszego rozwoju sektora rzemiosła w kraju.

"Projekt ustawy wprowadzi tym samym precyzyjną definicję rzemiosła poprzez ustalenie zawodów zaliczanych do niego, w których może być prowadzona nauka w rzemiośle" - stwierdzono.

Nowy rodzaj kwalifikacji zawodowej - pomocnik czeladnika

Wskazano też na wprowadzenie nowego rodzaju kwalifikacji zawodowej - pomocnika czeladnika w odniesieniu do "osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, tj. uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim". Ma to umożliwić takim osobom "przystąpienie do egzaminu na pomocnika czeladnika obejmującego zadania praktyczne i tym samym potwierdzenie ich kwalifikacji". Zwrócono uwagę, że obecnie osoby ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi przystępujące do egzaminów czeladniczych w znacznej części nie mogą sprostać wymaganiom egzaminacyjnym, a ich pracodawcy szkolący nie mogą otrzymać dofinansowania kosztów kształcenia takiego młodocianego z powodu braku zdania egzaminu.

Nadzór nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych

Nowe rozwiązania obejmują też szczegółowe uregulowanie kwestii nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych oraz nadzoru nad działalnością komisji egzaminacyjnych izb rzemieślniczych. "Dotychczasowe regulacje dotyczące nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych oraz nadzoru nad działalnością komisji egzaminacyjnych izb rzemieślniczych są niewystarczające w opinii środowiska rzemiosła" - zaznaczono.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sankcje

Projekt ustawy będzie ponadto przewidywał sankcje za "uchybienia polegające na naruszeniu przepisów prawa w działalności komisji egzaminacyjnej lub izby rzemieślniczej w zakresie organizowania i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych oraz wydawania dyplomów, świadectw i zaświadczeń".

Rola Związku Rzemiosła Polskiego

Ugruntowana ma zostać rola Związku Rzemiosła Polskiego w Radzie Dialogu Społecznego. "Podkreślona zostanie rola naczelnej organizacji zrzeszającej rzemieślników w prowadzeniu dialogu społecznego z pozostałymi partnerami społecznymi, jak związki zawodowe, organizacje pracodawców, przedstawiciele Rady Ministrów, prezydenta RP, prezesa NBP, prezesa GUS i GIS" - wskazano w wykazie.

Właściwość sądu polubownego działającego przy Związku Rzemiosła Polskiego

Nowe rozwiązania mają też doprecyzować właściwość sądu polubownego działającego przy Związku Rzemiosła Polskiego oraz określić zakres spraw do uregulowania w drodze uchwały Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego. Zaproponowano np., by do kompetencji tego sądu należało rozstrzyganie sporów pomiędzy organizacjami samorządu gospodarczego rzemiosła. Oprócz rozstrzygania spraw przed sądem polubownym Związek Rzemiosła Polskiego mógłby m.in. powołać przy tym sądzie ośrodek mediacyjny w celu prowadzenia mediacji dla rzemieślników lub innych członków organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła.

Dodano, że zaproponowane rozwiązania "na nowo ukształtują ustrój rzemiosła, zwiększą skuteczność działań ukierunkowanych na wspieranie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw rzemieślniczych na rynkach krajowym i zagranicznym w warunkach wolnorynkowych, poprawią konkurencyjność tych podmiotów gospodarczych i pozwolą na poprawę kondycji finansowej zakładów rzemieślniczych".

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to I kwartał 2023 r. - wynika z wykazu. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Projekt ustawy o rzemiośle

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA