REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa definicja rzemieślnika. Projekt nowej ustawy o rzemiośle

Nowa definicja rzemieślnika, projekt nowej ustawy o rzemiośle
Nowa definicja rzemieślnika, projekt nowej ustawy o rzemiośle
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przyjęcie nowej definicji rzemieślnika, określenie zawodów zaliczanych do rzemiosła, wprowadzenie nowego rodzaju kwalifikacji zawodowej - pomocnika czeladnika, zakłada projekt ustawy o rzemiośle, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa definicja rzemieślnika w projekcie nowej ustawy o rzemiośle

"Zmiany zachodzące w środowisku rzemieślniczym i dotychczasowa praktyka stosowania ustawy o rzemiośle wymuszają potrzebę ukształtowania na nowo jej przepisów, dostosowanych do obecnych realiów społeczno-gospodarczych" - wskazano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak wyjaśniono, w ramach nowych rozwiązań ma zostać przyjęta m.in. nowa definicja rzemieślnika, co "przyczyni się do usunięcia niektórych ograniczeń sposobu prowadzenia działalności gospodarczej przez rzemieślników". Dodano, że projekt "maksymalnie upraszcza definicję rzemieślnika jako: mikro, małego i średniego przedsiębiorcę wykonującego działalność gospodarczą". Zmiany - poinformowano - umożliwią przedsiębiorcom rzemieślnikom "szerszy wybór prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej i zdejmie z nich część ograniczeń w tym zakresie".

REKLAMA

Zawody, w których może być prowadzona nauka w rzemiośle

W projekcie określone mają być zawody zaliczane do rzemiosła, w których może być prowadzona nauka w rzemiośle. "Projekt ustawy wprowadzi precyzyjne wskazania konieczne do ustalenia takich zawodów" - wyjaśniono. Przewiduje się, że planowany spis zawodów zaliczanych do rzemiosła będzie obejmował co najmniej wszystkie dotychczasowe nazwy zawodów odpowiadających danemu rodzajowi rzemiosła (obecnie 138 zawodów wskazanych przez ZRP), z możliwością rozszerzenia albo zawężenia tego katalogu w zależności od kierunków dalszego rozwoju sektora rzemiosła w kraju.

"Projekt ustawy wprowadzi tym samym precyzyjną definicję rzemiosła poprzez ustalenie zawodów zaliczanych do niego, w których może być prowadzona nauka w rzemiośle" - stwierdzono.

Nowy rodzaj kwalifikacji zawodowej - pomocnik czeladnika

Wskazano też na wprowadzenie nowego rodzaju kwalifikacji zawodowej - pomocnika czeladnika w odniesieniu do "osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, tj. uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim". Ma to umożliwić takim osobom "przystąpienie do egzaminu na pomocnika czeladnika obejmującego zadania praktyczne i tym samym potwierdzenie ich kwalifikacji". Zwrócono uwagę, że obecnie osoby ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi przystępujące do egzaminów czeladniczych w znacznej części nie mogą sprostać wymaganiom egzaminacyjnym, a ich pracodawcy szkolący nie mogą otrzymać dofinansowania kosztów kształcenia takiego młodocianego z powodu braku zdania egzaminu.

Nadzór nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych

Nowe rozwiązania obejmują też szczegółowe uregulowanie kwestii nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych oraz nadzoru nad działalnością komisji egzaminacyjnych izb rzemieślniczych. "Dotychczasowe regulacje dotyczące nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych oraz nadzoru nad działalnością komisji egzaminacyjnych izb rzemieślniczych są niewystarczające w opinii środowiska rzemiosła" - zaznaczono.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sankcje

Projekt ustawy będzie ponadto przewidywał sankcje za "uchybienia polegające na naruszeniu przepisów prawa w działalności komisji egzaminacyjnej lub izby rzemieślniczej w zakresie organizowania i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych oraz wydawania dyplomów, świadectw i zaświadczeń".

Rola Związku Rzemiosła Polskiego

Ugruntowana ma zostać rola Związku Rzemiosła Polskiego w Radzie Dialogu Społecznego. "Podkreślona zostanie rola naczelnej organizacji zrzeszającej rzemieślników w prowadzeniu dialogu społecznego z pozostałymi partnerami społecznymi, jak związki zawodowe, organizacje pracodawców, przedstawiciele Rady Ministrów, prezydenta RP, prezesa NBP, prezesa GUS i GIS" - wskazano w wykazie.

Właściwość sądu polubownego działającego przy Związku Rzemiosła Polskiego

Nowe rozwiązania mają też doprecyzować właściwość sądu polubownego działającego przy Związku Rzemiosła Polskiego oraz określić zakres spraw do uregulowania w drodze uchwały Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego. Zaproponowano np., by do kompetencji tego sądu należało rozstrzyganie sporów pomiędzy organizacjami samorządu gospodarczego rzemiosła. Oprócz rozstrzygania spraw przed sądem polubownym Związek Rzemiosła Polskiego mógłby m.in. powołać przy tym sądzie ośrodek mediacyjny w celu prowadzenia mediacji dla rzemieślników lub innych członków organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła.

Dodano, że zaproponowane rozwiązania "na nowo ukształtują ustrój rzemiosła, zwiększą skuteczność działań ukierunkowanych na wspieranie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw rzemieślniczych na rynkach krajowym i zagranicznym w warunkach wolnorynkowych, poprawią konkurencyjność tych podmiotów gospodarczych i pozwolą na poprawę kondycji finansowej zakładów rzemieślniczych".

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to I kwartał 2023 r. - wynika z wykazu. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Projekt ustawy o rzemiośle

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA