REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Handel hurtowy w sierpniu 2022 i nowe zamówienia w przemyśle

Stańczak Grzegorz
Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Handel hurtowy w sierpniu 2022 i nowe zamówienia w przemyśle
Handel hurtowy w sierpniu 2022 i nowe zamówienia w przemyśle
EPA/PAP

REKLAMA

REKLAMA

Handel hurtowy w sierpniu 2022, zgodnie z danymi GUS, zanotował wyraźne wzrosty – zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Rośnie również dynamika nowych zamówień w przemyśle oraz zamówień eksportowych. Daje to nadzieję, że wbrew niektórym pesymistycznym prognozom polskie firmy nie będą aż tak bardzo spowalniać aktywności w najbliższych miesiącach.

Handel hurtowy w sierpniu 2022

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego w sierpniu 2022 roku. Sprzedaż hurtowa wzrosła o 4,7% w stosunku do lipca br. i jednocześnie była o 39,3% wyższa niż w analogicznym okresie 2021 roku (w lipcu zanotowano wzrost o 31,4% r/r).

REKLAMA

REKLAMA

Dobre wyniki handlu hurtowego w ujęciu miesięcznym były efektem wzrostu sprzedaży we wszystkich grupach. Największy wzrost zanotowano w przypadku agd, rtv, artykułów użytku domowego – o 19,7%. Sprzedaż hurtowa wyrobów tytoniowych wzrosła o 11,0%; półproduktów i odpadów pochodzenia nierolniczego oraz złomu o 8,6%; narzędzi technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyn, urządzeń i dodatkowego wyposażenia o 7,6%; napojów alkoholowych i bezalkoholowych o 6,7%; żywności o 4,7%; kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych o 2,7%; sprzedaż realizowana na zlecenie wzrosła o 2,6% a sprzedaż w grupie „niewyspecjalizowane” o 2,3%.

Wzrost we wszystkich grupach można zaobserwować również w ujęciu rocznym – najmocniejszy w przypadku sprzedaży półproduktów i odpadów pochodzenia nierolniczego oraz złomu, która była o 57,6% wyższa niż w sierpniu ub. roku. Może to świadczyć o przygotowaniach przedsiębiorstw do jesiennej sprzedaży oraz realizacji zwiększonego poziomu zamówień – co może być pozytywnym sygnałem, będącym przeciwwagą dla pojawiających się pesymistycznych prognoz dotyczących m.in. kondycji przemysłu w najbliższych miesiącach. Wyniki sprzedaży hurtowej (w ujęciu rocznym) w pozostałych grupach wyglądały następująco: żywność – wzrost o 49,0%; niewyspecjalizowane – wzrost o 30,2%; narzędzia technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie – wzrost o 29,2%; kosmetyki i wyroby farmaceutyczne – wzrost o 23,3%; wyroby tytoniowe – wzrost o 19,7%; agd, rtv, artykuły użytku domowego – wzrost o 14,4%; napoje alkoholowe i bezalkoholowe – wzrost o 11,5%; sprzedaż realizowana na zlecenie – wzrost o 4,9%.

Nowe zamówienia w przemyśle

Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w sierpniu (w ujęciu rocznym) o 31,5% (w lipcu były o 29,8% wyższe r/r). Poziom zamówień eksportowych był o 36,3% wyższy niż przed rokiem (w lipcu zamówienia eksportowe wzrosły o 28,9% r/r). Wysoka dynamika zamówień eksportowych może świadczyć o tym, że – pomimo coraz trudniejszej sytuacji u najważniejszych partnerów handlowych– polskie przedsiębiorstwa są w stanie nie tylko utrzymywać, ale może też umacniać swoją pozycję w międzynarodowych łańcuchach dostaw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Sprzedaż hurtowa i zamówienia w przemyśle

Sprzedaż hurtowa i zamówienia w przemyśle

INFOR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA