REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakich cyberataków mogą spodziewać się firmy w 2011r.?

Aby lepiej zrozumieć, co nas czeka w 2011 roku w obszarze zagrożeń IT, musimy podzielić potencjalne zagrożenia na trzy osobne kategorie. W dalszej części zajmiemy się analizą celów cyberataków, przyjrzymy się metodom ich przeprowadzania oraz zastanowimy się, kim są ich organizatorzy.

Zmiany w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, które powinien znać każdy przedsiębiorca

Nowy rok przyniósł spore zmiany w projektach realizowanych oraz składanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Od 1 stycznia 2011 obowiązują do projektów nowe wytyczne, które związane są ze zmianami w dwóch podstawowych dokumentach: „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” z dnia 22 listopada 2010 oraz „Zasadach finansowania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” z dnia 21 grudnia 2010.

Co podlega wpisowi do CEIDG?

Z dniem 1 lipca 2011 r. weszły w życie przepisy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W rejestrze tym znajdą się dane przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Co podlega wpisowi do CEIDG? Przeczytaj.

OFE wraca do komisji - zgłoszono kilkadziesiąt poprawek

Rządowy projekt dot. OFE wróci do sejmowej komisji finansów publicznych. W czwartek posłowie zgłosili do niego kilkadziesiąt poprawek. PiS chce np. umożliwić wybór między OFE a ZUS, a SLD domaga się odprowadzania do funduszy 5 proc. składek przez osoby młode.

REKLAMA

Jakie zmiany wprowadza rząd wobec przedsiębiorców?

Polska nie jest niestety państwem, w którym prowadzenie działalności gospodarczej jest lekkie łatwe i przyjemne. I nie chodzi tu bynajmniej o silną konkurencję na rynku, lecz o liczne prawne i urzędnicze bariery, z którymi codziennie muszą się mierzyć działający w Polsce przedsiębiorcy. W ostatnim rankingu państw przyjaznych biznesowi, ogłaszanym corocznie przez Bank Światowy, nasz kraj znalazł się na „zaszczytnym” 70. miejscu – m.in. za Litwą, Białorusią i... Rwandą. Czy są szansę na zmianę tego stanu rzeczy?

Jakie są zasady potwierdzania kwalifikacji zawodowych w postępowaniu?

Czy zamawiający może żądać od wykonawcy przedstawienia dokumentu poświadczającego posiadanie przez osobę fizyczną, która będzie uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, uprawnień budowlanych czy zaświadczenia z izby inżynierów budownictwa? Ekspert odpowiada.

Szczyt UE początkiem końca wzrostów eurodolara?

W środę decyzje inwestorów były zdeterminowane przez wydarzenia w Portugalii. Tamtejszy parlament nie zgodził się na dalsze cięcia budżetowe i po godz. 16.00 odrzucił propozycję programu oszczędnościowego, mającego ograniczyć deficyt do 4,6% PKB. Zgodnie z obietnicami José Sócrates zrezygnował ze stanowiska premiera.

Szczyt UE początkiem końca wzrostów eurodolara?

W środę decyzje inwestorów były zdeterminowane przez wydarzenia w Portugalii. Tamtejszy parlament nie zgodził się na dalsze cięcia budżetowe i po godz. 16.00 odrzucił propozycję programu oszczędnościowego, mającego ograniczyć deficyt do 4,6% PKB. Zgodnie z obietnicami José Sócrates zrezygnował ze stanowiska premiera.

REKLAMA

Czy możliwa jest cesja wierzytelności w zamówieniach publicznych?

Kodeks cywilny, który ma zastosowanie również do umów o zamówienia publiczne (art.139 Pzp), przewiduje instytucję przelewu wierzytelności (np. zapłaty wynagrodzenia). Czy można ją zastosować w przypadku zamówień publicznych?

Od 1 maja kasa dla lekarzy i prawników!

Od 1 maja 2011 r. na lekarzach ciążyć będzie obowiązek rejestrowania swoich dochodów przy pomocy kas fiskalnych. Czy zawsze i w każdej sytuacji?

Czy zamawiający może żądać zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami?

W zależności od wartości zamówienia zamawiający żąda lub może żądać zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami w przypadku działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną. Ekspert wyjaśnia na jakiej podstawie.

Jak działa zastaw rejestrowy?

Zastaw rejestrowy stanowi jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia roszczeń. Wykorzystywany jest chętnie przez wierzycieli udzielających drobnych kredytów, czy pożyczek. W odróżnieniu od zabezpieczenia hipotecznego pozwala on na wykorzystanie poszczególnych składników majątku, które mogą być zabezpieczeniem zobowiązania. Zatem, aby uzyskać pożyczkę możemy zastawić np. nasz samochód.

Sejm: drugie czytanie projektu zmian w OFE

Sejm przystąpił do drugiego czytania rządowego projektu ustawy dotyczącego zmian w systemie emerytalnym. Wysłucha sprawozdania komisji finansów publicznych z prac nad propozycjami rządu.

KRRiT o poprawkach Senatu do noweli ustawy o rtv

Jeśli Sejm utrzyma senackie poprawki do noweli ustawy o rtv, konieczna będzie jej kolejna nowelizacja, by w pełni wdrożyć do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy audiowizualnej - oceniła w środę KRRiT. Poprawkami senatorów Sejm zajmie się w tym tygodniu.

Program oszczędnościowy w Portugalii nie przeszedł

W środę uczestnicy rynku wstrzymywali się od bardziej zdecydowanych posunięć, w oczekiwaniu na wyniki głosowania portugalskiego parlamentu w sprawie oszczędności budżetowych. Dzisiaj wiadomo już, że projekt nie przeszedł, a rząd podał się do dymisji. Dlatego też możemy spodziewać się reakcji na te decyzje.

Firmy więcej zapłacą za interpretacje podatkowe

Najnowsza wersja projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej zakłada podniesienie opłat za wydanie interpretacji do 1000 złotych. Teraz zapłacić trzeba 40 złotych. Na obecnym etapie zmiany nie obejmują sektora MŚP.

Ustawa refundacyjna zahamuje przemysł?

Brak naniesienia poprawek do projektu ustawy refundacyjnej może spowodować negatywne konsekwencje dla krajowego sektora farmaceutycznego. Zacznie on generować straty - wynika z analizy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Dzięki krajowej produkcji Polska pozostaje krajem o najniższych cenach leków w Unii Europejskiej.

Od lipca elektroniczny system poboru opłat za drogi - wpływy będą większe, niż planowano

Wpływy Skarbu Państwa z systemu elektronicznego poboru opłat drogowych wyniosą w latach 2011-2018 23,6 mld zł - wyliczyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Prognoza uwzględnia zatwierdzone przez rząd stawki e-myta.

GUS: Koniunktura w budownictwie wciąż negatywna

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w marcu oceniany jest negatywnie, ale lepiej niż w poprzednim miesiącu, a podobnie jak w marcu ub. r. - podał GUS w środę w komunikacie.

PO o ułatwieniach dla przedsiębiorców

PO proponuje zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, które dotyczą m.in. zasad jej zawieszania. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się w czwartek w Sejmie.

Obowiązek umowy z zakładem służby medycyny pracy

Jestem małym zakładem pracy. Zatrudniam 8 pracowników. Słyszałam, że mimo tego muszę mieć zawartą umowę z zakładem służby medycyny pracy. Czy to prawda?

Zeznanie roczne przedsiębiorców za 2010 r.

Do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych przez przedsiębiorców służą zeznania PIT-36(16) (w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej) i PIT-36L(6) (w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym). W zeznaniach tych przedsiębiorcy oprócz przychodów z działalności gospodarczej rozliczają również wiele innych przychodów.

GUS: lekka poprawa koniunktury w handlu

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w marcu oceniany mniej pesymistycznie niż w lutym, ale gorzej niż w marcu przed rokiem. Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w marcu na poziomie minus 1 (w lutym minus 3) - podał G

Opozycja postuluje ułatwienia dla firm

Posłowie PiS przedstawili w środę propozycje zmian w ustawie o VAT i w kodeksie spółek handlowych, które - według nich - przyczynią się do wzrostu konkurencji i ułatwią możliwość zakładania firm.

GPW zniknęła z pola widzenia inwestorów

Przez ostatnich kilka dni obserwujemy ruch w bok naszych rodzimych indeksów, przy zachowaniu niewielkiej zmienności. Mimo że sytuacja sprzyja zwyżkom, obroty na GPW są niewielkie, a zainteresowanie polskimi akcjami –znikome.

Dlaczego coraz mniej osób korzysta z programu Rodzina na Swoim?

Dlaczego maleje popularność programu Rodzina na Swoim? W dwóch pierwszych miesiącach 2011 r. Polacy rzadziej kupowali mieszkania z rządową dopłatą. Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że większym zainteresowaniem cieszyły się droższe lokale.

Marazm na parkietach

W środę sytuacja na giełdach nie wyklarowała się. Notowania poszczególnych indeksów podlegały niewielkich wahaniom. Byki przytłoczyły publikacje makroekonomiczne, które zniechęcały do działania.

Czym jest TARIC?

TARIC to w kilku słowach informacje taryfowe, stawki celne, zakazy importu i eksportu oraz ograniczenia obrotu towarowego. Jakie informacje dokładnie zawiera ta baza? Jak korzystać z jej wyszukiwarki?

Na jakich zasadach funkcjonuje III filar w Polsce?

Eksperci finansowi radzą, jak skutecznie odkładać pieniądze na emeryturę. Młodzi ludzie nie mają złudzeń – środków, które są gromadzone przez ZUS i OFE, prawdopodobnie zabraknie dla nich. Co zrobić, żeby zagwarantować sobie spokojną przyszłość?

Do czego służą bazy MRN i QUOTA?

MRN i QUOTA to bazy danych opracowane przez Komisję Europejską gromadzące dane dotyczące podatków i cła. Jak z nich korzystać? Przeczytaj.

Jak poradzić sobie z hipoteką we franku?

Czy jest sposób na to, żeby pozbyć się mieszkania, na które zaciągnęliśmy kredyt we franku, bez ponoszenia dużych strat? Ok. 400 tys. osób, zadłużonych w szwajcarskiej walucie, traci nadzieję na sprzedaż nieruchomości. Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że niektóre banki chętnie pomogą zamienić obciążone hipoteką mieszkanie na większe.

Czy przedsiębiorca może odliczyć zapłaconą akcyzę?

Jedną z podstawowych zasad podatku akcyzowego jest zasada jednokrotności opodatkowania. W skrócie oznacza ona, iż w trakcie wielu etapów na których występuje obrót danym wyrobem akcyzowym, tylko na jednym z nich jest on opodatkowany. Czasem jednak występują sytuacje, gdy do produkcji danego wyrobu zużywany jest inny wyrób, od którego już wcześniej pobrano akcyzę.

Jak zadbać o wizerunek swojej firmy?

Jakie działania, które podejmowane regularnie i rozsądnie, mogą doprowadzić do polepszenia wizerunku firmy? Czy znajomość podstawowych zagadnień z zakresu PR jest konieczna dla przedstawicieli firm niezależnie od branży? Odpowiedzi szukaj w dalszej części porady.

Przekształcenie jednoosobowego przedsiębiorcy - porada

Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców dokonuje licznych zmian mających na celu zniesienie barier w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Projekt przewiduje także nową procedurę przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę kapitałową. Ekspert wyjaśnia na czym będzie polegała.

„Aby klient powrócił” – jak zadbać o stałe relacje z klientem?

W ocenie wielu ekonomistów i menedżerów warto orientować się jak drogie jest pozyskanie każdego nowego klienta. Gdy kierownictwo przedsiębiorstwa chce poważnie myśleć o przyszłości firmy, którą zarządza, to musi dbać o właściwe relacje ze swoimi klientami, ponieważ zapewnienie sobie stałej grupy lojalnych odbiorców towarów i usług ma wpływ na stabilizację warunków funkcjonowania oraz redukuje koszty tego funkcjonowania. Wiele firm monitoruje lub zamierza wprowadzać monitorowanie wskaźników utrzymania stałych klientów. „Marketing lojalnościowy” to strategia zarządzania stosunkowo młoda, kojarzona z opracowaniami Freda Reichhelda.

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,2 proc.

Stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 13,2 proc. wobec 13 proc. w styczniu - podał w środę GUS. W końcu lutego w urzędach pracy zarejestrowanych było 2 mln 150,2 tys. bezrobotnych.

Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

Czy kiedyś zdarzyło się, że znajomy zwrócił się do Ciebie z prośbą o pożyczkę pieniądze i potem miałeś problemy z odzyskaniem swoich pieniędzy? Dłużnik ociągał się z oddaniem należności, unikał kontaktu, gdy Ty próbujesz upomnieć się o ten dług? Jeśli na co najmniej jedno z pytań odpowiedź brzmi tak, poniższy poradnik jest dla Ciebie.

Jak skorzystać z ulgi internetowej - krok po kroku

Koniec I kwartału do gorący okres dla podatników. Poszukiwanie dokumentów uprawniających do ulg, gromadzenie listów z informacjami PIT-11, wybór odpowiednich formularzy to jedne z wielu czynności towarzyszących corocznemu rozliczaniu z dochodów. Błąd w deklaracji może dużo kosztować. Dlatego warto przeczytać jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów przy odliczaniu ulgi internetowej.

Na czym polega autonomiczne zawieszenie poboru cła?

SUSPENSIONS czyli autonomiczne zawieszenia poboru ceł na terenie Unii Europejskiej oraz krajów objętych preferencjami taryfowymi. Jaki jest ich cel? Czego dokładnie dotyczą oraz kto może z nich korzystać? Przeczytaj.

Co zawiera rachunek zysków i strat przedsiębiorstwa turystycznego?

Ważnym elementem sprawozdania finansowego w przedsiębiorstwie turystycznym jest rachunek zysków i strat, w którym przedstawia się dokonania firmy w analizowanym okresie, mierzonych wynikiem finansowym (zyskiem lub stratą) jako różnicą między sumarycznymi przychodami a sumarycznymi kosztami.

Jak przebiega kontrola funkcjonowania przedsiębiorstwa turystycznego?

Funkcjonowanie przedsiębiorstw turystycznych w ramach prowadzonej działalności związanej ze świadczeniem usług turystycznych podlega kontroli zgodnie z przepisami zarówno ogólnymi obowiązującymi wszystkie podmioty gospodarcze, jak i specjalistycznymi w ramach gospodarki regulowanej.

Jak uruchomić działalność gospodarczą przedsiębiorstwa turystycznego?

Przedsiębiorstwa turystyczne prowadzą specyficzną działalność związaną ze świadczeniem usług bezpośrednio na rzecz klienta: zapewniają nocleg, wyżywienie, rozrywki na świeżym powietrzu. Dlatego też ich uruchomienie wymaga załatwienia nieco więcej spraw niż ma to miejsce w przypadku otwarcia zwykłej firmy zajmującej się składaniem długopisów.

Kurs EUR/USD w rękach 19 osób

W ciągu minionych dni eurodolar każdego dnia ustanawiał nowe maksima. Mimo to złamanie oporu na poziomie 1,4248 może być problematyczne. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu dowiemy się, czy szczyt zostanie zdobyty.

Poczta gra w monopol

Doręczanie oraz przyjmowanie przekazów pocztowych pomimo zmian w przepisach nadal pozostaje zastrzeżone dla Poczty Polskiej. Pozostawione definicje przekazu pocztowego nie pozwalają na przełamanie monopol operatora państwowego przez prywatnych przedsiębiorców.

Scenariusz „bailoutu” w Portugalii potęguje ryzyko na rynkach

Kurs eurodolara utrzymuje się poniżej poziomu 1,42, jednakże strefa wsparcia, usytuowana w rejonie 1,4121-57, nie została złamana. Wczoraj wieczorem odbyła się specjalna konferencja, podczas której swoje wystąpienie miał rzecznik socjaldemokratycznej PSD. Przedstawiciel opozycji nawoływał do odrzucenia projektu rządu, tzw. Programu Stabilizacji i Wzrostu.

Scenariusz „bailoutu” w Portugalii potęguje ryzyko na rynkach

Kurs eurodolara utrzymuje się poniżej poziomu 1,42, jednakże strefa wsparcia, usytuowana w rejonie 1,4121-57, nie została złamana. Wczoraj wieczorem odbyła się specjalna konferencja, podczas której swoje wystąpienie miał rzecznik socjaldemokratycznej PSD. Przedstawiciel opozycji nawoływał do odrzucenia projektu rządu, tzw. Programu Stabilizacji i Wzrostu.

Czy byki będą w tarapatach?

Nie warto liczyć na wzrosty podczas dzisiejszych notowań na giełdzie. Portugalia nie zamierza przyjąć projektu oszczędności budżetowych, zaproponowanych przez opozycję, a taka informacja nie działa na inwestorów uspokajająco.

Ponad 5 tys. śląskich firm w Internetowej Rewolucji

Ponad 5,1 tys. małych i średnich firm z woj. śląskiego dołączyło dotąd do projektu Internetowa Rewolucja. W całym kraju skorzystało z niego już prawie 40 tys. przedsiębiorców - wynika z danych, przedstawionych w Gliwicach.

Wzrósł wynik finansowy netto przedsiębiorstw w 2010 r.

 Wynik finansowy netto przedsiębiorstw w 2010 roku wzrósł o 13,4 proc. rok do roku i wyniósł 89,4 mld zł - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Mniej inwestycji, mniej eksporterów

W 2010r. poprawiły się wyniki finansowe przedsiębiorstw. Przychody z prowadzonej działalności wzrastały szybciej niż koszty związane z ich uzyskaniem - podał GUS. Jednocześnie zmniejszyła się liczba firm eksporterów.

REKLAMA