REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GPW zniknęła z pola widzenia inwestorów

Subskrybuj nas na Youtube
Spośród europejskich parkietów tylko giełdy w Rydze i Tallinie wypadły gorzej od GPW.
Spośród europejskich parkietów tylko giełdy w Rydze i Tallinie wypadły gorzej od GPW.

REKLAMA

REKLAMA

Przez ostatnich kilka dni obserwujemy ruch w bok naszych rodzimych indeksów, przy zachowaniu niewielkiej zmienności. Mimo że sytuacja sprzyja zwyżkom, obroty na GPW są niewielkie, a zainteresowanie polskimi akcjami –znikome.

Indeksy na warszawskiej giełdzie czwartkową sesję zaczęły od niewielkich spadków. Sytuacja szybko poprawiła się dzięki bardzo dobrym nastrojom na głównych giełdach europejskich. Jednak skala zwyżki była nieporównanie mniejsza niż we Frankfurcie. Gorzej niż u nas było jedynie w Rydze i Tallinie. WIG20, po porannym spadku o 0,1 proc., w południe dotarł do 2782 punktów, zyskując niecałe 0,5 proc. I ten poziom okazał się szczytem możliwości byków. Od jego osiągnięcia rozpoczęło się powolne osuwanie wskaźników. Odreagowanie nastąpiło dopiero na końcowym fixingu.

REKLAMA

Ta mizerna kondycja indeksu naszych blue chipów opierała się głównie na papierach jednej spółki, których kurs także nie zachowywał się stabilnie. Akcje KGHM na otwarciu zniżkowały o około 0,6 proc., by po chwili zyskiwać nawet 2,7 proc. Z utrzymaniem tej skali zwyżki miały jednak spore kłopoty. Po południu walorami miedziowego kombinatu handlowano po cenie o 1,5 proc. wyższej niż na środowym zamknięciu. Spośród pozostałych spółek wchodzących w skład WIG20 wzrostem o niecały 1 proc. mogły się pochwalić jedynie akcje BRE, PKN Orlen i GTC. Najmocniej zniżkowały papiery PBG, tracące ponad 1,5 proc. i PZU, w przypadku których zniżka sięgała ponad 1 proc.

Dowiedz się także: W jaki sposób została osłabiona presja inflacyjna w Polsce?

Wbrew obawom, dymisja portugalskiego rządu po odrzucenia przez parlament pakietu oszczędnościowego nie spowodowała negatywnej reakcji ani na rynku walutowym, ani na giełdach europejskich. Opublikowane na początku dnia dane na temat aktywności gospodarczej w strefie euro nie skłaniały do optymizmu. Indeks PMI dla przemysłu okazał się w marcu niższy niż przed miesiącem. Niewielką poprawę zanotowano za to w usługach. Mimo to na głównych parkietach od rana panowały bardzo dobre nastroje. Po neutralnym otwarciu indeksy ostro ruszyły w górę. Wczesnym popołudniem w Paryżu zwyżka sięgała 1,3 proc., w Londynie 1 proc., a we Frankfurcie niemal 1,9 proc. Skala tego optymizmu chwilowo osłabła po publikacji danych zza oceanu. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 382 tys. i okazała się nieznacznie niższa niż oczekiwano. Mocno rozczarowała natomiast dynamika zamówień na dobra trwałego użytku. Zmniejszyły się one o 0,6 proc., podczas gdy liczono na ich wzrost o 1,5 proc. Bez uwzględnienia środków transportu spadły o 0,9 proc., a spodziewano się zwyżki o1 proc. Reakcja na te dane była jednak niewielka. Inwestorów nie speszyły też informacje o spadku irlandzkiej gospodarki o 1,6 proc. w czwartym kwartale, ani ostrzeżenie agencji Moody’s przed zagrożeniem dla ratingu Wielkiej Brytanii, w związku z wolnym wzrostem gospodarczym, ani wreszcie redukcja ratingu Portugalii przez agencję Fitch.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Handel na Wall Street rozpoczął się od wzrostu indeksów po około 0,5 proc. z tendencją do kontynuacji zwyżki. Dzięki temu europejskie parkiety trzymały się w dobrej formie. Ale Warszawie niewiele to pomogło. WIG20 zyskał ostatecznie 0,47 proc., WIG wzrósł o 0,46 proc., mWIG40 o 0,52 proc., a sWIG80 o 0,12 proc. Obroty wyniosły nieco ponad miliard złotych.

Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

REKLAMA

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

Każdy ma jakiś talent – jak go rozpoznać u siebie i pracowników?

Ludzie i ich talenty są jak elementy puzzli, dopiero gdy zostaną umieszczone we właściwym miejscu, ujawnia się pełny obraz potencjału jednostki i zespołu. W organizacji kluczową rolą menedżera jest identyfikacja i rozwój tych wyjątkowych predyspozycji, co wymaga zarówno obserwacji, jak i metodologicznego podejścia.

REKLAMA