| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy więcej zapłacą za interpretacje podatkowe

Firmy więcej zapłacą za interpretacje podatkowe

Najnowsza wersja projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej zakłada podniesienie opłat za wydanie interpretacji do 1000 złotych. Teraz zapłacić trzeba 40 złotych. Na obecnym etapie zmiany nie obejmują sektora MŚP.

„Drastyczne podwyższenie opłaty za wydanie interpretacji podatkowej jest sprzeczne z celem uzasadniającym wprowadzenie do polskiego porządku prawnego tej instytucji" - mówi Rafał Iniewski, Przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.

„Stabilne prawo podatkowe jest jednym z istotnych elementów prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż umożliwia planowanie działań przedsiębiorcom i w znacznym stopniu determinuje podejmowane przez nich decyzje. Stabilność prawa podatkowego zapewnia nie tylko stanowienie jasnych i przejrzystych przepisów, ale też ich jednolite interpretowanie przez organy podatkowe. Ten cel miały realizować przepisy dotyczące „wiążących interpretacji prawa podatkowego". Wprowadzenie wysokiej opłaty za wydanie interpretacji w proponowanej obecnie wysokości spowoduje, że cel ten nie będzie realizowany.

Niezależnie zatem od sytuacji finansowej, czy wielkości podmiotu, nie ma usprawiedliwienia dla nakładania na podatników obowiązku ponoszenia wysokich opłat za wydanie interpretacji, bowiem interpretacja podatkowa została wprowadzona do polskiego systemu prawa jako instrument ograniczający ryzyko stosowania skomplikowanego, pośpiesznie stanowionego i wprowadzonego w ostatnim dopuszczalnym terminie prawa.

Polecamy: Jakie są obowiązki przy likwidacji działalności gospodarczej?

Nie do zaakceptowania jest więc sytuacja, że państwo (ustawodawca) tworzy niejasne prawo, a następnie pobiera opłaty za jego interpretację, w takiej wysokości aby tworzyć sobie źródło dochodów budżetowych.

Dopóki w Polsce nie nastąpi gruntowna poprawa jakości stanowionego prawa podatkowego i sposobu działania administracji podatkowej, dopóty nie będzie usprawiedliwienia dla podnoszenia opłaty za wydanie interpretacji prawa podatkowego" - dodaje Rafał Iniewski.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Firmy więcej zapłacą za interpretację podatkową. Ile? 1000 złotych.
Firmy więcej zapłacą za interpretację podatkową. Ile? 1000 złotych.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »