| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Program oszczędnościowy w Portugalii nie przeszedł

Program oszczędnościowy w Portugalii nie przeszedł

W środę uczestnicy rynku wstrzymywali się od bardziej zdecydowanych posunięć, w oczekiwaniu na wyniki głosowania portugalskiego parlamentu w sprawie oszczędności budżetowych. Dzisiaj wiadomo już, że projekt nie przeszedł, a rząd podał się do dymisji. Dlatego też możemy spodziewać się reakcji na te decyzje.

Polityczne zamieszanie w Portugalii może mieć poważne konsekwencje dla rynków finansowych. Do trzęsienia ziemi w Japonii i bliskowschodniej rewolty znów mają szansę dołączyć kolejne kłopoty w Europie. Sporo tych negatywnych impulsów. Pozostaje nam mieć nadzieję, że inwestorzy uodpornili się już na ciosy. Zresztą interpretacje różnych zdarzeń zmieniają się często diametralnie. Ceny miedzi znów idą w górę, bo przecież metal ten będzie potrzebny, by odbudować Japonię. Ale dziś trzeba liczyć się z tym, że nastroje na parkietach nie będą sielankowe.

Środowa siła amerykańskiej giełdy była zastanawiająca. Po niepokojach związanych z Portugalią i wciąż mało optymistycznych doniesieniach z Bliskiego Wschodu, byków nie była w stanie zniechęcić informacja o najniższej od prawie 50 lat sprzedaży domów, świadczącej o fatalnej sytuacji na rynku nieruchomości. Indeksy pomarudziły w pierwszych godzinach notowań nieznacznie pod kreską, ale pod koniec dnia poszły raźniej w górę. Co prawda bilans nie był imponujący, bo Dow Jones zyskał niecałe 0,6 proc., a S&P500 – niecałe 0,3 proc., ale statystyka liczy się. Wzrostowa seria trwa od pięciu sesji z jednym małym potknięciem w trakcie. S&P500 uzbierał już w tym czasie 40 punktów.

Przeczytaj również: W jaki sposób została osłabiona presja inflacyjna w Polsce?

Zachowanie naszego rynku, choć w ogólnym zarysie od kilku dni jest zbieżne z tym, co działo się we Frankfurcie, stanowi osobną historię. Co innego bowiem ogólny zarys, a co innego cudowne fixingi, przypominające rosyjską ruletkę. Wczoraj w ciągu kilku minut udało się sprowadzić trzy indeksy niemal idealnie do punktu z końca poprzedniego dnia.

Polecamy serwis: Kredyty

Na giełdach azjatyckich czwartek był kolejnym dniem przewagi wzrostów o niewielkiej skali. Jednym z nielicznych spadkowiczów był Nikkei, który zniżkował o 0,15 proc. W Chinach w końcówce notowań indeks także stracił 0,1 proc. Kontrakty na amerykańskie indeksy rano szły w górę po 0,2 proc. Najważniejsza jednak będzie dzisiejsza reakcja na wydarzenia w Portugalii. Po południu większy wpływ na rynki mogą mieć dane o zasiłkach dla bezrobotnych i dynamice zamówień na dobra trwałego użytku za oceanem.

Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Azjatyckie parkiety odnotowały niewielkie wzrosty. Od kilku dni również amerykańskie giełdy na zamknięciu są na plusie.
Azjatyckie parkiety odnotowały niewielkie wzrosty. Od kilku dni również amerykańskie giełdy na zamknięciu są na plusie.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eco Carport

Producent i dystrybutor wiat z drewna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »