REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs EUR/USD w rękach 19 osób

Dziś o godz. 15.00 napłyną informacje na temat sprzedaży nowych domów w USA, a dwie godziny później odbędzie się przemówienie prezesa Fed.
Dziś o godz. 15.00 napłyną informacje na temat sprzedaży nowych domów w USA, a dwie godziny później odbędzie się przemówienie prezesa Fed.

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu minionych dni eurodolar każdego dnia ustanawiał nowe maksima. Mimo to złamanie oporu na poziomie 1,4248 może być problematyczne. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu dowiemy się, czy szczyt zostanie zdobyty.

REKLAMA

Eurodolar zakończył wtorek spadkiem o 0,18%, z 1,4214 do 1,4188. Europejskiej walucie nie pomogły dobre wyniki aukcji hiszpańskich papierów dłużnych. Rentowności (czyli koszty obsługi długu) 3- i 6-miesięcznych bonów spadły odpowiednio do 0,899% (z 1,101%) i 1,361% (z 1,588%). Brak istotnych publikacji makroekonomicznych dla strefy euro i USA skierował uwagę rynku na jastrzębie wystąpienie Richarda Fishera. Członek amerykańskiego Komitetu FOMC nie dostrzegł potrzeby dalszego luzowania polityki monetarnej. Ponadto, stwierdził, że gdyby mógł, nie poparłby wprowadzenia w listopadzie 2010 obecnego programu QE2. W konsekwencji kurs EUR/USD spadł między 13.00 a 15.00 o 0,4%, z 1,4241 do 1,4188.

REKLAMA

Do końca tygodnia sytuacja euro może pogorszyć się jeszcze bardziej. Dziś mniejszościowy rząd Portugalii planuje wprowadzić kolejne cięcia budżetowe. Ich celem jest uniknięcie konieczności zwracania się o pomoc do Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej poprzez sprowadzenie deficytu do pożądanego poziomu – 4,6% w relacji do PKB. By tak się stało, rząd, mający 97 głosów w 230-osobowym parlamencie, musi znaleźć dodatkowych 19 głosów poparcia. Nie zamierza ich „użyczyć” największa partia opozycyjna – PSD. Premier Socrates zapowiedział, że poda rząd do dymisji, jeżeli program oszczędnościowy nie zostanie wprowadzony.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

REKLAMA

Takie posunięcie zdestabilizowałoby portugalską scenę polityczną, zwiększając ryzyko bailoutu – sięgnięcia po pomoc Funduszu. Spadłaby też wartość euro w relacji do innych głównych walut. W średnim okresie dodatkowym czynnikiem ryzyka jest fakt, że możliwości finansowe funduszu stabilizacyjnego kończą się na Portugalii. Bailout tego kraju mógłby prowadzić do spekulacji na temat nadal dobrej sytuacji Hiszpanii, także zaliczanej do problematycznej grupy PIGS.

Dodatkowy czynnik ryzyka stanowi szczyt przywódców państw UE, który odbędzie się w dniach 24-25 marca. Jego celem jest rozwiązanie problemu zadłużenia poprzez wprowadzeniu paktu na rzecz euro, który zakłada głębszą integrację krajów członkowskich Eurolandu. Dodatkowo, przywódcy rozstrzygną formę, w jakiej dokapitalizowany będzie EFSF. Jak się okazuje, wiele kwestii w tym temacie pozostaje nierozstrzygniętych. Rynek obawia się, że szczyt może skończyć się fiaskiem, co mogłoby być bardzo niekorzystne dla euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Inwestycje

W poniedziałek i wtorek eurodolar respektował opór, ustanowiony przez górną linię kanału trendu wzrostowego, i rozpoczął ruch na południe. Najbliższymi punktami wsparcia w dziennym interwale są poziomy 1,4157 i 1,4028, prowadzone odpowiednio po szczytach z 15 i 7 października 2010.

Na 4-godzinnym interwale czasowym widoczny jest silny sygnał spadkowy. Zanegowana została utworzona wczoraj formacja ciosu w trzy linie. Formacja ta zapowiadała kontynuację dotychczasowego trendu wzrostów EUR/USD. Została ona jednak zanegowana dziś w nocy, co może zepchnąć kurs w okolice 1,4102 lub nawet do granic 1,4012. Są to wsparcia, wyznaczane przez zniesienia Fibonacciego, rzędu 38,2% oraz 61,8%.

Dziś w centrum uwagi będzie Portugalia. Poza tym o godz. 11.00 napłyną dane ze strefy euro o zamówieniach w przemyśle – spodziewany jest wzrost o 1,8% m/m. O 15.00 poznamy wolumen sprzedaży nowych domów w USA za luty, a dwie godziny później odbędzie się wystąpienie prezesa Fed, Bena Bernanke.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

    Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

    Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

    Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

    Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

    Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

    Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

    Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

    REKLAMA

    1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

    Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

    Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

    Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

    Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

    Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

    Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

    REKLAMA

    Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

    Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

    Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

    Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

    REKLAMA