REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Początek cyklu publikacji raportów kwartalnych

W poniedziałek rynek nie podlegał żadnym istotnym zmianom. Bilans pod koniec dnia był taki sam jak w piątek. Niska zmienność rynku szła w parze niewielkimi obrotami, które nie przekroczyły znacznie 750 mln złotych.

Odreagowanie złotego?

W poniedziałek nastąpiło odreagowanie notowań z końca zeszłego tygodnia. Jego przejawy można było zaobserwować na rynku walut „high yield” i wśród surowców. Korekta nie ominęła również złotego.

Jakość usług świadczonych przez firmy w Unii Europejskiej - porada

Unijne regulacje stawiają przedsiębiorcom świadczącym usługi w państwach członkowskich UE określone wymogi jakościowe. O czym powinny pamiętać firmy wchodzące na zachodnie rynki? Przeczytaj. 

Jakie informacje przedsiębiorcy muszą udostępniać unijnym usługobiorcom?

Artykuł 22 dyrektywy usługowej przewiduje dwie grupy informacji, które mają być udostępniane usługobiorcom. Pierwsza grupa to informacje niezbędne, które powinny być udostępniane zawsze, natomiast druga obejmuje informacje udostępniane dopiero na wniosek.

REKLAMA

Wszystko o kupowaniu dysków twardych – awaryjność i kompatybilność

Kupując nowy dysk twardy stajemy przed dość trudnym wyborem. Na szczęście z naszym poradnikiem z pewnością wybór ten będzie łatwiejszy. Zacznijmy od początku i dowiedzmy się, jak sprawdzić awaryjność dysku, który zamierzamy kupić. Sprawdzimy również, czy nasza płyta główna obsłuży nowy dysk.

Wszystko o dyskach twardych – skróty i definicje

Wiemy już, jaką rolę spełnia obudowa dysku, do czego służą talerze i głowice dysku. Znamy również rolę systemu S.M.A.R.T. Poznajmy teraz pozostałe, równie ważne skróty i definicje, których znajomość z pewnością przyda nam się podczas kupowania nowego dysku do firmowego komputera.

Jakie prawa dla odbiorców usług świadczonych na terenie UE?

Świadczenie usług na terenie Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością przestrzegania przez przedsiębiorców określonych wspólnotowych przepisów. Orzecznictwo ETS wskazuje, że swoboda korzystania z usług przez usługobiorców jest integralną częścią praw dotyczących swobody świadczenia usług wynikających z art. 56 traktatu. Na jakie szczególne uprawnienia konsumentów uwagę powinny zwracać firmy?

W marcu spadło bezrobocie

Bezrobocie rejestrowane w marcu zmniejszyło się w stosunku do lutego 2011 r. o 0,1 pkt proc. i wyniosło 13,1%. Spadek stopy bezrobocia odnotowano w 11 województwach, przy czym najsilniejszy w opolskim (o 0,4 punktu), w trzech województwach bezrobocie utrzymało się na tym samym poziomie, a w łódzkim i mazowieckim minimalnie (o 0,1 punktu) wzrosło. Najniższa stopa bezrobocia była w województwie wielkopolskim (9,8%), a najwyższa w warmińsko-mazurskim (21,4%).

REKLAMA

Na czym polega swoboda przedsiębiorczości i świadczenia usług?

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej prowadzenie działalności gospodarczej na terenie państw członkowskich jest ułatwione dzięki swobodzie przedsiębiorczości i swobodzie świadczenia usług. Na czym polegają udogodnienia? Przeczytaj.

PIT za 10 zł może okazać się znacznie droższy

Nie warto korzystać z najtańszych ofert rozliczania i wypełniania PIT-ów. Takie ogłoszenia publikują najczęściej osoby, które nie mają uprawnień do wypełniania deklaracji podatkowych. A za błędy w zeznaniach podatkowych odpowiada zawsze (odsetki, grzywna) podatnik. Stąd PIT za 10 zł może nas kosztować znacznie więcej, jeżeli fiskus znajdzie w nim błąd.

Jakie są skutki zaniechania złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

Przedsiębiorca lub osoba uprawniona do reprezentowania przedsiębiorcy (osoby prawnej bądź spółki handlowej niemającej osobowości prawnej) może zostać ukarana za brak złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Ekspert wyjaśnia jakie okoliczności w  sytuacji decydują o odpowiedzialności.

Fundusze na staże i praktyki nauczycieli w przedsiębiorstwach

Urzędnicy z Ministerstwa Edukacji Narodowej ogłosili właśnie najważniejszy w tym roku konkurs na dofinansowanie projektów unijnych. Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w konkursie muszą zorganizować w swoich firmach co najmniej dwutygodniowe staże lub praktyki dla nauczycieli zawodu. Na ten cel w ramach budżetu konkursu przeznaczono kwotę ponad 150 mln PLN. Koszty odbycia takiego szkolenia w przedsiębiorstwie w całości pokrywane są ze środków publicznych.

Początek tygodnia na rynkach bez rewolucji

W piątek w dalszym ciągu wspólna waluta umacniała się. Notowania eurodolara pod koniec tygodnia osiągnęły wartość 1,4487. Dzisiaj, podczas sesji azjatyckiej, kurs EUR/USD uplasował się w przedziale 1,4440-1,4480.

Początek tygodnia na rynkach bez rewolucji

W piątek w dalszym ciągu wspólna waluta umacniała się. Notowania eurodolara pod koniec tygodnia osiągnęły wartość 1,4487. Dzisiaj, podczas sesji azjatyckiej, kurs EUR/USD uplasował się w przedziale 1,4440-1,4480.

Niemiecki sektor budowlany jest w świetnej formie

6 kwietnia fundusze akcji na świecie zakończyły tydzień z 13 mld USD świeżo pozyskanego kapitału. Przeszło jedna trzecia tych zasobów została ulokowana na rynkach wschodzących. Znając te dane, nie trudno zrozumieć siłę emerging markets na przełomie marca i kwietnia.

Początek tygodnia na rynkach bez rewolucji

W piątek w dalszym ciągu wspólna waluta umacniała się. Notowania eurodolara pod koniec tygodnia osiągnęły wartość 1,4487. Dzisiaj, podczas sesji azjatyckiej, kurs EUR/USD uplasował się w przedziale 1,4440-1,4480.

Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorców działających wspólnie

Przedsiębiorcy działający wspólnie mogą ubiegać się o dotacje unijne w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Nabór wniosków o udzielenie wsparcia prowadzony jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Przyznaną dotację można przeznaczyć na wsparcie działalności kooperacyjnej pomiędzy przedsiębiorcami oraz działalność innowacyjną, której efektem będzie wytworzenie innowacyjnego produktu lub usługi.

Jakie są prawa podwykonawcy przy umowie o roboty budowlane?

Jedną z umów zawieranych w branży remontowo – budowlanej jest umowa o roboty budowlane. Małe ekipy, jak też samodzielnie działający fachowcy, częściej zawierają umowę o dzieło oraz umowę zlecenia. Zdarza się jednak, że małe firmy są podwykonawcami dla firm większych. Do podwykonawców również mają zastosowanie przepisy regulujące umowę o roboty budowlane. Ekspert wyjaśnia zawiłe regulacje krok po kroku.

Od kiedy euro w Polsce?

Czy Polska zdąży z wprowadzeniem nowej waluty do czerwca 2012? Jeśli nie - jakie są ku temu powody? Czy Polacy ubolewają, czy raczej cieszą się z tej sytuacji? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

Od 11 kwietnia można składać skargę na przewlekłość postępowania administracyjnego

11 kwietnia 2011 r. wchodzi w życie ważna nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego oraz Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Pozwala ona skarżyć się na przewlekłość postępowania.

Samsung Galaxy Gio – już do kupienia w Polsce

Na polskim rynku telefonów komórkowych pojawił się kolejny model z rodziny Galaxy. Samsung Galaxy Gio powinien przypaść do gustu osobom, które szukają w telefonie nie tylko ciekawego wyglądu, ale i wydajnej oraz szybkiej pracy, jednocześnie nie chcąc wydawać na telefon astronomicznych sum. Jak prezentuje się nowość od Samsunga?

Arnova 10 – kolejny tablet firmy Archos

W sprzedaży pojawił się nowy model taniego tabletu firmy Archos. Urządzenie o nazwie Arnova 10 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android 2.1. Jest to kolejne urządzenie tej firmy. Wiele osób narzeka, że nie wnosi nic nowego na rynek. Czy tak jest w rzeczywistości?

Najistotniejsze pojęcia związane z dyskami – dyski, talerze, głowice

Dyski twarde, dla niektórych proste urządzenia do przechowywania danych, w rzeczywistości charakteryzują się mnóstwem najróżniejszych parametrów. Czytając krótką notkę reklamową z pewnością nie poznamy wszystkich danych, ale zagłębiając się w specyfikację techniczną odkryjemy, że dysk twardy opisany jest mnóstwem najróżniejszych parametrów. Poznajmy podstawowe definicje i skróty.

Narzucanie cen przez dostawcę to nieuczciwa praktyka

Praktyki ograniczające konkurencję są zakazane przez prawo antymonopolowe. Istnieją jednak pewne wyjątki. O tym, czy m.in. narzucanie cen przez dostawcę to nieuczciwa praktyka dyskutowano w ramach Środkowoeuropejskiej Inicjatywy Współpracy Organów ds. Konkurencji (CECI)

Dlaczego warto inwestować w srebro?

Recesja, spowodowana przez kryzys w 2008 roku, stała się przyczyną spadku zaufania społeczeństwa do instytucji finansowych. Czy powszechna awersja do ryzyka i obawa przed kolejną odsłoną kryzysu powinny zniechęcać nas do inwestowania? Ekspert podpowiada, jakie są alternatywne możliwości ochrony kapitału.

Samsung Galaxy Neo – następca modelu Ace już wkrótce na salonach

Firma Samsung poszerzyła linię telefonów Galaxy o model Neo. Mimo iż telefon wydaje się całkiem nowy i unikalny, to dla wielu urządzenie może przypominać obecny już na rynku model Galaxy Ace. Tak czy inaczej urządzenie będzie jak na razie dostępne jedynie na rynku południowokoreańskim, ale wszystko wskazuje na to, że już wkrótce trafi na Stary Kontynent. Poznajmy bliżej Samsunga Galaxy Neo.

Łatwiej o kredyt technologiczny dla firm

Nawet 1 mln euro na zakup i wdrożenie nowoczesnych technologii mogą otrzymać przedsiębiorcy. Ułatwienia w pozyskiwaniu środków w formie tzw. kredytu technologicznego wprowadza nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Prezydent podpisał ją 7 kwietnia br.

W jaki sposób bank ocenia zdolność kredytową?

Żaden bank nie udziela kredytów pochopnie, dlatego może się okazać, że odpowiedź na prośbę o kredyt będzie negatywna. Eksperci podkreślają, że każda instytucja finansowa nastawiona jest na nieco innego klienta. Jak banki, od których chcemy pożyczyć pieniądze, sprawdzają, czy spełniamy ich kryteria?

Interfejs, MTBF, czas dostępu – na co zwracać uwagę podczas wyboru dysku?

Nieznane skróty i dziwne definicje, mnóstwo cyferek, a wszystko to mało zrozumiałe i nieprzystępne. Jeśli mamy podobne odczucia czytając ulotki reklamowe dysków twardych, poznajmy najważniejsze parametry i definicje. Jeśli poznamy wszystkie tajniki, jakimi rządzi się świat dysków twardych, kupno nowego „twardziela” nie będzie problemem.

Wykonawca testamentu będzie zarządzał firmą. Zmiany w przepisach o testamentach

Możliwość ustanowienia wykonawcy testamentu i zapisania konkretnych składników majątku konkretnym spadkobiercom - to najważniejsze zmiany w Kodeksie cywilnym, uchwalone w marcu przez parlament, a podpisane w czwartek przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Czasowa zmiana treści umowy o pracę

Chciałbym jednej z moich pracownic powierzyć na okres około dwóch miesięcy wykonywanie innych obowiązków niż te, które wykonywała dotychczas, pracując na swoim stanowisku. W jaki sposób powinienem to zrobić i czy w ogóle przepisy prawa pracy na to zezwalają?

E-sąd, czyli jak uzyskać nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Jak wynika z praktyki gospodarczej, uruchomienie e-sądu okazało się prawdziwą rewolucją i największym sukcesem wymiaru sprawiedliwości do tej pory. Postępowania przed e-sądem w większości dotyczą sporów między przedsiębiorcami a osobami zalegającymi w regulowaniu zobowiązań, np. z tytułu opłat za prąd, telefon, czynsz, gaz, wodę itp.

NSA: niższy VAT na papierosy może być efektem nadużycia prawa

Jeżeli rozliczenie VAT według metody tzw. struktury zakupów prowadzi do preferencyjnego opodatkowania papierosów, to możemy mieć do czynienia z nadużyciem prawa, o którym mówi Europejski Trybunał Sprawiedliwości - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Nielegalne oprogramowanie naraża firmy na utratę danych

Nielegalne systemy operacyjne, pirackie programy graficzne, czy pakiety biurowe w firmowym komputerze grożą przedsiębiorstwu utratą lub kradzieżą danych - przekonywali przedsiębiorców eksperci od przestępczości komputerowej.

Drożejąca ropa napędza inflację

W piątek za baryłkę ropy naftowej w Londynie trzeba było płacić 124 dolary – to najwyższa cena od dwóch lat. Taki stan rzeczy ma negatywne przełożenie na inflację w Polsce. Jeżeli polska waluta nie umocni się, nie da się powstrzymać tego mechanizmu.

Europa dyktuje zasady gry Portugalii

Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych, ujawnił dzisiaj swoje poglądy na temat zapomogi dla Portugalii. Jego zdaniem pomoc dla tego kraju zostanie zaakceptowana w połowie maja. Wysokość pożyczki oszacował na około 80 mld EUR.

Na czym polega strategia inwestycyjna Stanleya Druckenmillera?

Kim jest Stanley Druckenmiller? Zdaniem finansistów to człowiek, który złamał Bank Anglii. Czym zasłużył się ten ceniony inwestor? Na czym polega jego fenomen?

Jak często banki przejmują mieszkania obciążone hipoteką?

Zawierając umowę kredytową, każdy kredytobiorca podpisuje załącznik, tzw. bankowy tytuł egzekucyjny. Na podstawie tego dokumentu instytucja, która pożycza środki finansowe, może bez zbędnego procesu sądowego odzyskać swoje pieniądze z obciążonego mieszkania, poprzez komornika i licytację nieruchomości.

Kiedy najlepiej jest wysłać przelew?

Dla osób, składających dyspozycję przelewu, kluczowe znaczenie ma to, kiedy następują sesje wychodzące i przychodzące. Dlaczego w niektórych bankach robienie przelewu w piątek mija się z celem? Eksperci tłumaczą, jaką drogę muszą przebyć pieniądze, które zamierzamy przekierować na inne konto.

Egzekucja majątku przedsiębiorcy po ogłoszeniu upadłości - porada

Upadłość, zwana potocznie bankructwem, jest procedurą wszczynaną, kiedy dłużnik staje się niewypłacalny. Wniosek o ogłoszenie upadłości mogą złożyć przedsiębiorcy funkcjonujący jako osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną. Po ogłoszeniu upadłości następuje egzekucja majątku przedsiębiorcy.

Kto jest usługodawcą, a kto prowadzi przedsiębiorstwo w UE?

Unijne regulacje wyraźnie definiują terminy „usługodawcy” i „prowadzenia przedsiębiorstwa”. Do jakich podmiotów i czynności się odnoszą? Przeczytaj.

Ile cukru można kupić za minimalną godzinową stawkę płacy w 2011 roku?

W ostatnich tygodniach marca 2011 roku ceny cukru zaczęły szybko rosnąć. Zobaczmy więc ile cukru można nabyć za wynagrodzenie minimalne (1 386 PLN). Przy obecnej cenie 1 kg cukru – około 5,50 zł, za godzinową stawkę można kupić 1,50 kg tego cennego dzisiaj produktu.

Śmierć poszkodowanego a obowiązek naprawienia szkody

W niektórych sytuacjach poszkodowany, który na skutek zdarzenia (szkody) odniósł obrażenia ciała lub nastąpiło pogorszenie jego stanu zdrowia umiera. Czy i kto w takim wypadku może domagać się odszkodowania oraz jaki jest zakres tego odszkodowania?

Jakie są skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe?

W niektórych wypadkach umowa nie dochodzi do skutku przez to, że dotyczyła niemożliwego do spełnienia świadczenia. Jakie są skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe?

Ważą się losy amerykańskiej administracji

Wczoraj wieczorem w Białym Domu miało miejsce specjalne posiedzenie, podczas którego powinny zapaść konkretne decyzje w kwestii budżetu USA na bieżący rok. Niestety Demokratom i Republikanom nie udało się dojść do żadnego konsensusu. Obradujących nie był w stanie pogodzić nawet prezydent Obama.

Czy wydatki na remont w firmie to koszt podatkowy?

Ustawodawca nie wyklucza możliwości rozliczenia w kosztach firmy wydatków na remont. Natomiast ulepszenie środka trwałego powoduje zwiększenie jego wartości początkowej. Jako koszt wystąpi więc w postaci odpisów amortyzacyjnych.

Kim jest windykator?

Windykator to zawód, który na stałe zakorzenił się w polskiej gospodarce. Nadal jednak owiany jest mgiełką tajemnicy i pozostaje związany z wieloma stereotypami. Jak wygląda praca windykatora w oczach Polaków?

Poziom 3000 punktów pozostaje nietknięty

Wczoraj wyklarował się koszt pieniądza w strefie euro oraz na światło dzienne wyszła sytuacja w Portugalii. Rynki nie zareagowały bardziej zdecydowanie na te informacje. Pytanie, jaką decyzję podejmie Fed.

Firmy zażądają jednolitych interpretacji?

W ramach pakietu deregulacyjnego Ministerstwo Gospodarki proponuje, aby obywatele i przedsiębiorcy mogli występować do Ministra Finansów o zmianę indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. Izby skarbowe na analogiczne pytania podatników udzielają sprzecznych odpowiedzi.

Ukraina wpuści polskie urządzenia chłodnicze

Ukraina zakończyła postępowanie ochronne przed nadmiernym importem urządzeń chłodzących i zamrażających z Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy m.in. polskich przedsiębiorców.

REKLAMA