REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W 2012 r. wszystkie emerytury i renty w górę o 71 zł

Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach zakładający zmianę systemu waloryzacji świadczeń z procentowej na kwotową. Wszystkie emerytury i renty będą podwyższone w 2012 r. o jednakową kwotę 71 zł - podało CIR.

Kasy fiskalne u sprzedawców oscypków w Zakopanem

Sprzedawcy oscypków z zakopiańskich Krupówek muszą do końca stycznia wprowadzić na swoje stragany kasy fiskalne. We wtorek Urząd Skarbowy i Biuro Promocji Zakopanego porozumiały się w tej sprawie z handlującymi.

Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 3 – postępowanie rejestrowe

Możliwość zawiązania spółki z o.o. przez internet oznacza także zmiany w postępowaniu rejestrowym. Szybsza będzie też rejestracja takiej spółki w KRS.

3 sposoby na ominięcie podatku Belki – lokaty i poliso-lokaty

Za 3 miesiące nie będzie można założyć lokaty bez podatku Belki. Mimo to niektóre banki gwarantują równie wysokie oprocentowanie lokat co teraz nawet za rok. Można również ulokować swoje środki w poliso-lokacie wolnej od podatku Belki.

REKLAMA

Zmiany w podatkach 2012 - plany rządu

W przyjętym przez rząd harmonogramie prac na 2012 rok znalazły się m.in. dość liczne i ważne kwestie podatkowe.

Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 2

Od Nowego Roku umowa spółki z o.o. może być zawarta przez internet, bez konieczności wizyty u notariusza. Zmiany dotyczą także formalności przy rejestracji takiej spółki.

Składki ZUS przedsiębiorcy 2012

Składki ZUS przedsiębiorcy w 2012 roku objęła coroczna zmiana. Składki ZUS przedsiębiorcy w 2012 roku będą wyższe o co najmniej 873,24 zł w skali roku. Składka rentowa wzrośnie od lutego o 44 procent!

Nowy termin do złożenia deklaracji i zapłaty podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców!

Nowy termin do złożenia deklaracji i zapłaty podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców to efekt wejścia w życie ustawy deregulacyjnej.

REKLAMA

Rynek długu z perspektywy minionego roku

W 2011 roku z rynkiem długu były ściśle powiązane trzy czynniki. Mowa tu o inflacji, interwencji władz monetarnych na rynkach finansowych, wraz z aktywnością polityków i fiskusa oraz o czynnikach zewnętrznych. Nie bez znaczenia pozostawały również rynkowe stopy procentowe.

Jaki będzie 2012 rok dla firm?

Poważny kryzys czy tymczasowy spadek popytu? Co ze strefą euro? Eksperci Pracodawców RP prognozują jaki będzie rok 2012 dla przedsiębiorców.

Jak wypełnić świadectwo pracy po zmianie przepisów

Od 7 grudnia 2011 r. obowiązują zmiany dotyczące zasad wydawania i wypełnienia świadectw pracy. Dostosowują one przepisy w tym zakresie do nowych regulacji dotyczących wydawania pracownikom świadectw pracy za okresy pracy na podstawie terminowych umów o pracę.

Zmiana wysokości dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje nowa wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Pracodawcy zatrudniający pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym otrzymają wyższe dofinansowanie do ich wynagrodzeń.

Od stycznia dłuższe urlopy dla rodziców

Od 2012 r. urlopy macierzyńskie i ojcowskie będą dłuższe. Matki będą mogły wykorzystać 24 tygodnie urlopu, zaś ojcowie 2 tygodnie.

Dużo sprzedajesz, mało kupujesz - pomyśl o rozliczeniu kwartalnym VAT

Podstawowym okresem rozliczeniowym w VAT jest okres miesięczny. Podatnicy mogą jednak wybrać rozliczenie kwartalne. Pozwala ono składać deklaracje raz na trzy miesiące jednak trzeba za pierwszy i drugi miesiąc wpłacać zaliczki. Faktycznie kwartalnie rozliczą się tylko tzw. mali podatnicy.

Recepta z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ" jest ważna i uprawnia do refundacji

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz wyjaśnił 2 stycznia 2012 roku, że umieszczenie na recepcie pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ" nie powoduje utraty ważności recepty. Paszkiewicz zapewnił, że NFZ dokona refundacji leków zrealizowanych na jej podstawie, zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków na dzień 1 stycznia 2012 r. Jednocześnie aptekarz powinien umożliwić pacjentowi realizację jego prawa do nabycia równie skutecznego i tańszego odpowiednika leku przepisanego na recepcie.

Zakładanie spółki przez internet 2012

Nowy Rok to czas dużych zmian w prawie. Jedną z nich jest możliwość założenia przez internet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Co wybrać: obligacje czy fundusz obligacji?

Handlując obligacjami, fundusz może zarabiać na zmianach ich kursów. Jednocześnie dzięki obligacjom unikamy opłaty dla pośrednika. W zależności od sytuacji rynkowej, jednym razem więcej można zarobić na obligacjach, innym razem – na funduszach obligacji.

Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi szczególne dla wniosku składanego przez dłużnika

Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości pochodzi od dłużnika, powinien spełniać wymagania odnoszące się do wniosku każdego z uprawnionych podmiotów. Ponadto powinien zawierać określenie, czy dłużnik żąda ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku, czy upadłości z możliwością zawarcia układu.

Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi szczególne dla wniosku składanego przez wierzyciela

Wniosek o ogłoszenie upadłości pochodzący od wierzyciela musi spełniać w zasadzie wszystkie wymogi przewidziane dla wniosku, wspólne dla wszystkich uprawnionych.

Rekrutacja - praca zespołowa a kompetencje osobowościowe kandydata

Wybór najlepszego kandydata na pracownika wymaga obecnie większej aktywności ze strony kandydata do pracy oraz firmy i osoby rekrutującej. Oceniane są zarówno wiedza i doświadczenie, jak i umiejętności oraz kompetencje osobiste osób aplikujących na dane stanowisko. W czołówce znajduje się umiejętność pracy w zespole.

Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne wspólne dla wszystkich podmiotów

Wniosek o ogłoszenie upadłości jest pismem procesowym, do którego, na podstawie art. 35 Prawa upadłościowego i naprawczego, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W związku z tym, wniosek powinien spełniać wymagania odnoszące się do wszystkich pism procesowych, określonych w art. 126 i następnych k.p.c.

Wniosek o ogłoszenie upadłości - jak prawidłowo złożyć?

Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości może być wszczęte wyłącznie na wniosek. Jednakże, żeby wniosek taki wywołał skutek w postaci rozpoczęcia postępowania, musi zostać złożony w prawidłowy sposób.

Jak obniżyć podatek VAT od przychodów z tytułu najmu?

Jeżeli rozważasz kupno lokalu pod wynajem, warto przyjrzeć się podatkowi VAT przy różnych wariantach zakupu. Kiedy planujesz zaciągnąć kredyt, dobrym sposobem na obniżenie opłat, jakie generują podatki VAT, może okazać się otworzenie własnej działalności gospodarczej. Natomiast gdy koszty inwestycji są niskie, lepiej jest nie męczyć się z podatkami VAT i przejść na ryczałt.

Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości - wzór

Poniżej publikujemy wzór wniosku wierzyciela o ogłoszenie upadłości.

Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości - wzór

Poniżej publikujemy wzór wniosku dłużnika o ogłoszenie upadłości.

Kogo szukały firmy w 2011 roku? - podsumowanie

Poprzednia fala kryzysu nie zamroziła rynku pracy. Wśród ofert pracy nadal znajdują się branże, w których to pracownicy dyktują warunki. O jakich zawodach mowa?

Kogo skontroluje PIP w 2012 r.

Państwowa Inspekcja Pracy w przyszłym roku zamierza przeprowadzić około 88 tys. kontroli. Jednocześnie skieruje swoją ofertę prewencyjną do blisko 200 tys. podmiotów gospodarczych, w tym głównie do małych i średnich firm. Tak przewiduje program działania PIP na 2012 r. zaprezentowany 7 listopada br. Radzie Ochrony Pracy przez główną inspektor pracy Annę Tomczyk.

Najwięcej pomocy publicznej trafia do wielkich firm

Największa część pomocy publicznej w 2010 r. trafiła do największych firm, co budzi "pewne zaniepokojenie" - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK podkreśla, że pomocy nie wymagały polskie banki.

Odpowiedzialność za wady sprzedawanych towarów

Przedsiębiorcy, którzy sprzedają produkty konsumentom odpowiadają wobec nich za wady, które ujawnią się w ciągu dwóch lat od wydania towaru. Zasłanianie się brakiem gwarancji producenta, czy też upłynięciem jej terminu jest bezskuteczne wobec reklamacji składanych na podstawie ustawy.

2012 rok: małe firmy nie boją się kryzysu

Dwie trzecie małych firm spodziewa się wzrostu obrotów w przyszłym roku. Tylko 5% uważa, że będą one mniejsze niż w 2011 roku. Dopóki biznes idzie dobrze, drobni przedsiębiorcy nie myślą o zagrożeniach.

Jak podnieść zdolność kredytową?

Osoby, chcące zaciągnąć kredyt walutowy w 2012 roku, muszą liczyć się ze znacznie niższymi zdolnościami kredytowymi. Naszym zdolnościom kredytowym zaszkodzi Rekomendacja SII, która wchodzi w życie z początkiem stycznia.

Rok 2012 to seria podwyżek

Diesel droższy o 19 groszy, koniec lokat antybelkowych, a nawet wyższe składki rentowe. Rok 2012 to seria podwyżek. Sprawdź za co będziesz musiał zapłacić więcej.

Kredyt na budowę nieruchomości - jak rozliczyć odsetki?

Budowie firmowej nieruchomości towarzyszy często zewnętrzne finansowanie w postaci kredytu. W jaki sposób przedsiębiorca może rozliczyć odsetki od takiego kredytu?

Firmy nie boją się kryzysu w 2012 roku

Małe firmy optymistycznie podchodzą do roku 2012. Przedsiębiorcy nie obawiają się nadejścia zapowiadanego kryzysu.

Wykup auta osobowego po leasingu - rozliczenie

Umowa leasingu operacyjnego to jedna z najpopularniejszych forum zakupu samochodów przez firmy. Ekspert podpowiada jak należy rozliczyć wykup auta osobowego po leasingu.

Rejestracja spółki w 24 godziny

Od 1 stycznia przyszłego roku wchodzi w życie wiele ważnych dla firm przepisów, które mają one pomóc w prowadzeniu działalności gospodarczej. "Dziennik Gazeta Prawna" przypomina te przepisy. Oto niektóre z nich.

PKB w 2012 roku wzrośnie tylko o 3%?

Mniej inwestycji i spadek konsumpcji - takie będą przyczyny obniżenia wzrostu PKB w 2012 roku do 3 proc. według PKPP Lewiatan.

Ponad 55 proc. firm inwestuje w innowacje

W tym roku i w przyszłym w innowacje zainwestuje 55,6 proc. małych i średnich przedsiębiorstw - wynika z opublikowanego badania przeprowadzonego przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

W tym roku 3,5 mln zł do podlaskich firm z Funduszu Pożyczkowego

3,5 mln zł pożyczek trafiło w 2011 r. do firm w województwie podlaskim z Funduszu Pożyczkowego. To o jedną piątą więcej niż przed rokiem. Pożyczki dostało 27 firm, głównie usługowych - podsumował kończący się rok fundusz.

Odśnieżanie a koszty podatkowe

W okresie zimowym każdy przedsiębiorca musi się zmierzyć ze wzrostem nakładów na odśnieżanie budynków. Nawet taka jednorazowa usługa może go kosztować aż kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego też należy pamiętać, iż poniesione na ten cel wydatki można zaliczyć do kosztów przychodu.

Zawarcie umowy na tablecie - co zrobić by spełniała wymogi formy pisemnej?

Pisemna forma zawarcia umowy jest dochowana wyłącznie wtedy, gdy na danym dokumencie zostaną złożony własnoręczny podpis. Czy w związku z tym umowa zawarta na tablecie spełnia wymogi formy pisemnej?

Ubezpieczenia obowiązkowe

W niektórych sferach życia ustawodawca wymaga od określonych podmiotów zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnoprawnej. Pozwala to przerzucić kwestie odszkodowawcze na ubezpieczycieli. Obowiązkowe ubezpieczenia muszą mieć m.in. kierowcy, rolnicy oraz adwokaci i radcy prawni.

Kodeks cywilny

Kodeks cywilny to najważniejszy akt prawny regulujący stosunki cywilnoprawne. Wśród postanowień uregulowanych w kodeksie można znaleźć również kwestie dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej.

Kara umowna

Kara umowna jest szczególnych zabezpieczeniem umowy odnoszącym się do odszkodowań za niewywiązanie się z umowy. Odszkodowanie z tytułu kary umownej jest bowiem niezależne od rozmiaru szkody.

Szkoda w majątku

Podstawą zaistnienia odpowiedzialności odszkodowawczej jest wystąpienie szkody w majątku poszkodowanego. Może ona przybrać dwojaką postać.

Przelicznik euro do zamówień publicznych 2012

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązuje nowy przelicznik z euro na złote do zamówień publicznych. Ile wynosi nowy średni kurs złotego w zamówieniach publicznych?

Licencja

Licencja to umowa na podstawie której dochodzi do ustalenia warunków korzystania z utworu, wynalazku, znaku towarowego, czy patentu. W przypadku prawa autorskiego w licencji należy określić pola eksploatacji utworu objęte licencją.

Koszty sądowe

Postępowanie sądowe co do zasady zawsze wiąże się z określonymi kosztami sądowymi. Wraz z końcem postępowania obowiązek ich zwrot ponosi przeważnie przegrana strona.

Progi unijne w zamówieniach publicznych 2012

Progi unijne dla zamawiających mają nowe wartości. Zmianie uległ również przelicznik z euro na złote. Publikujemy zestawienie progów unijnych obowiązujących w 2012 roku.

Tytuł wykonawczy

Aby udać się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji, trzeba dysponować tytułem wykonawczym. Czym jest tytuł wykonawczy?

REKLAMA