reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W tym roku 3,5 mln zł do podlaskich firm z Funduszu Pożyczkowego

W tym roku 3,5 mln zł do podlaskich firm z Funduszu Pożyczkowego

3,5 mln zł pożyczek trafiło w 2011 r. do firm w województwie podlaskim z Funduszu Pożyczkowego. To o jedną piątą więcej niż przed rokiem. Pożyczki dostało 27 firm, głównie usługowych - podsumował kończący się rok fundusz.

Fundusz Pożyczkowy jest podmiotem Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku.

Jak poinformowała PAP Anna Bajkowska z tej fundacji, więcej udzielonych pożyczek wynika z tego, że w 2011 r. dzięki unijnej dotacji, do 500 tys. zł została podniesiona maksymalna kwota pożyczki. Fundusz ocenia też, że firmy szukały innych źródeł pozyskania pieniędzy niż tradycyjne kredyty bankowe, bo niektóre banki zaostrzyły warunki przyznawania takich kredytów. "Pożyczka stała się niejednokrotnie finansowaniem łatwiejszym i prostszym do pozyskania, oraz tańszym" - podkreśliła Bajkowska.

Fundusz Pożyczkowy działa od 2002 r. Od początku działalności do listopada 2011 r. fundusz udzielił łącznie 335 mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom blisko 17,2 mln zł pożyczek. W 2011 r., do listopada, było ich 27. Zdecydowana większość z nich, prawie 80 proc., to firmy usługowe.

Bajkowska poinformowała, że ponad połowę klientów funduszu pożyczkowego stanowią osoby, które dopiero rozpoczynają działalność biznesową lub prowadzą ją od niedawna. "Tacy klienci mają bardzo ograniczone możliwości pozyskania kredytowania bankowego. Uzyskanie środków w wymaganej kwocie utrudnia im m.in. brak historii kredytowej, krótki okres działania na rynku, słaba kondycja finansowa. Alternatywą może być tutaj pożyczka z Funduszu" - mówi Bajkowska.

Zaznaczyła, że fundusz stara się "elastycznie" podchodzić do klientów, np. przy ocenie wniosku nie ma sztywnych procedur, a liczy się głównie potencjał rozwojowy i zaangażowanie firmy ubiegającej się o pożyczkę w prowadzoną działalność.

Fundusz Pożyczkowy udziela pożyczek z kapitału własnego. W 2010 roku został dokapitalizowany kwotą 10 mln zł ze środków UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Fundusz pożycza pieniądze np. na finansowanie inwestycji: wdrożenie nowych technologii, zakup maszyn i urządzeń, rozbudowę czy modernizację obiektów produkcyjnych, handlowych, usługowych. Może też finansować kapitał obrotowy.

Maksymalna kwota pożyczki, to pół mln zł. Maksymalnie pieniądze można pożyczyć na 5 lat. Prowizja wynosi 3 proc. od przyznanej kwoty, a oprocentowanie w stosunku rocznym - 8,26 proc.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Koalicja Bezpieczni w Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama