REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W tym roku 3,5 mln zł do podlaskich firm z Funduszu Pożyczkowego

REKLAMA

3,5 mln zł pożyczek trafiło w 2011 r. do firm w województwie podlaskim z Funduszu Pożyczkowego. To o jedną piątą więcej niż przed rokiem. Pożyczki dostało 27 firm, głównie usługowych - podsumował kończący się rok fundusz.

Fundusz Pożyczkowy jest podmiotem Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku.

REKLAMA

Jak poinformowała PAP Anna Bajkowska z tej fundacji, więcej udzielonych pożyczek wynika z tego, że w 2011 r. dzięki unijnej dotacji, do 500 tys. zł została podniesiona maksymalna kwota pożyczki. Fundusz ocenia też, że firmy szukały innych źródeł pozyskania pieniędzy niż tradycyjne kredyty bankowe, bo niektóre banki zaostrzyły warunki przyznawania takich kredytów. "Pożyczka stała się niejednokrotnie finansowaniem łatwiejszym i prostszym do pozyskania, oraz tańszym" - podkreśliła Bajkowska.

REKLAMA

Fundusz Pożyczkowy działa od 2002 r. Od początku działalności do listopada 2011 r. fundusz udzielił łącznie 335 mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom blisko 17,2 mln zł pożyczek. W 2011 r., do listopada, było ich 27. Zdecydowana większość z nich, prawie 80 proc., to firmy usługowe.

Bajkowska poinformowała, że ponad połowę klientów funduszu pożyczkowego stanowią osoby, które dopiero rozpoczynają działalność biznesową lub prowadzą ją od niedawna. "Tacy klienci mają bardzo ograniczone możliwości pozyskania kredytowania bankowego. Uzyskanie środków w wymaganej kwocie utrudnia im m.in. brak historii kredytowej, krótki okres działania na rynku, słaba kondycja finansowa. Alternatywą może być tutaj pożyczka z Funduszu" - mówi Bajkowska.

Zaznaczyła, że fundusz stara się "elastycznie" podchodzić do klientów, np. przy ocenie wniosku nie ma sztywnych procedur, a liczy się głównie potencjał rozwojowy i zaangażowanie firmy ubiegającej się o pożyczkę w prowadzoną działalność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundusz Pożyczkowy udziela pożyczek z kapitału własnego. W 2010 roku został dokapitalizowany kwotą 10 mln zł ze środków UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Fundusz pożycza pieniądze np. na finansowanie inwestycji: wdrożenie nowych technologii, zakup maszyn i urządzeń, rozbudowę czy modernizację obiektów produkcyjnych, handlowych, usługowych. Może też finansować kapitał obrotowy.

Maksymalna kwota pożyczki, to pół mln zł. Maksymalnie pieniądze można pożyczyć na 5 lat. Prowizja wynosi 3 proc. od przyznanej kwoty, a oprocentowanie w stosunku rocznym - 8,26 proc.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA