REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dużo sprzedajesz, mało kupujesz - pomyśl o rozliczeniu kwartalnym VAT

Dorota Kępka
Elżbieta Węcławik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowym okresem rozliczeniowym w VAT jest okres miesięczny. Podatnicy mogą jednak wybrać rozliczenie kwartalne. Pozwala ono składać deklaracje raz na trzy miesiące jednak trzeba za pierwszy i drugi miesiąc wpłacać zaliczki. Faktycznie kwartalnie rozliczą się tylko tzw. mali podatnicy.

Podstawowym obowiązkiem czynnych podatników VAT jest regularne składanie deklaracji i rozliczanie podatku za przyjęty okres podatku. Można tego dokonywać w różnej częstotliwości, w zależności od przyjętego sposobu rozliczeń z organem podatkowym. Wybór kwartalnych rozliczeń trzeba jednak dokładnie przemyśleć. Powrót do rozliczeń miesięcznych możliwy jest dopiero po 4 kwartałach.

REKLAMA

Kwartalne rozliczenia nie tylko dla małych podatników

Deklaracje podatkowe za okresy kwartalne mogą składać wszyscy podatnicy. Jednak nie dla wszystkich oznacza to faktycznie kwartalne wpłaty do urzędu skarbowego. Podatek oblicza i wpłaca się co prawda do 25. dnia miesiąca po kwartale, za który dokonuje się rozliczenia ale... podatnicy, którzy nie są tzw. małymi podatnikami muszą wpłaca zaliczki za pierwszy i drugi miesiąc kwartału (w terminie do 25. dnia  następnego miesiąca w wysokości 1/3 podatku z deklaracji za poprzedni kwartał).

Kto to jest mały podatnik?

Małym podatnikiem jest podatnik, u którego sprzedaż nie przekroczyła w poprzednim roku równowartości w złotych kwoty 1.200.000 euro. W 2010 r. była to 4.736.000 zł. W przypadku prowadzących biuro maklerskie, zarządzających funduszami powierniczymi, czy na przykład  agentów ubezpieczeniowych mały podatnik to taki, u którego prowizja nie przekroczyła w poprzednim roku równowartości 45.000 euro (w 2010 r. 178.000 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór kwartalnych rozliczeń VAT powinien być przemyślany

REKLAMA

Analizując problem właściwego doboru częstotliwości rozliczeń z organem podatkowym, należy pamiętać o tym, że wybór danej metody powinien wynikać z przesłanek ekonomiczno-finansowych danego podmiotu gospodarczego. Forma polegająca na kwartalnej regulacji zobowiązań wobec fiskusa przeznaczona jest głównie dla przedsiębiorców, u  których  kwota podatku należnego jest z reguły wyższa od kwoty podatku naliczonego. Pozwala to na czasowe przetrzymanie posiadanych środków pieniężnych przez firmę, dzięki czemu może uzyskać profity z obrotu tymi aktywami. Warto jednakże zauważyć, że u dużych podatników zaleta ta jest w znacznym stopniu niwelowana przez obowiązek wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek.

Jakkolwiek, nie ulega wątpliwości fakt, że metoda ta nie jest z pewnością przeznaczona dla podatników, u których najczęściej powstaje, wykazywana przez nich do zwrotu na rachunek bankowy, nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Oznacza to bowiem  późniejszy jej zwrot.

Rozliczający się metodą kasową obowiązkowo składają deklaracje kwartalne

Podatnik powinien pamiętać, że niekiedy kwartalne rozliczenie podatku od towarów i usług jest narzucone odgórnie, przepisami ustawy o VAT. Wspomniany sposób regulacji zobowiązań podatkowych jest ściśle związany z małymi podatnikami, którzy rozliczają się tzw. metodą kasową (obowiązek podatkowy powstaje u nich, gdy otrzymają zapłatę od kontrahenta, nie później jednak niż 90. dnia od wykonania czynności). Podmioty te, w rezultacie wyboru kasowej metody rozliczeń, zobowiązane są do składania odpowiednich deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego co  3 miesiące, najpóźniej do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, którego dotyczy rozliczenie.

Trzeba złożyć zawiadomienie

REKLAMA

Ze względu na fakt, że wybór stosowanej przez przedsiębiorcę metody regulacji zobowiązań podatkowych z tytułu VAT, zależy od podjętej przez niego decyzji,  obowiązkiem podatnika jest formalne zgłoszenie swojego wyboru naczelnikowi urzędu skarbowego. Zawiadomienie to powinno mieć formę pisemną i zostać złożone najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa.  

Rezygnacja ze składania kwartalnych deklaracji podatkowych również w dużej mierze zależy od decyzji podatnika, jednakże nie jest już ona tak swobodna. Przedsiębiorca, który wybrał rozliczanie podatku VAT co kwartał, może powrócić do miesięcznych deklaracji podatkowych, ale dopiero po 4 kwartale stosowania wybranej uprzednio metody. Powrót do składania deklaracji miesięcznych wymaga również zawiadomienia o tym w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika. Zawiadomienie to musi zostać złożone w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy, jednak nie później niż z dniem upływu terminu złożenia tej deklaracji.


Elżbieta Węcławik, Tax Care

Dorota Kępka, księgowa Tax Care

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA