REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana wysokości dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Karolina Jagielska

REKLAMA

Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje nowa wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Pracodawcy zatrudniający pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym otrzymają wyższe dofinansowanie do ich wynagrodzeń.

Natomiast zmniejszone zostało dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z orzeczonym umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności. Ponadto od nowego roku pracodawca, który chce utrzymać status zakładu pracy chronionej (dalej ZPCh), musi zwiększyć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

REKLAMA

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych przysługuje pracodawcom bez względu na to, czy działają na chronionym, czy na otwartym rynku pracy. Podstawowym warunkiem, jaki muszą spełnić, jest brak zaległości w zobowiązaniach wobec PFRON przekraczających ogółem kwotę 100 zł. Za zobowiązania wobec PFRON należy uznać każdy rodzaj zobowiązań pracodawców wobec Funduszu, niezależnie od sposobu jego powstania, m.in. niespłacone pożyczki lub nienależnie pobrane dofinansowania.

Z dofinansowania mogą skorzystać pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty), bez względu na wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Pozostali pracodawcy muszą osiągać co najmniej 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

1 stycznia 2012 r. weszły w życie kolejne znowelizowane przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, które przewidują następujące kwoty dofinansowań do wynagrodzeń:

• 170% najniższego wynagrodzenia, tj. 2169,20 zł - w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• 125% najniższego wynagrodzenia, tj. 1595 zł - w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,

• 50% najniższego wynagrodzenia, tj. 638 zł - w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Dla porównania w 2011 r. stawki dofinansowania do wynagrodzeń wynosiły odpowiednio:

• 160%, 140% i 60% najniższego wynagrodzenia.

Nowe ww. stawki obowiązują w zakresie dofinansowań dla ZPCh. Natomiast pracodawcy nieposiadający statusu ZPCh (pracodawcy z otwartego rynku) mają prawo do niższego dofinansowania niż pracodawcy prowadzący ZPCh. Wynosi ono nadal odpowiednio:

• 70% kwot przysługujących ZPCh - w przypadku pracowników zakwalifikowanych do lekkiego, umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności,

• 90% kwot przysługujących ZPCh - w przypadku osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono schorzenie specjalne.

W związku z tym, że od 1 stycznia 2012 r. zmieniła się wysokość dofinansowania dla pracodawców prowadzących ZPCh, zmianie uległa również wysokość dofinansowania, jaką otrzymają pracodawcy z otwartego rynku pracy.

Pracodawcy powinni również wiedzieć, że wysokość dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego będzie ulegała stopniowo dalszym zmianom. W przyszłości dofinansowanie zwiększy się w przypadku pracowników niepełnosprawnych legitymujących się znacznym stopniem niepełnosprawności, a zmniejszy w stosunku do pracowników z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności, tj.:

• od 1 lipca 2012 r. wyniesie odpowiednio: 180%, 115% i 45%,

• docelowo od 1 stycznia 2013 r. wyniesie odpowiednio: 180%, 100% i 40% najniższego wynagrodzenia.

Zmianie nie uległa natomiast podstawa do wyliczenia kwoty dofinansowania i w 2012 r. jest to nadal minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w grudniu 2009 r. - 1276 zł brutto.

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych

REKLAMA

Do końca 2011 r. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych dla zakładu pracy chronionej wynosił co najmniej 40% - w tym co najmniej 10% ogółu zatrudnionych powinny stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Od 1 stycznia 2012 r. pracodawca prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy i zatrudniający nie mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, aby uzyskać status ZPCh, musi osiągać przez co najmniej 6 miesięcy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości minimum 50%, przy czym przynajmniej 20% ogółu zatrudnionych muszą stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wyjątek stanowią pracodawcy, którzy uzyskali status ZPCh przed 31 grudnia 2010 r., bowiem na spełnienie ww. warunków mają czas do 30 czerwca 2012 r. Pozostali pracodawcy muszą spełnić wymagania dotyczące nowej wysokości wskaźnika od 1 stycznia 2012 r.

• art. 26a ust. 1, 1a1, art. 26c ust. 1, art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 209, poz. 1244

• art. 4 pkt 14, art. 9-12 i art. 14 pkt 3 ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 226, poz. 1475

Karolina Jagielska

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA