reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiana wysokości dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Zmiana wysokości dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje nowa wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Pracodawcy zatrudniający pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym otrzymają wyższe dofinansowanie do ich wynagrodzeń.

Natomiast zmniejszone zostało dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z orzeczonym umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności. Ponadto od nowego roku pracodawca, który chce utrzymać status zakładu pracy chronionej (dalej ZPCh), musi zwiększyć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych przysługuje pracodawcom bez względu na to, czy działają na chronionym, czy na otwartym rynku pracy. Podstawowym warunkiem, jaki muszą spełnić, jest brak zaległości w zobowiązaniach wobec PFRON przekraczających ogółem kwotę 100 zł. Za zobowiązania wobec PFRON należy uznać każdy rodzaj zobowiązań pracodawców wobec Funduszu, niezależnie od sposobu jego powstania, m.in. niespłacone pożyczki lub nienależnie pobrane dofinansowania.

Z dofinansowania mogą skorzystać pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty), bez względu na wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Pozostali pracodawcy muszą osiągać co najmniej 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

1 stycznia 2012 r. weszły w życie kolejne znowelizowane przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, które przewidują następujące kwoty dofinansowań do wynagrodzeń:

• 170% najniższego wynagrodzenia, tj. 2169,20 zł - w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,

• 125% najniższego wynagrodzenia, tj. 1595 zł - w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,

• 50% najniższego wynagrodzenia, tj. 638 zł - w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Dla porównania w 2011 r. stawki dofinansowania do wynagrodzeń wynosiły odpowiednio:

• 160%, 140% i 60% najniższego wynagrodzenia.

Nowe ww. stawki obowiązują w zakresie dofinansowań dla ZPCh. Natomiast pracodawcy nieposiadający statusu ZPCh (pracodawcy z otwartego rynku) mają prawo do niższego dofinansowania niż pracodawcy prowadzący ZPCh. Wynosi ono nadal odpowiednio:

• 70% kwot przysługujących ZPCh - w przypadku pracowników zakwalifikowanych do lekkiego, umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności,

• 90% kwot przysługujących ZPCh - w przypadku osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono schorzenie specjalne.

W związku z tym, że od 1 stycznia 2012 r. zmieniła się wysokość dofinansowania dla pracodawców prowadzących ZPCh, zmianie uległa również wysokość dofinansowania, jaką otrzymają pracodawcy z otwartego rynku pracy.

Pracodawcy powinni również wiedzieć, że wysokość dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego będzie ulegała stopniowo dalszym zmianom. W przyszłości dofinansowanie zwiększy się w przypadku pracowników niepełnosprawnych legitymujących się znacznym stopniem niepełnosprawności, a zmniejszy w stosunku do pracowników z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności, tj.:

• od 1 lipca 2012 r. wyniesie odpowiednio: 180%, 115% i 45%,

• docelowo od 1 stycznia 2013 r. wyniesie odpowiednio: 180%, 100% i 40% najniższego wynagrodzenia.

Zmianie nie uległa natomiast podstawa do wyliczenia kwoty dofinansowania i w 2012 r. jest to nadal minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w grudniu 2009 r. - 1276 zł brutto.

Do końca 2011 r. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych dla zakładu pracy chronionej wynosił co najmniej 40% - w tym co najmniej 10% ogółu zatrudnionych powinny stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Od 1 stycznia 2012 r. pracodawca prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy i zatrudniający nie mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, aby uzyskać status ZPCh, musi osiągać przez co najmniej 6 miesięcy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości minimum 50%, przy czym przynajmniej 20% ogółu zatrudnionych muszą stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wyjątek stanowią pracodawcy, którzy uzyskali status ZPCh przed 31 grudnia 2010 r., bowiem na spełnienie ww. warunków mają czas do 30 czerwca 2012 r. Pozostali pracodawcy muszą spełnić wymagania dotyczące nowej wysokości wskaźnika od 1 stycznia 2012 r.

• art. 26a ust. 1, 1a1, art. 26c ust. 1, art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 209, poz. 1244

• art. 4 pkt 14, art. 9-12 i art. 14 pkt 3 ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 226, poz. 1475

Karolina Jagielska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama