REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Faktura uproszczona - czy można ją wystawić konsumentowi?

Przedsiębiorca nie może wystawić faktury uproszczonej, jeśli nabywcą jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Konsument może zażądać, aby wystawić mu fakturę zwykłą.

Mniejsze koszty publikacji sprawozdań finansowych za 2012 rok

Zbliża się okres sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2012 rok przez podmioty, dla których rok bilansowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. MG przypomina, że przedsiębiorcy nie muszą składać sprawozdania finansowego do publikacji w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski B. Tym samym nie trzeba ponosić kosztów publikacji sprawozdania za 2012 r. Do tej pory cena publikacji jednej strony wynosiła 792,28 zł.

Firmy krytykują umowy w zamówieniach publicznych

Prawie 90 proc. firm negatywnie ocenia inwestycje realizowane przez podmioty publiczne i wskazuje na niską jakość praktyk zamawiających na każdym etapie realizacji zamówień publicznych.

Kto ma obowiązek prowadzenia pkpir?

Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów umożliwia ustalenie dochodu przedsiębiorcy podlegającego opodatkowaniu.  Którzy przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia pkpir?

REKLAMA

Optymalizacja sklepów internetowych - kilka praktycznych wskazówek.

Większość właścicieli sklepów internetowych zdaje sobie sprawę z wagi, jaką w sukcesie ich biznesu odgrywa poprawna optymalizacja strony sklepu pod kątem wyszukiwarek. Biorąc pod uwagę konkurencję jaka panuje w Internecie, wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania na frazy związane z asortymentem naszego sklepu to czynnik kluczowy. Jednakże, nawet jeśli przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego faktu, to nie zawsze potrafią skutecznie zoptymalizować, pod względem wyszukiwarek, stronę swojego sklepu. Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Niski poziom inflacji może stymulować wzrost gospodarczy

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS danych, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym tego roku wzrosły o 1,3% w stosunku do lutego 2012 roku. Oznacza to wartość minimalnie niższą od prognoz ekonomistów oraz o 0,2 pkt proc. niższą od dolnej granicy dopuszczanego przez NBP przedziału, która wynosi 1,5%.

Czy można zatrudnić pracownika na dwa etaty?

Pracownik może być zatrudniony u jednego pracodawcy na dwa etaty. Zatrudnienie takie podlega jednak pewnym ograniczeniom. Kiedy możliwe jest zatrudnienie pracownika na dwa etaty?

E - Cło zacznie działać na koniec przyszłego roku

Projekt, który jest największym przedsięwzięciem, jakiego kiedykolwiek w swojej historii podjęła się Służba Celna, ma za zadanie ułatwić przedsiębiorcom wszelkie procedury związane z pobieraniem cła i akcyzy. Pełną funkcjonalność ma osiągnąć pod koniec przyszłego roku.

REKLAMA

Rząd zgodzi się na oskładkowanie umów zlecenia?

Według Dziennika Gazety Prawnej rząd zgodził się na postulaty związkowców dotyczące oskładkowania umów zlecenia. Oznacza to, że pracodawcy będą musieli odprowadzać od nich ZUS.

Bariery dla firm budowlanych

Fatalne przygotowanie inwestycji, problemy z interpretacją umów i zbyt wysokie kary umowne - to tylko niektóre wnioski z raportu Polskiej Konfederacji Pracodawców Lewiatan. Dokument opracowano na podstawie kwestionariusza, który wypełniły firmy budowlane. Pytania dotyczyły przede wszystkim współpracy z inwestorami publicznymi przy budowie autostrad, czy modernizacji linii kolejowych.

Uproszczenia podatkowe dla nowych firm

Osoby otwierające własną firmę po raz pierwszy w życiu mogą liczyć na uproszczenia podatkowe. Uproszczenia te mogą dotyczyć zarówno podatków dochodowych jak i VAT.

Nastroje małych i średnich przedsiębiorców w pierwszym kwartale 2013 roku

Przedsiębiorcy bardzo słabo oceniają sytuację ekonomiczną  kraju  oraz  własnej firmy w pierwszym kwartale tego roku. Wskaźnik KERNA monitorujący nastroje w mikro, małych i średnich firmach spadł do kolejnego, najniższego poziomu od 2009 roku i osiągnął wartość minus 77,69 pkt. – wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który co kwartał monitoruje polskie MŚP.

Międzynarodowe firmy pod lupą resortu gospodarki

Ministerstwo Gospodarki zamierza zwiększyć kontrolę nad działalnością międzynarodowych firm, które zarabiają w Polsce. Resort gospodarki chce zwiększyć kontrolę wyprowadzania kapitału z Polski przez miezynarodowe firmy.

Unijne wsparcie na programy naukowo-badawcze

Unia Europejska ma zapewnić więcej pieniędzy na badania naukowo-badawcze. Na dofinansowanie mogą liczyć wspólne projekty naukowców i przedsiębiorców. Zostaną również wyłonione tzw. inteligentne specjalizacje.

Kiedy ubezpieczenie na życie pracownika może zmniejszyć podatek?

Co do zasady ubezpieczeń pracowników nie można zaliczyć do kosztów podatkowych. Istnieje jednak możliwość obniżenia dzięki nim podstawy do opodatkowania, przy spełnieniu określonych warunków.

Realizacja procedur drogą elektroniczną

71 wzorów pism w procedurach określonych w 22 ustawach znajdzie się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). 12 marca 2013 r. Rada Ministrów przyjęła przygotowany w MG projekt założeń ustawy o standaryzacji niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych. To kolejny krok w stronę likwidacji barier dla obywateli i przedsiębiorców.

Koniec ze spóźnionymi płatnościami od kontrahentów

Koniec problemów małych i średnich firm w Unii ze spóźnionymi płatnościami od kontrahentów. W sobotę wchodzi w życie dyrektywa zwalczające te szkodliwe praktyki.

Obowiązkowe elementy faktury VAT

Obowiązkowe elementy faktury VAT znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jakie elementy musi zawierać faktura VAT?

Załóż swoją własną firmę - biznes jest dla ludzi!

Każdy z nas chciałby zarabiać miliony. Cytując premiera Bieleckiego: „Pierwszy milion trzeba ukraść”. Jest jednak wiele innych dróg - milion można wygrać na loterii lub też po prostu go zarobić.  Jeśli przeciętny Kowalski wszystkie zarabiane pieniądze chowałby do skarpetki, to przy średniej krajowej wynoszącej 3.366,11 zł, uzbieranie miliona zajęłoby mu tylko 25 lat. Niestety nasz Kowalski musi coś jeść i gdzieś mieszkać.  Wydaje się, że bardziej trafionym pomysłem będzie założenie własnej firmy. 

Pracodawcy ostrożnie planują zatrudnienia

Pracodawcy są bardzo ostrożni jeśli chodzi o plany związane z przyjmowaniem pracowników w drugim kwartale tego roku. 
Zwiększenie zatrudnienia planuje 11 procent firm, redukcję etatów również 11 procent - wynika z najnowszego kwartalnego raportu Barometr Manpower.

Słaba gospodarka nie wpłynie na poziom cen

W najbliższych latach Polakom nie grozi drożyzna - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. NBP przedstawił marcową projekcję inflacji i wzrostu PKB.

Firma w mieszkaniu a podatek od nieruchomości

Wiele osób decyduje się na prowadzenie firmy we własnym mieszkaniu. Jest to rozwiązanie umożliwiające zmniejszenie kosztów. Czy prowadzenie firmy w mieszkaniu powoduje obowiązek płacenia wyższego podatku od nieruchomości?

Odpowiedzialność blogera i prowadzącego forum internetowe za treść postów internautów

Osoby prowadząca forum internetowe, a także bloger nie są, co do zasady, odpowiedzialni za naruszające prawo informacje publikowane przez internautów na ich stronach internetowych. Ale jeżeli uzyskają oni wiedzę o bezprawności danych postów, muszą uniemożliwić do nich publiczny dostęp. Jeżeli tego nie zrobią - odpowiadają za te bezprawne treści w pełnym zakresie. Może się to wiązać m.in. z obowiązkiem zapłaty zadośćuczynienia, odszkodowania, czy nawet odpowiedzialności karnej.

Ochrona danych osobowych znajdujących się w systemach informatycznych - aspekty prawne

Firmy i inni uczestnicy obrotu prawnego pozyskują olbrzymie ilości danych, materiałów lub informacji pochodzących z różnych źródeł. Nie zawsze wraz z gromadzeniem danych związana jest świadomość, iż podlegają one ochronie prawnej, zarówno na etapie ich pozyskiwania, przechowywania, czy też dalszego wykorzystania.

Likwidacja firmy a rozliczenie podatków

Zlikwidowanie działalności gospodarczej wiąże się m.in. z poinformowaniem o tym właściwych organów oraz rozliczeniem podatków. Jak należy rozliczyć się z podatków po zakończeniu działalności gospodarczej?

Czy urzędnik może założyć własną firmę?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez urzędnika może naruszać przejrzystość działania administracji publicznej. Jednak sytuacja taka nie jest zabroniona. Kiedy urzędnik może prowadzić własną firmę?

Strefy ekonomiczne będą rozszerzone na biedniejsze rejony kraju

Resort Gospodarki planuje poszerzenie specjalnych stref ekonomicznych na biedniejsze regiony, w których panuje wyższe bezrobocie. Zmiany nie mają jednak w negatywny sposób wpłynąć na sytuację firm, które dziś funkcjonują w strefach ekonomicznych.

Prace nad zmianą kodeksu pracy w Komisji Nadzwyczajnej

Trwają prace nad zmianami w kodeksie pracy dotyczącymi uealstycznienia czasu pracy oraz zmian w okresach rozliczeniowych.

Jak zgłosić zastrzeżenia do kontroli fiskusa?

Przedsiębiorca, który ma wątpliwości co do poprawności kontroli przeprowadzonej przez fiskusa, może zgłosić swoje zastrzeżenia. Jak tego dokonać?

Płać w sklepie i wypłacaj z bankomatu ... telefonem

Od 8 marca 2013 r. klienci PKO Banku Polskiego mogą skorzystać z bankowości mobilnej nowej generacji – 4G. Dzięki bezpłatnej aplikacji IKO nie trzeba już nosić ze sobą portfela z gotówką i kartami. Płatności w sklepach i w Internecie oraz wypłaty z bankomatów można dokonać tylko i wyłącznie przy pomocy telefonu. Aplikacja IKO umożliwia również szybkie i wygodne przelewy na numer telefonu. Jeszcze w tym roku usługa będzie dostępna także dla klientów innych banków.

Deregulacja dla małych i średnich firm w UE

Komisja Europejska chce uproszczenia, co najmniej 10 najbardziej uciążliwych z punktu małych firm unijnych aktów prawnych (w tym m.in. przepisów dot. VAT). Małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) jest w Europie 20,8 mln. Tworzą one 85% wszystkich nowych miejsc pracy w Europie, zatrudniają 2/3 wszystkich pracowników w UE i w zasadniczym stopniu przyczyniają się do innowacji i wzrostu.

Nowe inwestycje w strefach ekonomicznych

W strefach ekonomicznych może powstać nawet 4 tysiące nowych miejsc pracy. Będzie to możliwe dzięki nowym planowanym inwestycjom.

Na wiosnę poprawi się sytuacja rynku pracy

Nastroje pracodawców poprawiają się. Spada odsetek tych, którzy spodziewają się recesji w Polsce. Poprawiają się też prognozy dla rynku zatrudnienia, mimo że dane makroekonomiczne wskazują, iż obecnie na polskim rynku pracy jest źle.

Mikrostrona – co to jest i jak możesz ją wykorzystać w swojej firmie?

Landing Page wpisuje się w strategię komunikacji wielu marek. I słusznie, bo to dobra droga ku temu by nakłonić klienta np. do wypróbowania produktu.

Łączenie własnej działalności z pracą na etacie

Osoby pracujące na umowę o pracę mogą bez jakichkolwiek przeszkód prowadzić swoją własną działalność gospodarczą. Jedyną przeszkodą w założeniu własnej firmy może być zakaz konkurencji zawarty w umowie o pracę.

Unijne pieniądze na innowacyjne przedsięwzięcia

Jeszcze w marcu zostanie ogłoszony nowy konkurs na dotacje dla małych i średnich przedsiębiorców. Wsparcie finansowe będzie można przeznaczyć na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. Przedsiębiorcy mogą liczyć na 0,5 mld zł do podziału.

Zdobądź pieniądze na odnawialne źródła energii

Samorządy jak i przedsiębiorcy mają nadal szanse na zdobycie pieniędzy na odnawialne źródła energii. Nadal bowiem są realizowane programy przez NFOŚiGW.

Leasing czy kredyt na zakup firmowego auta?

Drogi samochód zdecydowanie bardziej opłaca się wziąć w leasing, niż kupić go na kredyt. W przypadku auta o wartości 180 tys. zł różnica na korzyść leasingu sięga prawie 18 tys. złotych.

Autostop XXI wieku, czyli jak nie wozić powietrza

Największy europejski portal łączący kierowców dysponujących wolnymi miejscami w samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę z sukcesem wjechał na polskie drogi. Przyciągnęła go inicjatywa polskich przedsiębiorców.

Jak wpisać pełnomocnika do CEIDG?

Już od ponad roku istnieje możliwość wpisania do CEIDG pełnomocnika przedsiębiorcy. Jest to dobry pomysł na obniżenie kosztów przedsiębiorcy. Jak tego dokonać i czy warto to zrobić?

Sejm zajmie się dziś uelastycznieniem czasu pracy

Pracodawcy cieszą się z faktu rozpoczęcia prac parlamentarnych nad nowelizacjami przepisów kodeksu pracy mówiących o czasie pracy. Sejm ma się dziś zająć projektami ustaw dotyczących czasu pracy.

Rządowe wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw

Zostały już podpisane pierwsze Umowy partnerskie pomiędzy BGK a bankami komercyjnymi. Mają one na celu obejmowanie gwarancjami de minimis kredytów obrotowych udzielanych przedsiębiorcom.

Leasing pracowniczy - optymalizacja kosztów

Jeszcze pięć lat temu praca tymczasowa dotyczyła wyłącznie pracowników fizycznych. Obecnie z tej formy zatrudnienia korzysta coraz więcej firm poszukujących pracowników biurowych i specjalistów niższego szczebla.

Prawa pasażerów podróżujących autobusami w UE

Pasażerowie i przewoźnicy autokarowi wiedzieć powinni, że od 1 marca 2013 r. w obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 181/2011 dotyczące praw pasażerów autobusów i autokarów, które podróżującym tymi środkami transportu zapewnia nowe prawa w całej UE. W rozporządzeniu ustanowiono podstawowe prawa podróżnych, a na przewoźników autobusowych i autokarowych oraz na zarządców terminali nałożono szereg obowiązków związanych z odpowiedzialnością wobec pasażerów.

Jak odpowiedzieć na pytanie o idealnego szefa?

”Jakie cechy powinien wg Pana/Pani posiadać idealny szef?” – na podstawie lektury dzisiejszego artykułu dowiecie się, jak poprawnie odpowiedzieć na jedno z chyba najbardziej podchwytliwych pytań rekrutacyjnych, jakie możecie usłyszeć podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Możliwa odwilż na rynku kredytów hipotecznych

Zeszły rok okazał się niekorzystny dla rynku kredytów hipotecznych. Pomimo spadku stóp procentowych popyt na tego rodzaju produkty wciąż jest mocno ograniczony. Klienci wstrzymują się bowiem z poważnymi zakupami. Również banki nie są nadmiernie skłonne do ich udzielania, gdyż obawiają się pogorszenia sytuacji finansowej klientów.

W 2012 roku sprzedaż gruntów rolnych na rekordowym poziomie

Agencja Nieruchomości Rolnych opublikowała podsumowanie swoich wyników sprzedażowych za 2012 r. Miniony rok okazał się bardzo udany dla agencji – najlepsza sprzedaż od 2002 r. zaowocowała kolejnym rekordowo wysokim poziomem średniej ceny na koniec roku.

Regularne podwyżki cen kluczem do sukcesu

Celem działania każdej firmy, niezależnie od branży jest maksymalizacja zysku. Czasy spowolnienia gospodarczego przyniosły jednak ze sobą nowe wyzwania, w których realizacja tak postawionego celu staje się znacznie trudniejsza.

Ulga podatkowa dla innowacyjnych firm

Ministerstwo Gospodarki zapowiada nową ulgę podatkową dla najbardziej innowacyjnych firm. Jeżeli ta propozycja przejdzie to już od przyszłego roku będzie można odliczyć od podatku wydatki poniesione na badania i rozwój. Wiele zależy jednak od Ministerstwa Finansów.

Niski wzrost PKB wpływa na bezrobocie

Niski wzrost PKB jest główną przyczyną powiększającego się w naszym kraju bezrobocia, które w styczniu przekroczyło już 14 procent.

REKLAMA