reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > OFE wymagają reformy

OFE wymagają reformy

System Otwartych Funduszy Emerytalnych wymaga zmian, głównie z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa przyszłych emerytur. Tak uważa wielu ekspertów. Jakie zmiany w OFE są pożądane?

Podobne zdanie ma również profesor Dariusz Rosati. Ważny jest też, według profesora Rosatiego, wpływ OFE na finanse państwa i na rynek kapitałowy. Ekonomista zaznaczył w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że główne kierunki zmian powinny polegać na obniżeniu kosztów funkcjonowania OFE. Podkreślił, że po 12 latach istnienia, pobierane przez Fundusze opłaty powinny być zdecydowanie niższe niż obecnie. Poza tym trzeba zmienic zasady regulujące to, co OFE mogą robić z naszymi pieniędzmi, gdzie mogą inwestować. "Dążąc do obniżki kosztów najlepiej sprawdza się model inwestowania pasywnego" - uważa Dariusz Rosati. 


Konieczne jest również jak najpilniejsze rozstrzygnięcie kto i jak będzie wypłacał emerytury od przyszłego roku. "Na razie bowiem nie wiadomo nie tylko jak, ale też która instytucja to będzie robić - czy OFE, czy ZUS czy może jakieś zakłady emerytalne" - podkreśla profesor Rosati. Dodaje, że możliwe są rózne warianty. Zwraca uwagę, że ZUS z pewnością ma infrasttukturę niezbędną do tego, by wypłacać te emerytury. Alternatywą jest stworzenie zakładów emerytalnych. Wadą takiego rozwiązania jest tworzenie nowego bytu, ale zaletą - skupienie się tych instytucji wyłącznie na obsłudze emerytur. Teoretycznie emerytury mogłyby być wypłacane przez same OFE. Wówczas jednak potrzebna byłaby zmiana prawa, dostosowanie przepisów zapewniających bezpieczeństwo emerytur do tego rozwiązania.


Zobacz: O ile wzrośnie płaca minimalna?


Eksperci czekają na całościowy przegląd systemu emerytalnego, który powstaje w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z zapowiedziami rządu ten całościowy 
przegląd ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu. 


OFE istnieją od 1999 roku, kiedy to wprowadzona została reforma emerytalna. Początkowo do II Filara ubezpieczeń społecznych czyli do OFE odprowadzane było 7,3 procent naszej składki na przyszłe emerytury. W 2011 roku składka do OFE została zmniejszona do 2,3 procent a pozostała jej część trafiła na specjalne subkonta w ZUS-ie i była waloryzowana o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i wysokość inflacji. Obecnie do OFE odprowadzane jest 2,8 procent podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne.

 
Zobacz: Deficyt budżetowy osiągnął już 90% rocznej kwoty

reklama

Czytaj także

Zdjęcia


Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników69.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama