| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Biura podróży z wyższymi gwarancjami

Biura podróży z wyższymi gwarancjami

Od 14 maja 2013 r. obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące sum gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych dla touroperatorów. Podwyższenie minimalnych kwot i zmiana sposobu ich naliczania ma lepiej zabezpieczyć interesy klientów biur podróży.

Najważniejsze zmiany dotyczą m.in.: wprowadzenia wyższych kwotowych minimalnych wysokości sum gwarancji bankowej (ubezpieczeniowej) i sum gwarancyjnych w umowie ubezpieczenia oraz utrzymania wysokości stawek procentowych zabezpieczeń na obecnie obowiązującym poziomie (np. wcześniej było 20% przychodu, nie mniej niż 67 000 euro, a obecnie jest 20% przychodu, nie mniej niż 250 000 euro – umowy gwarancji lub ubezpieczenia nie będą mogły być zawierane na wysokości niższe od tych kwot).

Wyższa suma gwarancji zwiększy możliwości ubezpieczyciela, który w przypadku upadłości biura podróży będzie mógł zabezpieczyć interesy podróżnych na miejscu i zorganizować powrót do kraju, nie narażając podróżnych na dodatkowe koszty.

Przepisy nowych rozporządzeń Ministra Finansów w sprawie zabezpieczeń finansowych biur podróży nie zawierają sankcji za nieprzestrzeganie określonych obowiązków ( delegacja ustawowa zawarta w ustawie o usługach turystycznych nie przewiduje możliwości określenia takich sankcji w aktach wykonawczych). Konsekwencje dotyczące braku wymaganych zabezpieczeń zawarte są w ustawie o usługach turystycznych.

Zmiana rozporządzeń MF wynika z niewypłacalności biur podróży mających miejsce w 2012 r., nie zaś z faktu, że dotychczasowe przepisy były niezgodne z art. 7 dyrektywy nr 90/314 w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK