reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Biura podróży z wyższymi gwarancjami

Biura podróży z wyższymi gwarancjami

Od 14 maja 2013 r. obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące sum gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych dla touroperatorów. Podwyższenie minimalnych kwot i zmiana sposobu ich naliczania ma lepiej zabezpieczyć interesy klientów biur podróży.

Najważniejsze zmiany dotyczą m.in.: wprowadzenia wyższych kwotowych minimalnych wysokości sum gwarancji bankowej (ubezpieczeniowej) i sum gwarancyjnych w umowie ubezpieczenia oraz utrzymania wysokości stawek procentowych zabezpieczeń na obecnie obowiązującym poziomie (np. wcześniej było 20% przychodu, nie mniej niż 67 000 euro, a obecnie jest 20% przychodu, nie mniej niż 250 000 euro – umowy gwarancji lub ubezpieczenia nie będą mogły być zawierane na wysokości niższe od tych kwot).

Wyższa suma gwarancji zwiększy możliwości ubezpieczyciela, który w przypadku upadłości biura podróży będzie mógł zabezpieczyć interesy podróżnych na miejscu i zorganizować powrót do kraju, nie narażając podróżnych na dodatkowe koszty.

Przepisy nowych rozporządzeń Ministra Finansów w sprawie zabezpieczeń finansowych biur podróży nie zawierają sankcji za nieprzestrzeganie określonych obowiązków ( delegacja ustawowa zawarta w ustawie o usługach turystycznych nie przewiduje możliwości określenia takich sankcji w aktach wykonawczych). Konsekwencje dotyczące braku wymaganych zabezpieczeń zawarte są w ustawie o usługach turystycznych.

Zmiana rozporządzeń MF wynika z niewypłacalności biur podróży mających miejsce w 2012 r., nie zaś z faktu, że dotychczasowe przepisy były niezgodne z art. 7 dyrektywy nr 90/314 w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek.

Źródło: Ministerstwo Finansów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama