Polska nie podpisze jednolitego patentu
REKLAMA
Pracodawcy RP wskazywali na ryzyko i wątpliwości natury prawnej, związane z ewentualnym przyjęciem jednolitego patentu. Dlatego apelowali do rządu o wycofanie się z porozumienia w tej sprawie. - Cieszy nas fakt, że politycy posłuchali rzeczowych argumentów - komentują decyzję rządu eksperci organizacji. - Z punktu widzenia polskich małych i średnich przedsiębiorców wprowadzenie jednolitego patentu europejskiego mogłoby bowiem oznaczać duże kłopoty, związane ze znacznym wzrostem liczby patentów w Polsce.
REKLAMA
REKLAMA
Na jednolitym patencie skorzystaliby głównie duże, międzynarodowe korporacje oraz liderzy innowacyjności - mówią eksperci Pracodawców RP. Na wysokie koszty związane z wdrożeniem tego rozwiązania wskazywał też przygotowany dla Ministerstwa Gospodarki raport firmy Deloitte - mowa o niebagatelnej kwocie 53 mld zł w ciągu 20 lat.
Warto również podkreślić, że decyzja o pozostaniu poza jednolitym systemem patentowym nie oznacza zarzucenia prac nad zmianami systemowymi w zakresie ochrony patentowej w Polsce. Zdaniem Pracodawców RP należy działać na rzecz zwiększania potencjału innowacyjnego polskich przedsiębiorców, w tym dostosować prawo patentowe do wzorców z państw będących liderami innowacyjności.
Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG
REKLAMA
REKLAMA