REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ceny energii dla przedsiębiorców w 2013 roku

W ostatnich latach ceny energii dla przedsiębiorców rosły zdecydowanie wolniej niż ceny dla gospodarstw domowych. Czy w 2013 roku ten trend został utrzymany?

Ceny energii dla gospodarstw domowych w 2013

Nowy rok zwykle przynosi nowe cenniki ofert sprzedaży energii. Zmianom często towarzyszy obawa o to, jak bardzo wzrosną obciążenia. Rok 2013 nie przyniósł jednak rewolucji.

1 proc. CIT na polską naukę

1 proc. CIT już w 2014 roku może trafić do naukowców. Do konsultacji społecznych trafił projekt zmian w prawie, umożliwiający przedsiębiorcom przekazanie 1 procenta podatku dochodowego na dowolny wydział dowolnej uczelni lub na rzecz instytutu badawczego.

Fiskus chce wzrostu podatków dla spółek

Ministerstwo finansów chce ograniczyć preferencje podatkowe dla spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Wprowadzenie proponowanych zmian może spowodować spadek liczby aktywnych przedsiębiorców.

REKLAMA

Pomoc de minimis dla firmy

Jednorazowa amortyzacja, kredyt preferencyjny czy rozłożenie podatku na raty to różne formy pomocy de minimis dla firm. Przedsiębiorcy nie mogą jednak korzystać z niej bez ograniczeń – obowiązuje ich łączny limit, którego przekroczenie grozi utratą pomocy i zapłatą odsetek.

Wiara pomaga w życiu i ... biznesie

Wspólną cechą Romana Kluski, Jan Kulczyka, Bernarda Arnault, Armancio Ortegi, Carlosa Slim Helú, czy też braci Albrecht, jest nie tylko ogromny majątek. Wszyscy są również osobami wierzącymi. – Wiara pomaga w życiu, a biznes to życie. Tym, którzy czują, że nie są sami, łatwiej osiągnąć sukces – mówi Dariusz Sikorski, mówca motywacyjny i doradca biznesu.

Kiedy zamówienie nie może być powierzone podwykonawcom?

Zasadniczo wykonawca może powierzyć wykonanie zamówienia podwykonawcą. W niektórych przypadkach powierzenie takie nie będzie jednak możliwe. Kiedy wykonawca nie może powierzyć zlecenia podwykonawcy?

Co może poprawić sytuację na rynku motoryzacyjnym?

Sytuacja branży motoryzacyjnej w Polsce nie jest najlepsza. Zwalnianie pracowników fabryki Fiata w Tychach zwróciło uwagę na skutki kryzysu w całej branży. Problemami firm i poprawą kondycji polskiego sektora motoryzacyjnego zajmuje się rząd.

REKLAMA

Inflacja w styczniu spadła do 1,7 proc.

W styczniu 2013 roku inflacja wyniosła 1,7 proc. Dane takie podał Główny Urząd Statystyczny.

Coraz mniej firmowych pieniędzy w bankach

Firmy coraz rzadziej decydują się na trzymanie swoich pieniędzy na depozytach bankowych. W styczniu 2013 r. wartość depozytów przedsiębiorstw w bankach zmniejszyła się o 6,1 proc., kredytów wzrosła o 0,2 proc. - podał NBP.

Wsparcie dla innowacyjnych produktów polskich firm

Będzie więcej pieniędzy na wsparcie innowacyjnych projektów naukowych, które mają szanse na rynkowy sukces. Sfinansuje je Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz prywatne fundusze kapitałowe.

Obraz polskiego przedsiębiorcy

Polscy przedsiębiorcy odpowiadają za trzy czwarte polskiego PKB, a inwestycje firm są trzy razy większe niż samorządów. Jaki jest obraz polskich przedsiębiorców?

Rób dobrze to, co robisz i głośno o tym mów!

 Każdy przedsiębiorca chce, by to właśnie jego firma była postrzegana jako ta najlepsza w swojej branży – atrakcyjna dla inwestorów i godna zaufania kontrahentów. I choć czyny mówią głośniej niż słowa sama dbałość o jakość świadczonych usług, transparentność zarządzania i wiarygodność finansowa spółki mogą nie być wystarczające do sukcesu na rynku. O tym wszystkim trzeba jeszcze po prostu głośno mówić. Albo raczej pozwolić innym mówić głośno o nas.

Rząd zadba o podwykonawców

Rząd zadba o płatności dla podwykonawców w zamówieniach publicznych. W tym celu znowelizował prawo zamówień publicznych.

Małe i średnie firmy potrzebują zmian w podatkach

Wprowadzenie metody kasowej dla osób fizycznych, ewidencyjnych dla podatników czy ułatwienia w płaceniu zaliczek podatkowych w ciągu roku – to niektóre propozycje zmian w prawie, przygotowane przez Radę Podatkową PKPP Lewiatan dla małych i średnich przedsiębiorstw. Mają one uprościć zakładanie nowych firm i ułatwić rozwój już istniejącym, bez zmniejszania wpływów do budżetu państwa.

Ile umów na czas określony?

Kodeks pracy limituje ilość umów o pracę na czas określony. Ile kolejnych umów o pracę z tym samym pracownikiem można zawrzeć na czas określony?

Podatnik ma tydzień na przygotowanie się do kontroli fiskusa

Przedsiębiorca ma 7 dni na skorygowanie ewentualnych błędów, zanim w siedzibie jego firmy pojawi się z wizytą kontrolną pracownik urzędu skarbowego. Odpowiednie wykorzystanie tego czasu stanowi połowę sukcesu.

Kredyt dla przedsiębiorców od BGK

 Bank Gospodarstwa Krajowego juz za kilka tygodni zacznie udzielać gwarancji na kredyty oferowane przez banki komercyjne małym i średnim przedsiębiorstwom. Przedsiębiorca będzie mógł dzięki temu wziać kredyt w wysokości nawet 6 mln zł.

1 % CIT dla polskich naukowców

Od 2014 roku będzie możliwość odliczenia przez firmy 1% podatku CIT na rzecz wybranych przez podatników jednostek naukowych. Projekt ten został dzisiaj przekazany przez Ministra Finansów do konsultacji społecznych.

Jeszcze przez rok nie odliczysz VAT-u od zakupu paliwa

Przedsiębiorca który nie potrzebuje w swojej działalności samochodu ciężarowego lub np. specjalnego nie może w żadnej części odliczyć VAT-u od zakupu paliwa. Są szanse, że w tym zakresie sytuacja się poprawi ale dopiero od przyszłego roku.

Kontrola inspektora pracy

Po wykryciu nieprawidłowości przez inspektora pracy możliwe jest wyciągnięcie konsekwencji wobec pracodawcy. Co grozi pracodawcy za łamanie przepisów prawa pracy?

Kredyt na dobry początek biznesu

Początkujący przedsiębiorcy,  którzy chcą wystartować z własnym biznesem muszą stanąć przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest sfinansowanie działalności. Uzyskanie kredytu na dopiero co powstałą firmę jest bowiem w praktyce często trudne do zrealizowania. Wynika to z faktu, iż nowe przedsiębiorstwa są obarczone dużym ryzykiem bankructwa i trudnością w ocenie zdolności kredytowej. Jak się przygotować, by otrzymać kredyt na swój biznes.

Firmy mogą stracić dostęp do leasingu

Nowe przepisy o podatkach dochodowych, nad którymi pracuje parlament, mogą ograniczyć firmom dostęp do finansowania inwestycji – oceniają przedstawiciele branży leasingowej. Prognozują, że propozycje Ministerstwa Finansów, które mają uszczelnić system podatkowy, będą skutkować spadkiem inwestycji, nawet o 15 mld zł rocznie.

Ochrona wynagrodzeń dla podwykonawców

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przedstawił projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych. Ma on na celu większą ochronę podwykonawców, zwłaszcza ich wynagrodzeń.

Firmy będą mogły przekazać 1 % CIT na rzecz jednostek naukowych

Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowały zmiany w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Zmiany te umożliwą przedsiębiorcom przekazywanie 1% podatku CIT na rzecz wybranych przez podatników jednostek naukowych.

Zmiany w prawie zamówień publicznych wpłyną na wykonawców

Zamawiający będzie mógł wymagać od wykonawców okazania wykazu wszystkich usług i dostaw - z ostatnich trzech lat, a robót budowlanych z ostatnich pięciu lat. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych.

Zmiany w podatkach pomogą w rozwoju firm

Rozwój firm wymaga ułatwień prowadzenia działalności gospodarczej. Ułatwienia te muszą objąć również podatki. Jakie zmiany w podatkach są pożądane przez przedsiębiorców?

Przekazywanie katalogów reklamowych może zostać opodatkowane

Przekazywanie ulotek, czy katalogów produktów jest wyłączone spod opodatkowania podatkiem VAT. Od 1 kwietnia podatników czeka jednak istotna zmiana.

Ograniczenie przywilejów pracowniczych

Pracodawca ma możliwość ograniczenia przywilejów pracowniczych. Nie może jednak dokonywać tego dowolnie. Które przywileje i w jakim zakresie mogą zaostać ograniczone?

Krótsze terminy zapłaty zlikwidują zatory płatnicze?

Sejm uchwalił nową ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Projekt stanowi kontynuację działań Ministra Gospodarki, których celem jest ograniczenie zatorów płatniczych oraz zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.

Zasady zwrotu dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Często wspólnicy wnoszą dopłaty na pokrycie straty spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Może się jednak okazać, że straty były niższe od zakładanych i w kolejnym roku spółka uzyska zysk. Powstaje pytanie, czy w takim wypadku można zwrócić wspólnikom wniesione dopłaty.

Diety za zagraniczne podróże służbowe w 2013 r.

Od 1 marca 2013 roku zmienia się wysokość diet za zagraniczne podróże służbowe. Na diety w jakiej wysokości mogą liczyć pracownicy wybierający się na zagraniczne podróże służbowe?

Krótsze terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ustawa ta wprowadza do polskiego systemu prawnego dyrektywę 2011/7/UE z dnia 16 lutego 2011 r.

Spadło przeciętne realne wynagrodzenie

Jak podał Główny Urząd Statystyczny realne przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym roku obniżyło się o 0,1 proc. w porównaniu do roku 2011.

Coraz więcej podatników stara się o odroczenie podatków

Blisko 667 milionów złotych wynosi kwota zobowiązań podatkowych, które urzędy skarbowe rozłożyły w ubiegłym roku podatnikom na raty. Z roku na rok liczba podatników starających się o taką pomoc rośnie a najwięcej wniosków - jak zauważa naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach Patryk Hanisch - trafia do urzędów właśnie na początku roku.

Na co przeznaczyć środki z zfśs

Bardzo często pracodawcy utożsamiają działalność socjalną tylko z przyznawaniem pomocy dla pracowników. Natomiast definicja działalności socjalnej obejmuje wiele form aktywności, w tym organizowanie imprez integracyjnych.

Poprawiają się nastroje przedsiębiorców

Mimo pogorszenia się oceny koniunktury w Polsce, nastroje przedsiębiorców nieznacznie się poprawiają.

Opodatkowanie wniesienia know-how do spółki komandytowej

Czy wniesienie know-how aportem do spółki komandytowej jest opodatkowane przez komandytariusza, który nie jest podatnikiem VAT oraz nie prowadzi działalności gospodarczej?

Ograniczanie emisji spalin w UE w 2013 r. - skutki dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2013 roku w Unii Europejskiej obowiązuje kolejny etap ograniczania emisji spalin - Stage III B. Ma on przynieść dalsze zmniejszenie ilości emitowanego dwutlenku węgla, cząstek stałych i tlenku azotu. Jakie są konsekwencje jego wprowadzenia dla producentów i użytkowników pojazdów i maszyn wyposażonych w wysokoprężny silnik spalinowy?

W styczniu rekordowe bezrobocie

W styczniu 2013 roku w Polsce bezrobocie przekroczyło 14 proc. Jest to najwyższe bezrobocie w Polsce od 6 lat.

Chcesz skorzystać z abolicji składek? Możesz liczyć na pomoc

Od wejścia ustawy umorzeniowej w życie w dniu 15 stycznia br., ZUS przyjął już 20 tysięcy wniosków o umorzenie zadłużenia na mocy ustawy z dnia 9 listopada 2012 r., która daje szansę ponad 430 tysiącom byłych i obecnych przedsiębiorców na umorzenie zadłużenia z tytułu obowiązkowych składek społecznych oraz odpowiadających im składek zdrowotnych i na Fundusz Pracy wraz z dodatkowymi kosztami za okres od 1999 do 2009.

Nowe przepisy dotyczące delegacji pracowników

Nawet 200 tysięcy pracowników z Polski mogą dotknąć nowe restrykcje Unii Europejskiej dotyczące delegowania specjalistów. Jedna z komisji Parlamentu Europejskiego kończy prace nad dyrektywą zwiększającą wymagania formalne od firm, co – w opinii Polskiej Izby Handlu – w efekcie zablokuje swobodny przepływ osób i usług. Z analiz PIH wynika, że na nowych przepisach najwięcej stracą firmy z Polski i Rumunii.

Samochód w firmie - wybór optymalizacji

Konsekwencje opodatkowania transakcji zakupu samochodu na potrzeby działalności gospodarczej zależą m.in. od tego, w jaki sposób jest finansowany zakup pojazdu, jaki pojazd jest nabywany (osobowy czy ciężarowy), czy samochód jest nowy czy używany. Dlatego podejmując decyzję o nabyciu samochodu, warto przeanalizować wszelkie aspekty podatkowe. Może to pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania.

Sprzedaż firmowego samochodu

Po sprzedaży samochodu firmowego należy prawidłowo rozliczyć sie z PIT. Kiedy sprzedaż samochodu może byc zaliczona do kosztów, a kiedy do przychodów?

Rekordowo wysokie bezrobocie w styczniu

Już blisko 2 mln 300 tysięcy osób w Polsce nie ma pracy. To większa liczba niż w Niemczech, gdzie w grudniu bez pracy było 2,25 mln ludzi.

Czy można wypłacić dywidendę z kapitału zapasowego spółki z o.o.?

Niejednokrotnie zdarza się sytuacja, że mimo wypracowanego przez spółkę zysku, wspólnicy nie wypłacają sobie dywidendy lecz podejmują uchwałę o pozostawieniu tego zysku w spółce i przeznaczeniu go na kapitał zapasowy. Czasami taki zysk kumuluje się nawet przez kilka lat z rzędu. Nadchodzi jednak zwykle taki moment kiedy wspólnicy chcieliby skonsumować wypracowane przez lata zyski przeniesione na kapitał zapasowy spółki. Czy jednak mogą wypłacić sobie w formie dywidendy środki zebrane na kapitale zapasowym spółki z o.o.?

Efektywne zarządzanie cenami to nie zmowa cenowa.

Co jakiś czas słyszymy doniesienia o kolejnych zmowach cenowych i wysokich karach nakładanych na uczestników zmowy przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Niestety coraz częściej zdarza się, że rynek na którym efektywnie zarządza się cenami jest postrzegany jako miejsce nielegalnych układów. W niektórych sytuacjach można mówić nawet o pewnego rodzaju paranoi. Niezdrowej sytuacji polegającej na tym, że jeżeli podmioty nie angażują się w wojnę cenową to są od razu na celowniku UOKiK.

PIT-11 przez internet

Do końca lutego płatnicy mają obowiązek przesłać do urzędu skarbowego informacje o dochodach swoich pracowników. Coraz częściej, aby to zrobić, decydują się na skorzystanie z systemu e-Deklaracje. Ta forma składania dokumentów podatkowych gwarantuje bowiem zarówno oszczędność czasu, jak i pieniędzy, szczególnie w przypadku instytucji i przedsiębiorców zatrudniających dużą liczbę pracowników.

Przedsiębiorstwa powinny ponosić społeczną odpowiedzialność

Parlament Europejski chce, aby przedsiębiorstwa były odpowiedzialne za wpływ, jaki mają na otoczenie społeczne i środowiskowe. Parlament poparł złożoną w tej sprawie propozycję Komisji Europejskiej.

Wpływ elastycznego czasu pracy na zwolnienia pracowników

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy poprzez wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Jak wprowadzenie elastycznego czasu pracy wpłynie na skalę zwolnień?

REKLAMA