REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sklep odzieżowy - własny biznes w AIP

Damian Strzelczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Amancio Ortega, właściciel firmy odzieżowej Zara jest od lat jednym z najbogatszych ludzi na globie. LPP to obecnie najdroższa spółka na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.   Chcąc kupić tylko jedną akcję tej Gdańskiej firmy, musimy liczyć się z wydatkiem ponad 6 tysięcy złotych. Wydaje się zatem, że biznes odzieżowy to całkiem dochodowy rodzaj działalności. W ostatnich miesiącach jednymi z najczęściej otwieranych biznesów w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości przy Szkole Głównej Handlowej są właśnie firmy odzieżowe. Co skłania młode osoby do otwierania firm zajmujących się właśnie produkcją ubrań?

REKLAMA

Alicja jest absolwentką filologii klasycznej i polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim - jak sama przyznaje są to obecnie jedne z najmniej rynkowych kierunków studiów. Na szczęście marzenia o własnej firmie można realizować niezależnie od zapotrzebowania rynkowego na absolwentów kierunku, który właśnie ukończyliśmy. Z początkiem marca 2013 Alicja w ramach AIP przy SGH zarejestrowała firmę Malinowe Pole.  Jesteśmy producentem odzieży i akcesoriów dla małych dzieci z hasłami-nadrukami manifestującymi niezależność, zwracającymi uwagę na to, co może czuć dziecko, pozostającymi w kontrze do wpisanej w definicję artykułów dziecięcych słodyczy. Szyjemy w Polsce, z polskich certyfikowanych tkanin. Oferta kierowana jest zarówno do rodziców blisko związanych z nurtem rodzicielstwa bliskości i gordonowskiego  wychowania bez porażek, jak i do tych, którzy po prostu mają własne zdanie na temat opieki nad swoimi dziećmi i chcą to wyrazić. - opowiada Alicja.

REKLAMA

 
Jak wiele młodych matek nie wyobraża ona sobie oddania dziecka do żłobka - chcę jak najmocniej uczestniczyć w rozwoju mojego dziecka, chcę, żeby to ze mną się bawił i ode mnie uczył. Uznałam, że prowadzenie własnej działalności pozwoli mi w dalszej perspektywie spędzać jak najwięcej czasu z dzieckiem. Na razie Malinowe Pole nie pozwala mi zrezygnować z etatu - na szczęście pracuję zdalnie, ale nie wykluczam, że za jakiś czas oddam się tylko jemu i wychowywaniu Olafka.


Jaką rolę w rozwoju Malinowego Pola odgrywają Inkubatory? Nie brałam w ogóle pod uwagę zakładania pierwszej firmy inaczej niż przy AIP. Od strony finansowej oferta mówi sama za siebie, nie mam nic do dodania, bo w mojej ocenie nie ma najmniejszego sensu wyważać otwartych drzwi i próbować przebijać się przez formalności i tajemną wiedzę podatkowo-rozliczeniową samemu, skoro za rozsądne pieniądze można polegać na kimś, kto się na tym zna. Poza tym mi bardzo dobrze robi sama świadomość, że mam u kogo rozwiać swoje wątpliwości. I że jeśli źle wystawię fakturę, na ratunek przybędzie mi ktoś z Inkubatorów.

 
Zobacz: Jak założyć własną firmę - poradnik Ministerstwa Gospodarki

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Innym niecodziennym startupem odzieżowym, który stawia swoje pierwsze kroki w ramach AIP jest firma Jestem Słoikiem.


Firma, którą prowadzimy zajmuje się sprzedażą koszulek oraz różnego rodzaju gadżetów, takich jak torby, kubki, itp. Wyjątkowość naszych produktów opiera się na zabawnych grafikach - poruszających temat ludności napływowej dużych miast, a zwłaszcza Warszawy, tzw. słoików i właśnie to określenie jest naszym motywem przewodnim. Nasza działalność ma na celu zwrócenie uwagi, że bycie przyjezdnym nie jest powodem do wstydu i nie ma absolutnie żadnych podstaw do ukrywania swojego miejsca urodzenia. Z szerszej perspektywy staramy się pokazać, że osoby przyjezdne nie są „problemem”, jak niektórym rdzennym mieszkańcom może się wydawać. Nasza działalność porusza zatem bardzo ważny temat tolerancji. Nasze produkty skierowane są do osób, które posiadają poczucie humoru i dystans do otaczającej rzeczywistości i samych siebie. Inspiracją do rozpoczęcia działalności było odkrycie - jak liczna jest grupa osób mieszkających w Warszawie, ale pochodzących z innych regionów Polski. Chcieliśmy stworzyć produkt, z którym ci ludzie będą mogli się utożsamiać. Z racji młodego wieku i optymistycznego spojrzenia na świat podeszliśmy do tematu z przymrużeniem oka. Tak zrodził się pomysł na zabawne koszulki.


Koszulki są także skierowane do wszystkich, których śmieszy konflikt między „miejscowymi” a „słoikami” - opowiadają właściciele - Kuba, Piotr oraz Iza.  


Łukasz wraz z żoną Anią prowadzą firmę TXTL, która zajmuje się produkcją spodni w stylu casual.  Spodnie TXTL stwarzają zupełnie nową niszę na rynku. Są to designerskie spodnie dresowe dla modnego i aktywnego mężczyzny. Są w typie chinosów i można je nałożyć nawet do sportowej koszuli. Kieszenie są nietypowe, bo szyte w szew, jak w spodniach garniturowych. Posiadają również dyskretnie umieszczone w nietypowym miejscu oryginalne hafty wyglądające jak tatuaże w pierwszej partii są to kałasznikow, lód i toster). Spodnie są uszyte tak, żeby ładnie wyglądały na nogach i podkreślały pośladki, które w mężczyznach szczególnie cenią kobiety, ale jednocześnie nie były obcisłe. - opisuje Łukasz.


Zobacz:
Czwarta ustawa deregulacyjna

REKLAMA


Małżeństwo nie myśli jednak o rozwoju biznesu lokalnie w skali mikro - Naszym celem dalekosiężnym jest dotarcie przede wszystkim na rynki chiński (w Chinach jest 400 milionów bogacącej się klasy średniej), japoński i południowokoreański. Ludzie na dalekim wschodzie lubią europejski szyk i mają dość odzieży Made in China. W tym właśnie widzę szansę dla firmy TXTL. Na razie chcę sprzedawać spodnie poprzez platformy dla designerów typu Showroom.pl, docelowo chcę uruchomić profesjonalny sklep internetowy oraz sprzedawać spodnie do butików z modnymi ciuchami. Kryzysem się nie przejmuję, moje produkty są kierowane dla ludzi, którym pieniędzy nie brakuje.


Adam Suchnicki wykorzystał z kolei ogromne zainteresowanie sportami walki i w ten sposób zdecydował się na otworzenie firmy Headbutt, która wypełnia pewną lukę na rynku odzieży do sportów walki. Inną gałęzią działalności firmy jest tworzenie kolekcji ubrań na zamówienie. Jak przyznaje Adam - firma m.in. jako jedyna w świecie sportów walki produkuje ubrania dedykowane specjalnie dla kobiet.  Własna działalność to przede wszystkim bardzo wiele  cennego doświadczenia. Co innego czytać rady o prowadzeniu biznesu, a co innego próbować wprowadzać je w życiu kiedy stawką są własne oszczędności. Do tego dochodzi zadowolenie ze zrealizowanych zamówień i zysków oraz duma kiedy na ulicy zobaczy się człowieka w ubraniu, które się samemu ‘stworzyło’ od początku do końca.


Zobacz: Startup - przywileje małego podatnika


Czy któraś z tych firm pójdzie w ślady Marka Piechockiego - prezesa LPP, który swoją przygodę z biznesem rozpoczynał w bardzo podobny sposób? Tego niestety nie wiemy, jedno jest jednak pewne - zapału do ciężkiej pracy nad własnym biznesem właścicielom tych startupów nie brakuje. Otworzenie firmy odzieżowej w AIP to nic trudnego, więc Ty również możesz w łatwy sposób zacząć realizować własne marzenia. Na co czekasz?


Zobacz: Startup - jak zacząć?

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA